HSL tutki Espoon metro- ja bussimatkustajien tyytyväisyyttä metron uudella osuudella

Tammikuussa tehdyn tutkimuksen mukaan metromatkustajat suhtautuvat tulevaan muutokseen bussilla matkustavia myönteisemmin. Metromatkustajista 83 prosenttia oli joko erittäin tai melko tyytyväisiä HSL:n joukkoliikenteeseen, ja antoi sille yleisarvosanaksi 4 tai 5 asteikolla 1–5. Bussiliikenteessä ylimmät arvosanat antoi 69 prosenttia matkustajista.
Kyselyyn vastasi 850 matkustajaa. Tutkimuskutsuja jaettiin 9.–20.1. bussilinjojen pysäkeillä, Kampissa sekä länsimetron uusilla asemilla (Finnoo, Kaitaa, Soukka, Espoonlahti ja Kivenlahti). Tutkimuksen toinen vaihe toteutetaan maaliskuussa ja kolmas vaihe syyskuussa 2023.
Yli puolet metro- ja bussimatkustajista uskoi, että muutos tekee matkanteosta entistä sujuvampaa. Metromatkustajista 80 prosenttia ja bussimatkustajista 55 prosenttia koki metron jatkamisen helpottavan matkantekoa Helsinkiin. Myös Espoon sisäisten matkojen taittumiseen jatkossa nykyistä sujuvammin uskoi 77 prosenttia metromatkustajista ja 56 prosenttia bussimatkustajista.
Metromatkustajista 77 prosenttia ja bussimatkustajista 40 prosenttia koki, että metron jatkaminen Kivenlahteen nopeuttaa matkantekoa.
Metromatkustajista 61 prosenttia ja bussimatkustajista 31 prosenttia arvioi lisäävänsä joukkoliikenteen käyttöä uusien yhteyksien vuoksi. Vastaavasti metromatkustajista 14 prosenttia ja bussimatkustajista 20 prosenttia arvioi joukkoliikenteen käytön vähenevän.
Metromatkustajista 38 prosenttia ja bussimatkustajista 54 prosenttia arveli vaihtojen lisääntyvän liityntälinjaston muuttuessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
erikoistutkija Antti Vuorela, puh. 040 504 4582
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 400 työntekijää, ja liikevaihto on noin 700 miljoonaa euroa vuodessa. Vuonna 2021 HSL:n järjestämässä liikenteessä tehtiin 238 miljoonaa, mikä on yli 60 % Suomessa tehdyistä joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL:n hallituksen päätöksiä 17.6.202517.6.2025 16:26:03 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 17. kesäkuuta 2025 ja päätti seuraavista asioista.
HSL:n Yhtymäkokous valitsi HSL:n hallituksen ja tarkastuslautakunnan jäsenet kaudelle 2025-202917.6.2025 14:38:33 EEST | Tiedote
HSL:n Yhtymäkokous valitsi kokouksessaan 17.6. HSL:n hallituksen uudet jäsenet. Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Mirita Saxberg (kok., Helsinki) ja varanpuheenjohtajaksi Ida Tamminen (SDP, Vantaa).
Selvä enemmistö HSL-alueen työssäkäyvistä toivoo tukea työmatkoihin – HSL ja Epassi vastaavat toiveisiin tuomalla työmatkaedun saataville yhä useammalle yritykselle13.6.2025 12:48:48 EEST | Tiedote
HSL-lippuihin kohdistuva Epassin työmatkaetu on kaikkien Epassi Flex -yritysasiakkaiden saatavilla lisäkustannuksitta. Työmatkaedun lisääminen osaksi yrityksen työsuhde-etuja avaa työntekijälle uusia mahdollisuuksia arjen helpottamiseen.
Kolme asemaa uudistuu – junaliikenne katkeaa Huopalahden ja Myyrmäen välillä kahdeksi kuukaudeksi ensi kesänä11.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Kesällä 2026 junaliikenne katkeaa kokonaan Huopalahden ja Myyrmäen välisellä osuudella kesäaikaan noin kahden kuukauden ajaksi, kun Kaupunkiliikenne Oy toteuttaa kolmen hallinnoimansa rautatieaseman perusparannukset. I- ja P-junat kulkevat molempiin suuntiin reitillä Helsinki–Tikkurila–Lentoasema–Myyrmäki, ja puuttuvaa junaliikennettä korvataan busseilla.
HSL:n oranssien runkolinjabussien yöliikenne muuttuu: kyytiin voi nousta vain etuovesta 16.6. alkaen30.5.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Kokeilemme oransseilla runkobussilinjoillamme uutta käytäntöä yöliikenteessä 16.6. alkaen, kun siirrymme kesäaikatauluihin. Yöliikenteessä runkolinjabussien kyytiin voi nousta vain etuovesta, ja lippua on näytettävä kuljettajalle tai ostettava lippu kortinlukijalla lähimaksulla tai HSL-kortilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme