HSY

Ruskeasannan Sortti-asema Vantaalla palvelee myös viikonloppuisin 7.1. alkaen

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY avaa yhden Sortti-aseman lisää viikonlopuiksi. Pääkaupunkiseudun asukkaat voivat 7.1.2023 alkaen hoitaa kierrätysasioitaan myös lauantaisin ja sunnuntaisin kolmella asemalla: Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemalla sekä Koivukylän Sortti-pienasemalla. Muut kolme Sortti-asemaa Helsingin Kivikossa, Espoon Ämmässuolla ja Kirkkonummen Jorvaksessa jatkavat palvelua normaalisti arkipäivisin.

Ruskeasannan Sortti-asema palvelee 7.1.2023 alkaen samoilla palveluajoilla kuin Konalan Sortti-asema Helsingissä: arkisin klo 7–21 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin klo 10–18. Koivukylän Sortti-pienasema noudattaa samassa paikassa sijaitsevan Kierrätyskeskuksen aukioloaikoja. Pienasemalla on suppeampi määrä vastaanotettavia jätelajeja.

- Vuonna 2022 asemillamme kävi reilut 550 000 asiakasta. Kolmannen palvelupisteen avaaminen viikonlopuiksi helpottaa ja nopeuttaa nyt asiointia, käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen uskoo.

Asiakasmäärät HSY:n Sortti-asemilla ovat liki kaksinkertaistuneet viimeisen 10 vuoden aikana. Tänä aikana pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella Sortti-asemien määrä on kasvanut neljästä viiteen ja lisäksi on avattu yksi Sortti-pienasema. Konalan Sortti-asema Helsingissä on palvellut viikonloppuisin huhtikuusta 2020 alkaen ja asiointi asemalla on ruuhkautunut välillä.

eSortti.fi ja itsepalvelujärjestelmä nopeuttavat asiointia asemilla

Asioinnin kehittämiseen on panostettu Sortti-asemilla muutoinkin kuin aukioloja laajentamalla. eSortti.fi-verkkopalvelussa asiakkaat voivat ilmoittaa ja tarvittaessa maksaa ennakkoon tuomansa materiaalit. Palvelua voi käyttää myös pelkästään apuna omien jätteiden hinnan arvioinnissa.

Sortti-asemilla on nykyään itsepalvelulaitteet, joten asioida voi halutessaan ilman henkilökunnan apua. Myös maksu hoituu yleisimmillä maksukorteilla tai laskulla joko itsepalveluna tai palvelupisteessä.

Toiminnan painopiste on muuttunut jäteasemasta kierrätysasemaksi

Jätteiden hyödyntäminen kehittyy nopeaa vauhtia: yhä suurempi osa Sortti-asemalle tuoduista jätteistä saadaan kierrätettyä uusien tuotteiden raaka-aineiksi tai energiantuotantoon.

- Kaiken mahdollisen kierrättäminen on tämän päivän tavoite. Yhteiskunnassa on herätty siihen, että luonnonvarat eivät riitä loputtomiin, Mäntynen toteaa.

Kierrätettävien jätelajien määrä onkin kasvanut. Uusimpia erikseen lajiteltavia jätteitä ovat esimerkiksi muoveista muutkin kuin pakkaukset sekä kipsi, jotka pystytään nykyään hyödyntämään uusien tuotteiden raaka-aineina. Rakentamisen kiertotalouteen panostetaan nyt paljon.

- Tällainen kiertotalouden toteutuminen ja yhdessä kierrättäminen edellyttää uudenlaista lajittelun oppimista ja omaksumista niin asukkailta kuin Sortti-asemien henkilökunnaltakin. Meidän pitää jatkaa oman henkilökuntamme valmentamista, jotta he osaavat neuvoa jätteiden lajittelussa ja kierrättämisessä, Mäntynen miettii.

Lisätietoa:
www.hsy.fi/sorttiasemat

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen, puh. 0400 609 493, marjut.mantynen(at)hsy.fi

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsija valittu – rakentaminen käynnistyy syksyllä 202516.6.2025 08:56:37 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY käynnistää Helsingin Esplanadin alueella merkittävän hankkeen, jonka tavoitteena on taata alueen vesihuollon kestävä toiminta pitkälle tulevaisuuteen. Vuosia kestävän hankekokonaisuuden tavoitteena on käynnistää Kluuvin ja Kaartinkaupungin alueen vanhan sekaviemäriverkoston eriyttäminen. Tämä työ käynnistyy vesihuoltotunnelin rakentamisella alueelle.

HSY:n hallituksen päätökset 13.6.202513.6.2025 18:10:04 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa pyytää lausunnot Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupungeilta HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2026–2028. Hallitus päätti lisäksi hyväksyä HSY:n jätehuollon alustavan jätetaksan ja asettaa sen kuultavaksi. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Ilmala 2 vesitornin toimistokerrosten saneerauksen hankesuunnitelma - Vantaan Tikkuraitin, Orvokkitien sekä Tikkuraitin ja Talvikkitien risteysalueen vesihuollon hankesuunnitelma - vesihuollon tarvitsemat betoniputket ja betoniset kaivonosat hankitaan osaan 1 Rudus Oy:ltä ja osaan 2 Ruskon Betoni Etelä Oy:ltä - Helsingin Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsijaksi valittiin YIT Infra Oy - Espoon Hansatien vesihuollon rakentamisen ja kadunparantamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - vesihuollon tarvitsemat valurautakansistot hankintaan Ulefos Oy:ltä - Helsingin sekajätteen keräyksen ja kulj

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye