Kasvutoimialat Euroopassa, Aasiassa ja Yhdysvalloissa

Euroopassa Venäjän hyökkäys Ukrainaan jatkuu edelleen, ja euroalueen näkymät ovat synkät, koska euroalue on maantieteellisesti lähellä sotaa ja riippuvainen fossiilisten polttoaineiden tuonnista. Tästä huolimatta autoteollisuudessa, tieto- ja viestintätekniikassa sekä lääketeollisuudessa on kasvumahdollisuuksia. Esimerkiksi autoteollisuus saa uutta pontta, kun varastotasot elpyvät, toimitushäiriöt vähenevät ja energian säännöstelyn uhka hälvenee.
Yhdysvalloissa hintojen ja korkojen nousu tukahduttavat kotimaisen kysynnän. Kasvumahdollisuuksia on aiempaa vähemmän, mutta auto- ja kuljetusalan näkymät ovat kohtalaiset. Autoteollisuuden tuotannon odotetaan kasvavan 2,9 prosenttia vuonna 2023, mikä vastaa maailmanlaajuista kasvua. Uusi infrastruktuuripaketti tukee alaa ja lisää kuljetus- ja logistiikkapalvelujen kysyntää tänä vuonna.
Aasiassa näkymät ovat edelleen myönteiset, mutta odotamme kasvun hidastuvan maailmanlaajuisen kysynnän heikentyessä. Rakentamisen, tieto- ja viestintätekniikan, elintarviketeollisuuden ja liikenteen toimialoilla on vahvat kasvuennusteet. Rakennustuotanto kasvanee Aasian ja Tyynenmeren alueella peräti 6,4 prosenttia vuonna 2023, kun maailmanlaajuisesti rakennusalan kasvun ennustetaan olevan vain 1,9 prosenttia.
– Vuosi 2022 oli monella tapaa haastava. Venäjän hyökkäys Ukrainaan, nousevat energian hinnat, inflaatio, voimakkaasti nousevat korot, vain muutaman aiheen mainitakseni, ovat hillinneet yritysten investointihalukkuutta. Taloudellisesti epävarmana aikana voi tuntua turvalliselta laittaa myös stoppi investoinneille. Tämä ei kuitenkaan kannata, sillä investoinnit uudistavat taloutta ja luovat pohjaa uudelle kasvulle. Panosta nyt vakaaseen liiketoimintaan ja ymmärrä viennin merkitys, Atradius Suomen maajohtaja Juhani Laitala kommentoi.
Jos haluat lukea lisää aiheesta, lataa koko analyysimme täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenna OllikainenAtradius Suomi / Viestintä
Puh:+358405157069jenna.ollikainen@atradius.comKuvat
Tietoja julkaisijasta
Luottovakuuttamisen, takausten ja perintäpalveluiden asiantuntijoina olemme sitoutuneet rakentamaan vahvoja asiakassuhteita.
Atradius on merkittävässä roolissa tukiessaan kansainvälisesti toimivien suomalaisten yritysten liiketoimintaa. Kansainvälinen verkostomme mahdollistaa sen, että pystymme vastaamaan suomalaisten asiakkaidemme moninaisiin tarpeisiin sekä koti- että vientimarkkinoilla.
Olemme kansainvälinen yritys; toimimme 52 eri maassa ja meillä on tiedot yli 240 miljoonan yrityksen maksutapakäyttäytymisestä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atradius
Katseet kääntyvät kohti Intiaa8.9.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Viime vuosien taloudellinen kehitys ja geopoliittiset jännitteet erityisesti Yhdysvaltojen ja Kiinan välillä ovat saaneet yhä useammat yritykset suuntaamaan katseensa Intiaan.
Toivon pilkahduksia maailmantaloudessa8.9.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Atradius on nostanut tämän vuoden globaalia BKT:n kasvuennustettaan 2,4 prosenttiin, mikä on merkittävä parannus aiempiin ennusteisiin verrattuna. Vuodelle 2024 odotamme vaimeaa 2,0 prosentin kasvua.
Euroalueen yritykset sopeutuvat kiristyviin rahoitusehtoihin4.8.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Euroopan keskuspankki (EKP) on vahvistanut rahoitusehtojen jyrkän kiristymisen viimeisimmässä puolivuotiskatsauksessaan, joka käsittelee yritysrahoituksen saatavuutta euroalueella.
Varovaista optimismia B2B-myynnissä9.6.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Seuraavien 12 kuukauden ennustetaan olevan vaikeita suomalaisyrityksille. Korkojen nousun, tiukempien rahoitusehtojen ja hyödykkeiden hintojen nousun odotetaan vaikuttavan kielteisesti sekä kotimaiseen että ulkomaiseen kysyntään.
Suomalaisyritykset huomioivat luottoriskit B2B-kaupankäynnissä25.5.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Luottovakuutusyhtiö Atradius tutkii säännöllisesti B2B-kaupan maksukäytäntöjä eri markkinoilla ja toimialoilla ympäri maailman. Suomen osalta tämä kyselytutkimus toteutettiin keväällä 2023 haastattelemalla yli kahtasataa suomalaista rakennus-, konepaja- tai metallialalla toimivaa yritystä. Tutkimuksen tulokset on nyt julkaistu Atradiuksen Payment Practices Barometer -raportissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme