Tampereen korkeakoulusäätiön hallitus valitsi 11 hakijaa rehtorihaun seuraavaan vaiheeseen

Seuraavaan vaiheeseen valitut hakijat ovat:
- Marko Hakovirta, professori, Faculty Senator, North Carolina State University
- Mika Hannula, vararehtori, Turun yliopisto
- Jari Hämäläinen, vararehtori, LUT-yliopisto
- Keijo Hämäläinen, rehtori, Jyväskylän yliopisto
- Risto Kunelius, professori, johtaja, Helsingin yliopisto
- Jari Kuusisto, Senior Advisor, Vaasan yliopisto
- Antti Lönnqvist, dekaani, Tampereen yliopisto
- Eeva Moilanen, professori, konsistorin puheenjohtaja, Tampereen yliopisto
- Kimmo Nuotio, professori, johtaja, Helsingin yliopisto
- Kalle-Antti Suominen, vararehtori, Turun yliopisto
- Tapio Visakorpi, vararehtori, Tampereen yliopisto
Tampereen yliopiston nykyinen rehtori Mari Walls on vetäytynyt hausta.
Tampereen korkeakoulusäätiön hallituksen puheenjohtajan Jorma Elorannan mukaan valintaprosessi etenee aikataulussaan:
— Hallitus on jatkanut rehtorin valintaprosessia joulukuussa julkistetun suunnitelman mukaisesti ja perehtynyt seikkaperäisesti hakemuksiin. Löydämme varmasti korkeakouluyhteisölle tulevan rehtorin tästä joukosta huolellisen valintaprosessimme tuloksena.
Seuraavaksi toteutetaan haastattelut valintaprosessin kilpailutetun kumppanin IMS Talentin tuella. Hallitus päättää toisessa vaiheessa haastateltavista hakijoista 14.2.2023.
Yliopistoyhteisö kutsutaan keskustelemaan kärkiehdokkaiden kanssa 16.3.2023 järjestettävässä tilaisuudessa.
Rehtorin nykyinen toimikausi päättyy 31.12.2023.
Rehtori Mari Walls vetäytyi rehtorihausta
Tampereen yliopiston nykyinen rehtori Mari Walls on ilmoittanut vetäytyvänsä meneillään olevasta rehtorihausta.
— Päädyin tähän ratkaisuun kokonaisharkinnan tuloksena. Yliopiston fuusiovaihe on vaatinut muutostilanteeseen painottuvaa johtamista ja kokemusta. Nyt yliopisto on siirtymässä seuraavaan vaiheeseen, Walls toteaa.
Tampereen korkeakoulusäätiön hallituksen puheenjohtaja Jorma Eloranta kiittää Mari Wallsia hänen tekemästään työstä Tampereen korkeakoulusäätiön hyväksi.
— Yhteistyömme jatkuu. Hallitus antaa rehtorin työlle luonnollisesti jatkossakin täyden tukensa, Eloranta sanoo.
Lisätietoja rehtorinhausta:
Jorma Eloranta, Tampereen korkeakoulusäätiön hallituksen puheenjohtaja
jorma.eloranta@tuni.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 21 000 opiskelijaa ja henkilöstöä lähes 4 000.
Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Eturauhassyövän seulonta PSA-testillä vähentää pitkän aikavälin kuolleisuutta31.10.2025 10:40:00 EET | Tiedote
Eurooppalainen tutkimus osoittaa PSA-testauksen vähentävän eturauhassyövän aiheuttamaa kuolleisuutta. Tulokset tuovat kuitenkin samalla esiin testaukseen liittyvää ylidiagnostiikkaa eli merkityksettömien syöpätapausten toteamista. Tutkijoiden mukaan onkin tärkeä kehittää seulontaa riskiin perustuvaksi.
Pullonkaulatulot vaikuttavat sähkön markkinahinnan muodostukseen29.10.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Sähkömarkkinoilla on havaittu yllättävää hintojen heiluntaa, jonka taustalla voi olla tutkijoiden mukaan markkinahinnan laskentamalli. Malli saattaa päätyä maksimoimaan taloudellista hyötyä pullonkaulatuloista, joita syntyy, kun tarjousalueiden välillä siirretään sähköä tilanteessa, jossa niiden välillä on hintaero. Taustalla vaikuttaa muutos virtausperusteiseen kapasiteetin laskentaan, joka ohjaa siirtoja markkinan kannalta tehokkaampiin kohteisiin, mikä voi nostaa sähkön hintaa tietyissä tilanteissa. Markkinahyöty ei aina tarkoita kuluttajalle edullista hintaa.
Väitös: Teollinen resurssienhallinta on kyvykkyyksien, ei materiaalien hallintaa24.10.2025 15:53:44 EEST | Tiedote
Väitöstutkimuksessaan diplomi-insinööri Jarmo Uusikartano tarkastelee teollisen resurssienhallinnan määritelmää uudesta näkökulmasta. Tällöin resurssi ei viittaa yksittäisiin esineisiin tai asioihin, vaan ihmisten ja luonnon väliseen vuorovaikutussuhteeseen. Tutkimus tuo esiin nykyisen resurssienhallinnan käsitteistön puutteet ja ehdottaa resurssienhallinnalle uutta määritelmää, joka huomioi ympäristöllisen kestävyyden resurssienhallinnalle asettamat reunaehdot.
Väitös: Digitaaliset työkalut vahvistavat arvonluontia kuntien, yritysten ja asukkaiden kesken kaupunkikehitysprojekteissa24.10.2025 13:45:38 EEST | Tiedote
Kaupunkikehitysprojektien alkuvaiheet ovat usein haastavia: eri sidosryhmillä on monia, jopa ristiriitaisia näkemyksiä projektin lopputuloksista, mutta samalla päätöksiä on tehtävä projektin etenemiseksi. Diplomi-insinööri Sebastian Toukolan väitöstutkimus tarjoaa ratkaisuja siihen, miten kunnat, yritykset ja asukkaat voivat luoda arvoa yhdessä. Lisäksi tutkimus osoittaa, miten digitaaliset työkalut, rakennustietomallinnuksesta sosiaalisen median alustoihin, tukevat yhteistyötä ja arvonluontia projektien alkuvaiheissa.
Tutkimus esittää suosituksia kuntayhtiöiden hallitusten asiantuntemusvaatimusten täyttämiseksi24.10.2025 12:21:47 EEST | Tiedote
Tampereen yliopiston tutkimushankkeessa syvennyttiin kuntayhtiöiden asiantuntemusvaatimuksen sisältöön, soveltamisalaan ja tosiasialliseen soveltamiseen kunnissa. Vaikka myönteistä kehitystä hallitusvalintojen valmistelussa on tapahtunut, tuoreessa tutkimuksessa yli puolessa kunnista ei erikseen arvioida kuntalain asiantuntemusvaatimuksen täyttymistä. Tutkimuksessa esitetään useita käytännön toimintasuosituksia siihen, miten hallitusten valintaprosesseja tulisi parantaa asiantuntemusvaatimuksen täyttämiseksi. Lisäksi ehdotetaan säännöksen soveltamisalan laajentamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

