Ensitietoja alkoholin nettikaupan tehovalvonnasta: Moni nettikauppa muuttanut toimintatapaansa, vastuu veroista siirtynyt ostajalle

Moni alkoholia Suomeen myyvä ulkomainen verkkokauppa on muuttanut toimintatapaansa syksyn 2022 aikana. Siinä missä moni alkoholin verkkokauppa aikaisemmin suositteli asiakkaalle tilauksen yhteydessä tiettyä kuljetusliikettä, nyt viittaukset tiettyyn kuljetusliikkeeseen on poistettu tilausprosessista.
Jos myyjäyritys saattaa asiakkaan ja kuljetusliikkeen yhteen, myyjä vastaa verkkokaupasta ostetun alkoholituotteen valmisteveroista. Muussa tapauksessa verovastuu on asiakkaalla.
- Asiakkaan näkökulmasta tämä tarkoittaa, että nyt vastuu valmisteverojen maksamisesta voi kuulua hänelle, vaikka aikaisemmin samasta verkkokaupasta tilatessa vastuu on voinut olla myyjällä, sanoo ohjaus- ja valvontapäällikkö Sami Peltola Verohallinnosta.
Muutoksen taustalla on Verohallinnon ja Tullin marraskuussa aloittama alkoholin nettikaupan tehovalvonta. Tehovalvonnan tarkoituksena on varmistaa, että valmisteverot ulkomailta tilatuista alkoholijuomista tulevat maksettua Suomeen.
Verolainsäädännön näkökulmasta alkoholia saa tilata ulkomaisesta nettikaupasta, kunhan verot tulevat maksetuiksi.
- Tarkoituksemme ei siis ole estää alkoholin ostamista ulkomaisista verkkokaupoista.Oston yhteydessä maksetun arvonlisäveron lisäksi pitää kuitenkin maksaa valmistevero Suomeen. Verovelvollisuus pitää hoitaa OmaVerossa ennen tuotteiden lähettämistä, Peltola sanoo.
Alkoholia ostettiin ulkomaisista nettikaupoista vuonna 2021 arviolta 33 miljoonaa litraa. Verohallinto arvioi, että valmisteverot maksettiin 2021 vain noin yhdestä prosentista netistä tilatuista alkoholijuomista, ja että Suomi menettää sen vuoksi vuosittain arviolta 80–100 miljoonaa euron verotulot.
Epäselvät lähettäjä- ja vastaanottajatiedot hidastavat selvittelyä
Tehovalvonnan kahden ensimmäisen kuukauden aikana Tulli on tarkastanut maahantulon yhteydessä kuljetuksia, joissa on ollut verkosta ostettuja alkoholijuomia. Tulli on pidättänyt alkoholilähetykset, joista ei ole tehty tarvittavia viranomaisilmoituksia. Kaikkiaan Tulli pidätti marras-joulukuussa 81 500 litraa nettikaupoista ostettua alkoholia.
Tullin pidätysten perusteella Verohallinto saa tarvittavat tiedot joko haltuunottopäätöksen tekemiseen tai asianmukaisen verotuspäätöksen laadintaan.
Valtaosa pidätetyistä alkoholikuljetuksista jatkoi Verohallinnon selvitysten jälkeen ostajille, sillä jos verovelvollinen on yksityishenkilö, saa hän jälkikäteen verotuspäätöksen maksamattomista valmisteveroista.
- Näissäkin tapauksissa Tullin on tarkastettava lasti ja jokainen tavaraerä erikseen alkoholijuomien laadun ja määrän selvittämiseksi. Verohallinto tarvitsee nämä tiedot veroharkintaansa varten. On huomioitava, että yhdessä kuljetuksessa voi olla mukana alkoholijuomia jopa useammalle sadalle vastaanottajalle. Tarkastaminen sekä myyjän että ostajan tunnistaminen ovat valitettavasti hidastaneet myös osan säännöstenmukaisesti hoidettujen alkoholijuomien matkaa, kertoo Tullin valvontaosaston johtaja Sami Rakshit.
Tullin havaintojen mukaan osassa marras-joulukuussa saapuneista alkoholilähetyksistä tiedot tilauksen lähettäjistä ja vastaanottajista ovat olleet aiempaa epäselvemmät. Tämä on vaatinut lisäselvityksiä joko paikan päällä tai myöhemmin Verohallinnossa.
Verohallinto otti marras-joulukuussa haltuun yli 18 000 litraa alkoholijuomia
Verohallinto ottaa tehovalvonnan aikana haltuun alkoholilähetyksiä, joiden valmisteveron maksaminen kuuluu viranomaistietojen mukaan myyjäyritykselle ja joista ei ole tehty vaadittua ilmoitusta ja maksettu vakuutta. Marras-joulukuussa Verohallinto teki haltuunottopäätöksen yhteensä 18 400 litrasta alkoholijuomia.
Lisäksi Verohallinto lähetti marras-joulukuussa verotuspäätöksen kymmenille yksityishenkilölle, jotka eivät ole tehneet ennakkoilmoitusta ja maksaneet vakuutta alkoholitilauksestaan, ja jotka viranomaistietojen mukaan ovat vastuussa tilauksen valmisteveroista.
- Lisäksi meillä on selvittely kesken useista lähetyksistä, joissa verovelvollisuus on todennäköisesti tilaajalla, eli joista lähetämme todennäköisesti ostajalle verotuspäätöksen, Peltola sanoo.
