KOVA julkaisi tavoitteensa eduskuntavaaleihin ja tulevaan hallitusohjelmaan

Toimiva asuntopolitiikka edellyttää tiivistä kuntien ja valtion välistä yhteistyötä, johon tulee kytkeä myös kohtuuhintaisen asuntotuotannon toimijat. KOVAn mielestä asuntopolitiikan 8 vuoden kehittämisohjelman tulee toimia hallituksen asuntopolitiikan linjausten perustana. Myös nykyiset MAL-sopimukset tulee säilyttää 12-vuotisina ja rullaavina: niiden sitovuutta tulee lisätä. Nykyisiä MAL-sopimuksia kevyempiä sopimuksia tulee ottaa käyttöön maakuntakeskusalueiden kanssa.
Asunnottomuus on vakava yhteiskunnallinen ongelma, joka tulee poistaa vuoden 2027 loppuun mennessä. Tavoitteen saavuttamiseksi tarvitaan oma valtakunnallinen asunnottomuusohjelma, jossa valtio, kunnat, hyvinvointialueet ja asuntotoimijat sitoutuvat yhdessä asunnottomuuden poistamiseksi. KOVAn tavoitteena on, että asunnottomuuden ennaltaehkäisemiseksi asumisneuvonnasta tehdään kuntien lakisääteinen tehtävä. KOVA esittää lisäksi, ettäARA-vuokra-asumisen asukasvalinta säilytetään muuten nykyisellään, mutta palveluasumisen varallisuusrajat poistetaan palveluasuntojen entistä tehokkaamman käytön varmistamiseksi.
KOVA näkee, että seuraavassa hallituksessa asuntoasioilla tulee olla oma ministerinsä asuntopolitiikan painoarvon lisäämiseksi. Rakentamisen kaikki ohjaus tulee keskittää yhteen ministeriöön, ja ympäristöministeriö tulee yhdistää liikenne- ja viestintäministeriön kanssa maankäytön, asumisen ja liikenteen sekä MAL-sopimusten koordinaation vahvistamiseksi.
KOVA pitää tärkeänä eduskuntavaalitavoitteenaan myös kohtuuhintaisen asuntotuotannon tukijärjestelmän uudistamisen jatkumista. Uudistuksessa tulee parantaa korkotuen tasoa ja muuttaa omavastuukoron määräytymistä siten, että se seuraa automaattisesti korkotason muutoksia. Uudistuksessa tulee myös keventää valtion riskienhallintaa, jotta ARA-asuntojen peruskorjaus ja uudistuotanto korkotukilainoin mahdollistuu myös kasvukeskusten ulkopuolella.
ARA-asuntokannan sopeuttaminen väestöltään vähenevillä alueilla tarvitsee tulevaisuudessakin valtion tukijärjestelmiä. KOVA edellyttää, että tulevalla vaalikaudella väestöltään vähenevillä alueilla toimivien vuokrataloyhtiöiden toimintaedellytyksiä parannetaan akordeja ja purkuavustusta korottamalla sekä niiden saamista helpottamalla, jotta näiden alueiden asuntomarkkinat kokonaisuudessaan tervehtyvät, kun asuntojen ylitarjontaa vähennetään.
Niin ikään kasvukeskusalueiden ulkopuolella toimiville vuokrataloyhtiöille tulee mahdollistaa korkotukilainoilla niin asuntojen peruskorjaus kuin rajattu mahdollisuus toteuttaa normaalia ARA-asuntojen uudistuotantoa. Myös väestöltään vähenevillä alueilla tarvitaan uutta, esteetöntä ja energiatehokasta asuntokantaa.
- KOVAn eduskuntavaaliohjelma ja hallitusohjelmatavoitteet ovat monipuolinen kattaus toimia, joilla voidaan parantaa kohtuuhintaisia vuokra- ja asumisoikeusasuntoja omistavien ja rakennuttavien yhtiöiden toimintaedellytyksiä. Etenkin nyt, kun vapaarahoitteinen asuntotuotanto on vähenemässä, on tärkeää lisätä valtion tukemaa asuntotuotantoa, jotta rakennusalan suhdannekuoppaa voidaan tasata, KOVAn toimitusjohtaja Jouni Parkkonen linjaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jouni ParkkonentoimitusjohtajaKohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry
Puh:040 593 3338jouni.parkkonen@kovary.fiKuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry on yleishyödyllisten ja omakustannusperusteella toimivien vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimialajärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvonta-, palvelu- ja yhteistyöjärjestönä. KOVAn jäsenet omistavat normaaleja vuokra-asuntoja, erityisryhmien vuokra-asuntoja tai asumisoikeusasuntoja.
