Mangrove Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi Jouni Hämäläinen
21.12.2022 10:09:56 EET | Mangrove Oy | Tiedote

Jouni Hämäläisellä on laaja rakennusliiketoiminnan kokemus. Hän on toiminut SRV Rakennus Oy:n palveluksessa vuodesta 2011. Viimeksi hän toimi tuotantojohtajana, jolloin hänen vastuullaan olivat Sisä-Suomen alueen tuotanto, hankinta, rakennuttaminen, suunnittelun ohjaus sekä tarjouslaskenta. Lisäksi Jouni on kuulunut SRV:n Alueet-liiketoimintayksikön johtoryhmään. Aiemmin urallaan Jouni on toiminut Lujatalo Oy:llä vuosina 1999–2011 muun muassa työpäällikkönä ja työnjohtajana.
– Mangrove Oy:n rakennusliiketoiminta on ollut reippaassa kasvussa viimeisten vuosien aikana. Yhtiö on hyvässä tilanteessa vahvalla kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon keskittyvällä tilauskannalla, ja tällä hetkellä on rakenteilla 764 asuntoa Turussa, Tampereella ja pääkaupunkiseudulla. Uuden toimitusjohtajan nimityksellä haluamme vahvistaa entisestään toimintamme. Jounilla on pitkä ja laaja kokemus asuntorakentamisesta, ja hän on johtanut menestykkäästi suuria ja vaativia hankkeita. Näihin kuuluvat muun muassa usean sadan asunnon rakentaminen vuosittain, Tampereen Kansi -hanke sekä Ranta-Tampellan asuntohankkeet. Uskon, että hänen johdollaan pystymme edelleen kehittämään rakentamisliiketoimintaamme ja kasvuamme, sanoo Antti Lundstedt.
– Mangroven kasvutarina on vaikuttava ja odotan innolla, että pääsen antamaan panokseni ja kokemukseni yrityksen kehitykseen yhdessä mangrovelaisten ja asiakkaiden kanssa. Myös Mangroven missio kohtuuhintaisten ekologisten kotien rakentajana on arvojeni mukainen ja tuo merkityksellisyyttä tehtävään, kertoo Jouni Hämäläinen.
Lisätietoja:
Antti Lundstedt, toimitusjohtaja, Mangrove Yhtiöt Oy, p. 050 572 5200, antti.lundstedt@mangrove.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Mangrove on vuonna 1994 perustettu kotimainen asumiseen erikoistunut perheyritys. Yritys on keskittynyt ympäristön hyvinvointia ja kestävää kehitystä tukevien kohtuuhintaisten asuntojen rakennuttamiseen, rakentamiseen ja omistamiseen. Yritys rakentaa ja rakennuttaa omistus-, asumisoikeus- ja vuokrakoteja yksityishenkilöille sekä toimii KVR-rakennuttaja- ja hankeyhteistyökumppanina kiinteistöjen omistajille ja sijoittajille. Mangrove toimii Pirkanmaalla, Varsinais-Suomessa ja Uudellamaalla sekä Länsi-Suomen alueella. Konsernin emoyhtiö on Mangrove Yhtiöt Oy, ja siihen kuuluvat mm. Mangrove Oy, Mangrove Rakennuttaja Oy ja Mangrove Asumisoikeus Oy. Mangroven liikevaihto vuonna 2021 oli noin 47 miljoonaa euroa, ja vuoden 2022 liikevaihtoennuste on 60 miljoonaa euroa. www.mangrove.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mangrove Oy
Mangrove käynnistää uuden vuokrakerrostalohankkeen Paraisille Länsi-Turunmaan Vuokratalot Oy:lle2.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Mangrove Oy rakentaa Länsi-Turunmaan Vuokratalot Oy:lle uuden 37 asunnon vuokrakerrostalon Paraisten Söderbyhyn. Valssikuja 3:een sijoittuvan hankkeen rakentaminen käynnistyy heinäkuussa 2026, ja kohteen arvioitu valmistuminen on keväällä 2028.
YH Kodit ja Mangrove toteuttavat uuden vuokrakerrostalon Turun Herttuankulmaan25.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
YH Kodit rakennuttaa uuden kohtuuhintaisen vuokrakerrostalon Turun Herttuankulmaan, joka urakoi Mangrove Oy. Kahdeksankerroksiseen rakennukseen valmistuu yhteensä 45 asuntoa yksiöistä tilaviin neljän–viiden huoneen perheasuntoihin. Rakennuksen arvioidaan valmistuvan vuoden 2027 lopussa, ja asunnot tulevat markkinointiin kesällä 2027.
Mangrove rakentaa Novus Family Homesille 55 asunnon rivitaloyhtiön Ylöjärven Haaviston alueelle22.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Mangrove Oy on käynnistänyt uuden vuokrarivitalohankkeen rakentamisen Ylöjärven Haaviston alueelle. Hanke toteutetaan KVR-urakkana yhteistyössä Kuuskodit Investment Managementin ja Novus Family Homesin kanssa. Rakennustyöt alkoivat kesäkuussa 2026, ja kohteen arvioitu valmistuminen on loppuvuodesta 2027.
Mangrove Oy ja Naantalin Vuokratalot Oy ovat allekirjoittaneet urakkasopimuksen toisesta Naantaliin rakennettavasta vuokrakerrostalosta4.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Mangrove Oy ja Naantalin Vuokratalot Oy ovat allekirjoittaneet urakkasopimuksen Naantaliin Ratakatu 2:een rakennettavasta uudesta vuokrakerrostalosta. Hanke on osapuolten yhteistyön jatkumoa Naantalin keskustan alueelle marraskuussa 2025 valmistuneen Presidentinkatu 3 vuokrakerrostalokohteen jälkeen. Ratakatu 2:een toteutetaan viisikerroksinen vuokra-asumiseen suunnattu kerrostalo, johon tulee yhteensä 35 asuntoa. Rakentaminen käynnistyy maaliskuun aikana ja kohteen arvioidaan valmistuvan huhtikuussa 2027. ”Yhteistyömme Naantalin Vuokratalot Oy:n kanssa jatkuu onnistuneen Presidentinkatu 3 -hankkeen jälkeen ja kiitämme NVT:tä luottamuksesta. Ratakatu 2 on tärkeä jatko panostukselle laadukkaaseen ja energiatehokkaaseen vuokra-asumiseen Naantalissa”, kertoo Jouni Hämäläinen, toimitusjohtaja, Mangrove Oy. ”NVT:n tehtävä on turvata naantalilaisille kohtuuhintaisia ja toimivia koteja myös tulevaisuudessa. Ratakatu 2 -hanke vahvistaa keskustan vuokra-asuntotarjontaa ja tukee samalla alueen e
Mangrove Oy:n urakoima uusi kerrostalohanke käynnistyi Pirkkalan Turrin alueella – Pirkkalan Linnanpihaan rakentuu 63 vuokra-asuntoa13.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Pirkkalan Turrin alueella käynnistyi joulukuussa 2025 uusi viisikerroksinen kerrostalohanke, joka täydentää jo aiemmin valmistunutta Pirkkalan Turrin Torninjuuri 9 -kerrostalokokonaisuutta. Pirkkalan Linnanpiha 15:een rakennetaan 63 vuokra-asuntoa Suomen Ekokodit Oy:lle. Hankkeen arvioitu valmistuminen on tammikuussa 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