Tullin havaintojen mukaan Suomeen saapuvien alkoholilähetysten määrä lisääntyi hieman, kun Verohallinto ja Tulli lokakuun puolivälissä kertoivat tehovalvonnan alkamisesta. Sen sijaan marras-joulukuussa Tullin havaitsemien alkoholilähetysten määrä vähentyi.
- On mahdollista, että toimitukset ovat löytäneet uusia reittejä, ja suuntaammekin tarvittaessa valvontaamme muuttuvien logistiikkavirtojen perusteella, Rakshit sanoo.
FAKTA: Alkoholin nettikaupan tehovalvonta
- Verohallinnon ja Tullin toteuttama verovalvonta alkoi marraskuussa 2022. Tehovalvonnan tarkoituksena on varmistaa, että valmisteverot ulkomaisista verkkokaupoista ostetuista alkoholijuomista maksetaan Suomeen.
- Nettikaupoista tilattujen alkoholien saapuessa Suomeen, Tulli haastattelee kuljettajan ja perehtyy kuljetusasiakirjoihin sekä selvittää Verohallinnolta, onko tilauksista maksettu vaaditut vakuudet ja tehty ennakkoilmoitukset. Jos alkoholikuljetuksen osalta on syytä epäillä säännöstenvastaista toimintaa, Tulli pidättää alkoholit ja suorittaa tavaraeräkohtaiset tarkastukset ja luetteloinnit.
- Verohallinto päättää jatkotoimista:
- Jos ilmoitus ja vakuus ovat hoitamatta ja vastuu veroista kuuluu viranomaistietojen perusteella myyjälle eli kyseessä on etämyynti, Verohallinto tekee haltuunottopäätöksen, jolloin tilaus jää odottamaan verojen maksua.
- Jos vastuu alkoholitilauksen veroista on ostajalla eli kyseessä on etäosto, tilaus kulkee Verohallinnon selvitysten jälkeen Tullista asiakkaalle ja Verohallinto lähettää asiakkaalle jälkikäteen verotuspäätöksen.
- Viranomaiset ilmoittavat tilauksen pidättämisestä ja mahdollisesta haltuun ottamisesta alkoholituotteita kuljettaneelle yhtiölle ja tuotteet myyneelle yritykselle. Asiakkaiden kannattaa osoittaa mahdolliset omiin tilauksiin liittyvät tiedustelut myyjäyritykselle.
- Verohallinto ja Tulli ovat saaneet tehovalvontaan valtiovarainministeriöltä 3 miljoonan euron rahoituksen.
Lisätietoja aiheesta:
Ilmoitus- ja maksuohjeet alkoholi- ja tupakkatuotteille - vero.fi
Valmisteveron alaisten tuotteiden etämyynti Suomeen - vero.fi
Usein kysyttyä alkoholin nettitilaamisesta - vero.fi
Aiheesta aikaisemmin:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Verohallinnon ohjaus- ja valvontapäällikkö Sami Peltola, etunimi.sukunimi@vero.fi, 0295 131107
Tullin valvontaosaston johtaja Sami Rakshit, yhteydenotot Tullin mediapäivystyksen kautta: p. 0295 527150, viestinta@tulli.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Pitääkö matkatuliaiset tullata? Tutustu Tullin ohjeisiin27.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Kun palaa lomareissulta EU:n ulkopuolelta Suomeen, voi joutua maksamaan veroja ja tullimaksua tavaroista, joita on ostanut ulkomailta. Lisäksi on tavaroita, joita ei saa tuoda ollenkaan tai joiden tuontiin liittyy ehtoja tai määrällisiä rajoituksia. Matkailijan kannattaa tutustua ohjeisiin jo ennen matkalle lähtöä.
Laaja huumausainerikossarja Hämeenlinnassa – verkon pimeämpi puoli ei tuonut suojaa26.5.2025 08:14:00 EEST | Tiedote
Tulli paljasti alkuvuodesta 2025 lukuisista osateoista muodostuvan rikoskokonaisuuden, jossa Kanta-Hämeessä asuvaa alle 30-vuotiasta miestä epäillään törkeästä huumausainerikoksesta. Henkilön epäillään myyneen huumausaineita ja huumelääkkeitä Tor-verkossa.
EU:n 17. Venäjä-pakotepaketti julkaistu20.5.2025 18:03:51 EEST | Tiedote
EU:n Venäjän vastaisten pakotteiden 17. pakotepaketti on julkaistu.
Tulli takavarikoi miljoonia savukkeita – laillisia logistiikkayrityksiä käytetään rikollisen toiminnan peittelyssä16.5.2025 08:19:00 EEST | Tiedote
Tullissa on tehty esitutkintaa laittomasta savukkeiden maahantuonnista. Savukkeita on tuotu Suomeen jopa yli 10 miljoonaa kappaletta vuoden 2024 aikana ja rikollisella toiminnalla on aiheutettu mittavat verovahingot valtiolle.
Tulli aloittaa yhteistoimintaneuvottelut – muutoksilla ei tavoitella henkilöstövähennyksiä15.5.2025 16:03:29 EEST | Tiedote
Yhteistoimintaneuvottelujen tavoitteena on kohdentaa Tullin resurssit nykyisen toimintaympäristön vaatimusten ja tarpeiden mukaan, jotta Tullin toiminta palvelee yhteiskunnan tarpeita vaikuttavasti jatkossakin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme