K1 Katsastus siirtyi kotimaisen A-Katsastus-konsernin omistukseen
22.12.2022 10:00:17 EET | Osuuskunta Tradeka | Tiedote
K1 Katsastus siirtyi yrityskaupassa välittömästi A-Katsastuksen omistukseen. Myyjänä on espanjalainen pörssiyhtiö Applus. K1 Katsastus jatkaa toimintaansa nykyisellä nimellään ja henkilöstöllään A-Katsastus Oy:n tytäryhtiönä. K1 Katsastajat Oy:n toimitusjohtajaksi on nimitetty A-Katsastus konsernin operatiivinen johtaja Hannu Järvinen.
K1 Katsastuksella on 137 työntekijää 84 katsastusasemalla eri puolella Suomea. Yrityksen vuositason liikevaihto on noin 14 miljoonaa euroa. Asemat tarjoavat henkilö- ja pakettiautojen katsastuksia sekä ajoneuvojen rekisteröintipalveluja. Osalla asemista tehdään myös raskaiden ajoneuvojen katsastuksia ja erikoiskatsastuksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri Haikola, toimitusjohtaja, A-Katsastus-konserni
Puh. +358 50 431 1024
petri.haikola@a-katsastus.fi
Per V. Rasmussen, Country Manager, Applus
Puh. +45 20 98 34 35
per.v.rasmussen@applus.com
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
A-Katsastus-konserni on Suomen johtava ajoneuvojen katsastus-, kuljettajantutkinto- sekä rekisteröinti- ja tieliikenteen henkilölupapalveluja tarjoava toimija. A-Katsastus-konsernilla on noin 1 000 työntekijää yli 170 toimipisteessä Suomessa. www.a-katsastus.com
Applus+ on maailman johtava testaus-, tarkastus- ja sertifiointialan toimija. Yhtiöllä on yli 25 000 työntekijää useilla aloilla yli 70 maassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskunta Tradeka
Tradeka-konsernin liikevaihto kasvoi ja sijoituksella hyvä vuosi16.2.2026 10:31:53 EET | Tiedote
Osuuskunta Tradekan ja Tradeka-Yhtiöiden hallitukset hyväksyivät kokouksissaan perjantaina 13.2.2026 Tradeka-konsernin tilinpäätökset. Osuuskuntakonsernin tilikauden liikevaihto vuodelta 2025 oli 597,6 miljoonaa euroa, joka on 5,0 % edellisvuotta enemmän. Konsernin EBITA-liikevoitto oli 22,0 miljoonaa euroa (2024: 27,1 miljoonaa euroa).
Tradekan edustajiston kokous: tuotto-osuuden korko tavoitteenmukainen 5,75 % ja uudet hallituksen jäsenet16.5.2025 13:33:52 EEST | Tiedote
Osuuskunta Tradekan edustajisto kokoontui 16.5.2025 Helsinkiin varsinaiseen edustajiston kokoukseen.
Tradekan vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024 on julkaistu14.3.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Tradekan vuoden 2024 vuosi- ja vastuullisuusraportti on julkaistu. Raportti kokoaa yhteen keskeisiä asioita konsernin liiketoiminnasta ja vastuullisuuden kehittymisestä.
Tradeka mukana Helsinki-hallin omistus- ja rahoitusjärjestelyssä – Restel jatkaa hallin ravintoloitsijana17.2.2025 11:11:00 EET | Tiedote
Helsinki-hallin päätösvaltaan oikeuttavien osakkeiden myyntiä koskevan kaupan loppuunsaattamisesta on tiedotettu tänään 17.2.2025. Tradeka-Yhtiöt Oy on mukana Helsinki-hallin omistusjärjestelyyn osallistumalla kaupan toteuttamiseen tarvittavaan rahoitusjärjestelyyn.
Tradeka-konsernin liikevaihto kasvoi ja tulos parani – sijoituksellakin hyvä vuosi14.2.2025 15:04:28 EET | Tiedote
Osuuskunta Tradekan ja Tradeka-Yhtiöiden hallitukset hyväksyivät kokouksissaan perjantaina 14.2.2025 Tradeka-konsernin tilinpäätökset. Osuuskuntakonsernin tilikauden liikevaihto vuodelta 2024 oli 568,9 miljoonaa euroa, joka on 2,7 % edellisvuotta enemmän. Konsernin liiketulos oli 14,7 miljoonaa euroa (2023: 13,5 miljoonaa euroa).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