KOVAlla on 137 jäsenyhteisöä. Niiden pysyvässä omistuksessa on yhteensä 340 000 vuokra- ja asumisoikeusasuntoa, joissa asuu yli 500 000 henkilöä. KOVAn jäsenet toimivat noin 150 kunnassa. KOVAn jäsenet omistavat noin 85 prosenttia rajoituksenalaisista normaaleista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista, noin 70 prosenttia kaikista rajoituksenalaista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista ja noin 85 prosenttia asumisoikeusasunnoista Suomessa. KOVAn jäsenet aloittavat vuonna 2025 yhteensä noin 4 800 kohtuuhintaisen vuokra- ja asumisoikeusasunnon rakennuttamisen.
KOVA edustaa pitkäjänteisiä, pysyviä ja turvallisia vuokra- ja asumisoikeusasuntojen omistajia ja vuokranantajia. KOVA kehittää vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimintaedellytyksiä tekemällä vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöille Suomen parasta edunvalvontaa. KOVAn jäsenistö toimii siten, että pienituloisillakin ihmisillä on varaa laadukkaaseen ja kohtuuhintaiseen asumiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KOVA ry
Kommentti: Miten kansankodissa asutaan?8.9.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Muiden maiden järjestelmien tarkastelut voivat tarjota erilaisia ja paikoin tuoreitakin näkökulmia kotimaan kysymyksiin. Suomessa tähyillään tyypillisesti Tornionjoen yli kansankotiin. Tässä kirjoituksessa noudatetaan samaa kaavaa ja perehdytään länsinaapurimme asuntojärjestelmään.
KOVA on tyytyväinen vuoden 2026 korkotukilainavaltuuksien nostamisesta2.9.2025 22:39:52 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on tänään päättyneessä budjettiriihessään päättänyt nostaa kohtuuhintaisten asuntojen rakentamiseen tarkoitettua korkotukilainavaltuutta 135 miljoonalla eurolla valtiovarainministeriön vuoden 2026 budjettiehdotukseen nähden. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry pitää lainavaltuuden nostamista myönteisenä asuntorakentamisen kannalta. KOVA esitti hallitukselle, että korkotukilainavaltuuden taso olisi ollut ensi vuonna tämän vuoden tasolla, eli 1 750 miljoonassa eurossa. Tämä olisi ollut 615 miljoonaa euroa suurempi kuin hallituksen budjettiriihessä päättämä lainavaltuuden taso.
KOVA: Asuntorakentamisen käynnistyminen siirtyy ensi vuoteen – työttömyyskehitys kuitenkin synkistää talousnäkymiä2.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry odottaa tuoreessa syksyn suhdanne-ennusteessaan Suomen talouden kasvavan tänä vuonna 0,8 prosenttia ja ensi vuonna 1,3 prosenttia. Molemmat luvut ovat alempia kuin ensimmäisen kvartaalin ennusteessa. Tarkentuneiden tietojen mukaan viime vuonna Suomen BKT kasvoi 0,4 prosenttia. Työmarkkinatilanne on näyttäytynyt keväällä odotettua heikompana, ja KOVA odottaa työttömyysasteen olevan 9,3 prosenttia vuonna 2025, josta se laskee hiljalleen 8,8 prosenttiin vuonna 2026.
KOVA: Asumisoikeusasunnoista ei ole käynnissä asukkaiden joukkopakoa28.8.2025 15:25:39 EEST | Tiedote
Yle uutisoi tänään 28.8., että asumisoikeusasunnoista on käynnissä joukkopako. Tällaisen näkemyksen on Ylelle esittänyt Suomen Asumisoikeusasukkaat SASO ry:n kunniapuheenjohtaja Eric Hällström. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n mukaan Hällströmin esittämä väite on virheellinen eikä se perustu todellisuuteen. KOVA edustaa asumisoikeusasuntoja omistavia yhteisöjä laajasti. KOVAn jäsenet omistavat tällä hetkellä noin 85 prosenttia kaikista asumisoikeusasunnoista Suomessa.
Kaksi uutta jäsentä KOVA ry:lle20.8.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Kiinteistö Oy Ahmahaka ja Rauman Asunnot Oy ovat Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n uusimmat jäsenet. KOVAn hallitus hyväksyi yhtiöt KOVAn jäseneksi tänään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme