Maria Ohisalo: Metsiensuojelun jättipotti

Suomalaiset metsät eivät voi hyvin, eivät luonnon monimuotoisuuden tai hiilinielujen osalta. Ympäristöjärjestöt ovat jo vuosia ajaneet sitä, että valtion omistamien metsien suojelua olisi vauhditettava. Nyt tähän toimeen ryhdytään.
– Päätimme tänään suojella noin 30 000 hehtaaria valtion omistamaa metsää. Kohteiden markkina-arvo on yli 100 miljoonan euron luokkaa. Tällä kertarysäyksellä melkein tuplattiin tällä hallituskaudella suojellun metsän määrä, ja kyseessä on yksi isoimmista metsiensuojelua koskevista päätöksistä koko 2000-luvulla, Vihreiden puheenjohtaja, ympäristö ja ilmastoministeri Maria Ohisalo iloitsee.
Päätöksen myötä suojellaan yli 50 kohdetta ympäri Suomen aina Hämeen Lopelta Inariin asti.
– Isoista kohteista nostan esiin Sallan Tuntsan, joka säästyi suurelta metsäpalolta vuonna 1960. Toisaalta moni pienemmistäkin kohteista on tärkeitä, kuten Oulujärven Kaarresalo ja Kuostonsaari, joiden hakkaamisesta on ollut vuosien ajan kiistely julkisuudessakin, Ohisalo korostaa.
– Kuusamon Kivijärven osalta paikalliset asukkaat ovat jo vuosien varrella kertoneet useaan otteseen tarjoutuneensa ostamaan metsän suojeltavaksi, ja nyt se viimein hallituksen esityksen myötä toteutuu. Kohteisiin sisältyvä Kangasniemen Sikainmäki on hyvä esimerkki siitä, että etelässä on yhä suojelematta reheviä valtionmaiden arvokohteita. Tätä päätöstä valmisteltaessa on hyödynnetty vapaaehtoisten metsäkartoittajien tärkeää työtä, Ohisalo muistuttaa.
Osa alueista on ollut metsätalouskäytön ulkopuolella jo entuudestaan, mutta siitäkin huolimatta niiden suojeleminen on merkityksellistä.
– Kerran suojeltu on aina suojeltu, eikä näitä metsiä voida enää palauttaa talouskäyttöön, Ohisalo painottaa.
Ohisalo on tyytyväinen myös panostuksista nuorten syrjäytymisen ehkäisemiseen, hyvinvointialueiden hoitovelan purkuun tarkoitetusta rahoituksesta ja tuesta, jolla autetaan energian hinnan kanssa painiskelevia koteja, maatiloja ja museoita.
Ohisalo kirjoitti aiheesta Vihreässä blogissa: https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/metsiensuojelun-jattipotti-ja-tukea-nuorille/
Yhteyshenkilöt
Maria OhisaloVihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri
maria.ohisalo@eduskunta.fiHeikki IsotaloYmpäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon erityisavustaja
Puh:040 8617204heikki.isotalo@gov.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Eduskuntatalon portailla luetaan ihmisoikeusjulistusta – vihreiden organisoima kannanotto hallituksen hyväksymään rasismiin28.8.2025 12:50:17 EEST | Tiedote
Joukko ihmisiä kokoontuu tänään 28.8. klo 18 eduskuntatalon portaille lukemaan YK:n ihmisoikeusjulistusta vastauksena perussuomalaisten kansanedustajien rasistisiin puheisiin maahanmuuttajista ja väestönvaihdosta. Kyseessä on vihreiden poliitikkojen ja puolueaktiivien mobilisoima kannanotto, jossa vaaditaan hallitusta toimimaan rasismia vastaan. Tilaisuus on kaikille avoin puoluetaustasta riippumatta.
Sofia Virta: Pääministeriltä vaaditaan nyt todella tiukkaa kurinpitoa, jotta perussuomalaiset eivät tanssi pöydillä ja tämä farssi päättyy28.8.2025 12:08:27 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii pääministeri Orpoa laittamaan hallituskumppaninsa perussuomalaiset kuriin. Virran mukaan nyt nähtävä kehityssuunta on vaarallinen ja tuttu maailmalta, eikä sille pidä antaa tilaa Suomessa.
Vihreiden Hyrkkö pääministerin tuoreista velkajarrupuheista: "Hävytöntä ja epä-älyllistä"26.8.2025 15:12:10 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö moittii pääministeri Petteri Orpon suhtautumista velkajarrusta käytävään keskusteluun.
Vihreiden Harjanne jyrähtää velkajarrusta: “Lääkkeenä satavarmasti tautia pahempi”25.8.2025 13:31:43 EEST | Tiedote
Hallitus kaavailee Suomeen velkajarrua, jossa valtion velka suhteessa bruttokansantuotteeseen saisi lopulta olla enintään 40 prosenttia. Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanteen mukaan se vaarantaisi talouden, turvallisuuden ja hyvinvoinnin edellytykset.
Sofia Virta jyrähtää: Tunteeko pääministeri yhtään lapsiperhettä, jossa köyhyys on arkea?25.8.2025 11:52:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta lupaa vievänsä pääministeri Orpon vierailemaan lapsiperheköyhyyden keskelle, mikäli pääministeri ei ole tavannut yhtään perhettä, jota asia koskettaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme