Europarlamentaarikko Alametsä vaatii Leopard 2 -panssarivaunujen antamista Ukrainalle: “Tuki Ukrainalle osoitetaan teoin, ei sanoin.”
13.1.2023 16:23:23 EET | Vihreät Euroopan parlamentissa | Tiedote

“Ukraina ei taistele vain itsensä puolesta, vaan koko Euroopan. Meidän tulee osoittaa liittolaisuutta ja tukemme Ukrainalle. Suomen tulee olla mukana tässä tuessa omien resurssien mukaan. Suomen oma puolustuskyky ei saa vaarantua, mutta meillä on ehdottomasti mahdollisuuksia tukea Ukrainaa osallistumalla panssarivaunujen antamiseen”, toteaa Alametsä.
“Ainoa este sadan Leopardin toimittamisessa Ukrainaan on poliittisen tahdon puute. Sodan aiheuttama inhimillinen kärsimys Ukrainassa on jatkunut aivan liian pitkään. Ukrainan valtiolla on itsemääräämisoikeus, jota Venäjä rikkoo räikeästi hyökkäyssodallaan. Venäjä rikkoo koko maanosan rauhaa. Euroopan tulee olla tukemassa Ukrainaa panssarivaunuilla”, lisää Alametsä.
“Mitä useampi maa osallistuu panssarivaunujen yhteiseen tukeen, sen pienempi panos se on yksittäiselle valtiolle. On hyvä muistaa, että iso osa Leopard-tankeista ei ole uusinta tekniikkaa. Osallistumalla yhteisiin Leopard-talkoisiin, jäsenmaat voisivat samalla uusia omaa tekniikkaansa. Yhteistyötä pitäisi vahvistaa myös sotilasmateriaalien hankinnassa, mikä lisäisi kustannustehokkuutta ”, lopettaa Alametsä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alviina AlametsäEuroopan parlamentin jäsen
Puh:+358 407294597alviina.alametsa@europarl.europa.euwww.alviina.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Vihreiden Ohisalo: Viiankiaavalle ei kaivosta eikä Natura-poikkeusta - komissio vaatii nyt lisätietoja16.10.2026 19:43:14 EEST | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo vastustaa Viiankiaavan kaivoshankkeen Natura 2000 -poikkeuslupaa. Ympäristöministeriö ja Euroopan komission ympäristöosasto pyytävät hankkeesta lisätietoja, mikä osoittaa Ohisalon mukaan, että painostus Brysselissä tuottaa tulosta.
Europarlamentaarikko Ville Niinistö lähtee vihreiden eduskuntavaaliehdokkaaksi Uudeltamaalta10.10.2026 11:27:03 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja vihreiden europarlamentaarikko Ville Niinistö pitivät tänään yhteisen lehdistötilaisuuden Vantaan kaupungintalolla vihreiden syyspäivien yhteydessä. Tilaisuudessa Espoossa perheineen asuva Ville Niinistö ilmoitti lähtevänsä ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleissa Uudenmaan vaalipiiristä.
Vihreiden Ohisalo: Komissio myönsi jälleen kaivoshankeille strategisten hankkeiden statuksia luontoarvoista piittaamatta9.10.2026 16:12:30 EEST | Tiedote
Euroopan komissio nimesi tänään 46 uutta strategista hanketta kriittisten raaka-aineiden asetuksen nojalla. Viisi niistä on Suomessa: Sokli, Suhanko, Hautalampi, CoNiKo ja Project Arctial. Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo on pettynyt komission päätökseen ohittaa luontoarvot taloudellisten intressien takia jälleen kerran.
Vihreiden Ohisalo: Suomen hallitus patistelee mielellään muita, mutta vetkuttelee itse EU-velvoitteiden kanssa8.10.2026 10:35:48 EEST | Tiedote
Suomi ei ole toimittanut komissiolle luonnosta kansalliseksi ennallistamissuunnitelmaksi, vaikka määräaika päättyi 1.9.2026. Vihreät vaatii luonnon ennallistamisasetuksen täysimääräistä toimeenpanoa, sillä ilman sitä Eurooppa ei pysty sopeutumaan ilmastonmuutokseen ja sen aiheuttamiin tappaviin sään ääri-ilmiöihin.
Ville Niinistö: Olympiakomitean päätös sallia Venäjän urheilijoiden osallistuminen olympialaisiin on haastettava ja FIFAn toiminta on tutkittava9.7.2026 16:31:44 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö osallistui kahteen urheilupolitiikkaa koskevaan europarlamentaarikkojen yhteiskirjeeseen, jotka on julkaistu tänään. 72 europarlamentaarikkoa vaati yhteiskirjeessään eurooppalaisia jalkapalloliittoja toimimaan sen puolesta, että FIFAn toiminnan eettisyyttä ja tasapuolisuutta aletaan tutkia puheenjohtaja Infantinon ja Yhdysvaltain presidentti Trumpin läheisten välien vaikutuksesta mm. Yhdysvaltoja suosiviin kurinpitopäätöksiin. Toisessa kirjeessä joukko europarlamentaarikkoja vetoaa kansainväliseen olympiakomiteaan, että se ei salli Venäjän laittoman hyökkäyssodan ja Ukrainan miehittämisen yhä jatkuessa venäläisten urheilijoiden osallistumista tuleviin olympialaisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

