Essi Huovinen SDP:n poliittisen valmistelun toimitsijaksi ja Jesse Saapunki poliittiseksi avustajaksi

Huovinen on aiemmin työskennellyt sosialidemokraattisessa eduskuntaryhmässä kansanedustaja Hussein al-Taeen poliittisena avustajana sekä toiminut hetken myös ryhmän EU ja ulkopoliittisena asiantuntijana. SDP:n poliittisen valmistelun toimitsijana hänen tehtäviinsä kuuluvat esimerkiksi poliittisen ohjelman päivittäminen sekä eduskuntavaaleihin valmistautuminen osana poliittista osastoa.
- On mahtavaa tulla takaisin SDP:n puoluetoimistolle ja poliittisen valmistelun osastolle, sillä suoritin täällä aikaisemmin maisterivaiheen korkeakouluharjoitteluni. Edessä on varmasti jännittävät ja kiireiset kuukaudet, mutta olen erittäin hyvin ja varmoin mielin menossa kohti eduskuntavaaleja, Huovinen sanoo.
Jesse Saapunki on työskennellyt aiemmin Demarinuorissa sekä työ- ja elinkeinoministeriössä. Hän on myös toiminut Turun Opiskelijoiden Sosialidemokraattisen yhdistyksen puheenjohtajana. Työssään poliittisena avustajana Saapunki työskentelee osana poliittista osastoa eduskuntavaalien tiimoilta sekä avustaa puoluesihteeri Antton Rönnholmia.
- On valtavan jännittävää ja innostavaa aloittaa työt SDP:n poliittisen valmistelun tiimissä eduskuntavaalien alla. Suomen ja maailman tilanne on sähköinen, joten en usko, että vauhtia ja kiinnostavia tilanteita puuttuu keväästä. Valoa ja vaaleja kohti – tavoitteena tietenkin Marinin II, sanoo Saapunki.
SDP:n poliittisen valmistelun päällikkö Kaisa Vatanen on tyytyväinen puoluetoimiston saamasta vahvistuksesta.
- Olen valtavan iloinen, että olemme saaneet Essin ja Jessen osaksi tiimiämme. Heillä molemmilla on jo ennestään vahva osaaminen SDP:n toiminnasta ja ohjelmatyöstä sekä energiaa ja intoa edistää sosialidemokratiaa. Edessä on paitsi kiireinen vaalikevät, myös puoluekokousvuosi, joten työtä riittää, Vatanen summaa.
Yhteyshenkilöt
Kaisa VatanenPoliittisen valmistelun päällikkö
Puh:040 721 7212kaisa.vatanen@sdp.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Nyt se on varmaa: Perussuomalaiset hylkäsivät lopullisesti työntekijät12.9.2025 15:41:48 EEST | Tiedote
Hallitus on sopinut lakiesityksestä, jonka tarkoituksena on helpottaa työntekijöiden irtisanomista. Lausuntokierroksen jälkeen lakiesityksestä poistettiin alisuoriutumista ja varoitusmenettelyä koskeneet kohdat, mutta työntekijöiden asemaa merkittävästi heikentävä muutos on ennallaan: jatkossa irtisanomiseen riittäisi vain asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijaan.
SDP:n Näkkäläjärvi: STT:n merkitys korostuu disinformaation aikakaudella – hallituksen toimittava11.9.2025 16:36:38 EEST | Tiedote
Sanoma ilmoitti tällä viikolla vähentävänsä Suomen tietotoimisto STT:n palveluiden käyttöä tai luopuvansa niistä jopa kokonaan. Päätöksen myötä STT:n tulevaisuuden toimintamahdollisuudet ovat vaakalaudalla. Hallituksen on etsittävä keinoja laadukkaan ja riippumattoman suomalaisen uutistoiminnan turvaamiseksi, vaatii SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Sammallahden show ei kätke hallituksen epäonnistumisia9.9.2025 15:17:49 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen pitää kokoomuksen Tere Sammallahden vaatimusta sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille mediatemppuna, jonka tarkoituksena on piilottaa hallituksen leikkauspolitiikka somepöyristyksen pilven taa.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Suomi teki rohkean päätöksen Palestiinan suhteen5.9.2025 12:02:02 EEST | Tiedote
”Suomen päätös liittyä New Yorkin julkilausumaan on oikea ja ulkoministerin ja pääministerin vastuullinen toiminta ansaitsee kiitoksen. Ratkaisu vahvistaa Suomen uskottavuutta kansainvälisesti ja onkin tärkeää, etteivät hallituspuolueiden sisäiset ristiriidat heikennä tätä viestiä”, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n Razmyar: Rasismi ei ole “perussuomalaisten oma kanta”, vaan koko hallituksen ongelma28.8.2025 11:48:24 EEST | Tiedote
Suurin vastuu on pääministerillä, joka antaa perussuomalaisten arvottoman näytelmän jatkua, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme