MTK:n maaseutunuorten joulutulet syttyvät teiden varsille 22.12.
MTK:n maaseutunuorten joulutulet on pitkä perinne, joka alkoi vuonna 1994 Pohjanmaalta. Nyt katkeamattomana jatkunut tapahtuma on laajentunut kattamaan koko maan. Joulutulia sytytetään arviolta sataan paikkaan ympäri Suomen.
Maaseutunuoret toivottavat joulumatkaajat tervetulleiksi maaseudulle joulunviettoon.
- Joulutulia sytytetään lähellä ja kaukana, isosti ja pienesti. Kaikkien tavoitteena on kuitenkin ilahduttaa ohikulkijaa ja tuoda joulumieltä niin matkalaisille kuin naapureillekin, kertoo MTK:n maaseutunuorten puheenjohtaja Ville Koivuniemi.
Joulu merkitsee jokaiselle jotain erityistä.
- Joulutulet merkitsevät ennen kaikkea rauhoittumista ja läsnäoloa hetkessä. Kotimainen ruoka yhdistää meitä. Käymme läpi kulunutta vuotta, joka on ollut kaikin tavoin haasteellinen viljelijöille, kertoo Koivuniemi.
Kotimaista ruokaa arvostetaan nyt entistä enemmän ja ruuantuotannon pitäminen omissa hyppysissä on noussut tärkeämmäksi.
- Toivottavasti voimme tuottaa ruokaa ensi vuonnakin. Olemme etuoikeutettuja, kun saamme itse valita mitä syömme. Eli syö mitä syöt, me tuotetaan se! Nautitaan yhdessä, muistuttaa Koivuniemi.
Sadat joulutulet syttyvät teiden varsille torstaina alkuillasta. Syttymispaikat löydät täältä: https://www.maaseutunuoret.fi/en/-/joulutulet22
Vaikka matkasi ei suuntautuisikaan joulun viettoon maalle, voit päästä mukaan tunnelmaan somessa tunnisteilla #maaseutunuoret ja #joulutulet22.
Lisätiedot:
Ville Koivuniemi, Maaseutunuorten puheenjohtaja, 050 362 0127
vk.koivuniemi(at)gmail.com
Meri Remes, maaseutunuorten asiamies, MTK, puh. 040 532 9636, meri.remes(at)mtk.fi (lisätietoja Maaseutunuorten valtakunnallisesta toiminnasta ja joulutuliperinteestä)
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Metsänomistajat keskiössä Inarin metsäseminaarissa – avoin vuoropuhelu vie kohti kestävää tulevaisuutta9.9.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Inarin kunta järjesti 4.–5. syyskuuta 2025 Ivalossa metsäseminaarin yhteistyössä Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliiton (MTK), Metsänhoitoyhdistysten ja Suomen Metsäsäätiön kanssa. Tilaisuus oli jatkoa vuoden 2023 seminaarille, ja sen tavoitteena oli edistää avointa keskustelua metsien käytöstä Inarissa sekä vahvistaa yhteistyötä paikallisten toimijoiden kesken.
Hallitus tunnisti riihessään maatalouden tilannekuvan3.9.2025 09:32:18 EEST | Tiedote
Petteri Orpon (kok.) hallitus osoitti budjettiriihessään tunnistavansa maatilojen tämänhetkisen taloustilanteen ja sen aiheuttamat riskit Suomen ruokaturvalle. Maatalouden rahoitus turvattiin säästöiltä, eikä alalle kohdistettu uusia kustannuksia. MTK pitää kuitenkin valitettavana, ettei hallitus tarttunut metsäalan tarjoamaan kasvuun riittävällä metsänhoidon rahoituksella.
ArvoLex Oy:lle uusi toimitusjohtaja2.9.2025 12:47:52 EEST | Tiedote
ArvoLex Oy:n hallitus on kutsunut yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi hallintopäällikkö Sirpa Haapasen, joka aloittaa tehtävässään 1.9.2025. Yhtiön nykyinen toimitusjohtaja Elina Lindvall siirtyy asianajotehtävistä inhouse-juristiksi Turkuun.
Sää haastaa, ammattitaito pelastaa – Vilja on Suomen ruokaturvan selkäranka2.9.2025 10:45:49 EEST | Tiedote
Suomalainen vilja on pohjoisen selviytyjä. Sää haastaa, mutta ammattitaito takaa sadon. Näyttää siltä, että satokauden viljasadosta on tulossa normaali ja laadultaan hyvä. Kotimaista viljaa riittää tulevana talvena niin leipään kuin muuhunkin. Leipäviikolla 8.–14.9. juhlitaan satokauden makuja ja runsasta leipävalikoimaa.
Hallituksen kannattaa ruokkia orastavaa kasvua28.8.2025 14:14:48 EEST | Tiedote
Maanantaina kokoontuvan hallituksen budjettiriihen haasteena on jatkaa julkisen talouden tasapainottamista. Ensi kertaa hallituskaudella on merkkejä myös siitä, että hallitus saisi tukea tavoitteelleen myös alkavasta talouskasvusta. Orastavaa kasvua hallituksen kannattaa ruokkia ja varjella. Maaseudun elinkeinojen osalta tämä tarkoittaa rahoituksen vakautta ja toimintaympäristöstä huolehtimista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme