Sakari Viinikainen kertoo yhden rykmentin ja sen värikkäiden persoonien kautta tarinan Suomen armeijan kehittymisestä sisällissodan tyrskyistä talvisodan taisteluihin

Keski-Suomen Rykmentin tarina ei ole perinteinen rykmenttihistoriikki. Se on pala Suomen sotaväen historiaa, jossa rykmentin mukana kuljetaan sen perustamisesta lakkauttamiseen syksyllä 1940 – oman tehtävänsä historian pitkässä ketjussa täyttäneenä.
Itsenäisen Suomen sotaväki muodostettiin sisällissodan valkoisesta armeijasta, ja Keski-Suomen Rykmentti oli yksi sen yhdeksästä jalkaväkirykmentistä. Rykmentissä palvelivat mm. Erik Heinrichs, Valo Nihtilä, Armas Kemppi, Alvar Aalto ja Aimo Lahti.
Suomen sotaväestä kehittyi parissa vuosikymmenessä valioarmeija, joka hämmästytti talvisodassa koko maailman. Sen liikekannallepanojärjestelmä oli ainutlaatuinen ja rauhan ajan varuskunnan organisaatio sellainen, joka pystyttiin ällistyttävän nopeasti muuttamaan taistelupataljoonaksi.
Keski-Suomen Rykmentistä muodostettu pataljoona taisteli Muolaanjärven kupeella. Sen vastuulla oli myös Suursaari, josta tuli jään vahvistuttua suorastaan vihollisen silmätikku. Suurhyökkäyksen kiivaimpina päivinä tappiot nousivat yli sataan mieheen päivässä.
Sakari Viinikainen on kouvolalainen opetusneuvos ja paikallishistorioitsija, joka on kirjoittanut lukuisia kiitettyjä historiateoksia. Viimeisimpiä ovat Rautatiesota 1918 (2017) ja Teatterikuninkaan sota – Kustaa III:n ja Katariina Suuren taistelu Kymijoesta (2015).
Sakari Viinikainen: Kalevankankaan verilöylystä talvisodan taisteluihin – Keski-Suomen Rykmentti ja Suomen sotaväen synty (Docendo 2023), sidottu, 396 sivua.
Julkistustilaisuus Helsingissä Ravintola Ostrobotnialla 8.3. klo 13
Ennakkoilmoittautumiset julkistukseen
Arvostelukappaletiedustelut
tiedotus@docendo.fi
Kirjailijavierailu Kouvolan kirjastossa 15.3.
Kirjailija Sakari Viinikainen vierailee myös Kouvolan pääkirjastossa 15.3. Tapahtumaan vapaa pääsy, tervetuloa!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha JanhonenKustantajaDocendo
Puh:040 843 0139tiedotus@docendo.fidocendo.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Me rakastamme hyviä kirjoja sekä aitoja tarinoita. Maineemme perustuu korkeatasoisiin sekä kiinnostaviin teoksiin, joiden tekijöinä ovat parhaat kirjailijat ja asiantuntijat. Docendo kuuluu Werner Söderström Osakeyhtiöön.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Docendo
Tulistumista, alistumista ja kostamista – Lasse Laaksoselta sotilasylijohdon tunnehistoriasta kirja 18.9.18.9.2025 02:00:00 EEST | Tiedote
Tervetuloa Lasse Laaksosen Temperamenttia! Sotilasylijohdon tunnehistoria -kirjan julkistustilaisuuteen Ravintola Ostrobotnian Jääkärihuoneessa 18.9. klo 13.00 osoitteessa Museokatu 10. Laaksosen kanssa kirjasta keskustelemassa Jan Erola.
Sota on Venäjän normaalitila – poiminnat Docendon syksyn Venäjä-teoksista15.9.2025 13:31:27 EEST | Tiedote
Docendon syksyn Venäjä-kirjojen tekijöistä Mark Galeotti ja Peter Pomerantsev ovat kansainvälisesti arvostettuja asiantuntijoita. Toimittaja, pyydä arvostelukappaleet ja varaa kirjailijahaastattelu.
Tarja Lappalaisen Myrkkymurhat pureutuu Lembit Kapasen tapaukseen sekä muihin järkyttäviin myrkytysmurhiin4.9.2025 08:00:00 EEST | Kutsu
Virolainen valesairaanhoitaja Lembit Kapanen murhasi hoitamansa vanhuksen Salossa vuonna 2014. Tapaus ravisteli suomalaista rikoshistoriaa poikkeuksellisella tavalla.
Näin teiniradikaalista tuli miljonääri – Kutsu kirjanjulkistukseen2.9.2025 02:00:00 EEST | Kutsu
Tervetuloa Peter Fagernäsin elämäkerran julkistustilaisuuteen Ravintola Ostrobotnian juhlasaliin 2.9. klo 13 osoitteessa Museokatu 10. Fagernäsin kanssa keskustelemassa kirjailija Lasse Lehtinen.
Docendon syksyn 2025 kustannusohjelma on nyt julkaistu8.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Docendon syksyn kirjat tarjoavat näkökulmia yhteiskuntaan ja tutustuttavat värikkäisiin henkilöihin, jotka eivät aiemmin ole olleet äänessä. Kaunossa tarjolla on teräksenkovia sarjan avauksia sekä tosipohjaisia romaaneja. Tutustu koko luetteloon tiedotteen linkistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme