B3-vitamiini nikotiiniamidiribosidista on hyötyä lihasten mitokondrioille ja suoliston mikrobistolle
8.2.2023 08:07:05 EET | Helsingin yliopisto | Tiedote
Helsingin yliopiston tuoreessa kaksostutkimuksessa selvisi, että B3-vitamiini nikotiiniamidiribosidi (NR) pitkäaikaisesti annettuna lisäsi solujen energialaitosten eli mitokondrioiden määrää lihaksessa. Sen lisäksi NR paransi suoliston bakteerikannan koostumusta ja lisäsi veren NAD+-pitoisuuksia ihmisillä.
B3-vitamiinin eri muodot, kuten niasiini, nikotiiniamidi ja NR, tehostavat solujen energia-aineenvaihduntaa, koska ne toimivat solujen mitokondrioille tärkeän NAD+-molekyylin esiasteina.
– NAD+-esiasteita tutkitaan tällä hetkellä maailmanlaajuisesti erittäin aktiivisesti, koska NR:n on havaittu jyrsijöillä lisäävän mitokondrioiden toimintaa sekä lieventävän metabolista oireyhtymää ja lihavuutta, apulaisprofessori Eija Pirinen kertoo.
On kuitenkin ollut epäselvää, onko NR:llä edullisia vaikutuksia mitokondrioihin ja metaboliseen terveyteen ihmisillä.
– Tutkimuksemme osoitti NR:n hyödylliset vaikutukset NAD+-aineenvaihduntaan, ja erityisesti lihasten mitokondrioihin sekä ulostemikrobistoon ensimmäistä kertaa ihmisillä, Pirinen kertoo.
Tutkimukseen osallistuneilta identtisiltä kaksosilta kerättiin veri-, rasva-, lihas- ja ulostenäytteet ennen ja jälkeen NR-lisän. Näytteitä analysoitiin muun muassa mittaamalla veren NAD+:n aineenvaihduntatuotteita, tutkimalla kudosten mitokondrioiden määrää ja määrittämällä ulostenäytteiden mikrobikoostumusta.
Vaikutukset todettiin sekä hoikemmilla että painavammilla kaksosilla. NR-lisästä voivat siis todennäköisesti hyötyä kaikki ihmiset painosta riippumatta.
Tulevaisuuden lääke mitokondrioiden ja suoliston mikrobiston häiriöiden hoitoon?
NR:n havaittiin vaikuttavan myös moniin lihaskudoksen toimintoihin. Se lisäsi lihaksen kantasolujen erilaistumista lihassoluiksi ja muokkasi geenien ilmentymistä säätelemällä DNA:han kiinnittyneiden metyyliryhmien määrää eli DNA:n metylaatiota.
Tulosten perusteella NR-lisä vaikuttaakin lupaavalta vaihtoehdolta tutkittavaksi taudeissa, joille on tyypillistä suoliston mikrobiomin epätasapaino tai lihaksen mitokondrioiden toimintahäiriö, kuten sarkopeniassa eli ikääntymiseen liittyvässä lihaskadossa. Seuraavaksi NR:n pitkäaikaiskäyttöä tulisi tutkimuksen tekijöiden mukaan tutkia lisää kliinisissä kokeissa - tosin harkiten valikoiduilla potilailla, koska NR:n todettiin heikentävän insuliiniherkkyyttä.
– Tämä on suuri edistysaskel B3-vitamiinien kehitystyössä lääkekäyttöön. Tämän tutkimuksen perusteella ymmärrämme paremmin NR:n pitkäaikaisia vaikutuksia, kun aiemmissa tutkimuksissa NR-lisää on käytetty vai lyhyen aikaa, professori Kirsi Pietiläinen Helsingin yliopistosta toteaa.
Tutkimus on julkaistu Science Advances -lehdessä.
Alkuperäinen artikkeli:LapattoH, Kuusela M, HeikkinenA, MuniandyM, van der KolkBW GopalakrishnanS, PöllänenN, SandvikM, SchmidtMS, HeinonenS, SaariS, KuulaJ, HakkarainenA, TampioJ, SaarinenT, TaskinenM-R, LundbomN, GroopP-H, TiirolaM, KatajistoP, LehtonenM, BrennerC, KaprioJ, PekkalaS, OllikainenM, PietiläinenKH and PirinenE. Nicotinamide riboside improves muscle mitochondrial biogenesis, satellite cell differentiation and gut microbiota in a twin study. Sci. Adv. doi/10.1126/sciadv.add5163.
Lisätietoja
Eija Pirinen
Apulaisprofessori
Oulun yliopisto ja Helsingin yliopisto
Puh: +358405877066
Sähköposti: eija.pirinen@helsinki.fi
Twitter: @pirinenlab
Kirsi Pietiläinen
Kliinisen metabolian Gyllenberg-professori
Helsingin yliopisto, Lihavuustutkimusyksikkö ja HUS, Vatsakeskus, Painonhallintatalo
Puh: +358505992295
Sähköposti: kirsi.pietilainen@helsinki.fi
Twitter:@DrPietilainen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anu Koivusipiläviestinnän asiantuntijaHelsingin yliopisto | Meilahden kampus
Puh:02941 25491Puh:050 472 5881anu.koivusipila@helsinki.fiTietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Sikatilallinen, haluatko tietää, miten sioillasi menee? Hae mukaan eurooppalaiseen tutkimukseen22.4.2026 17:25:17 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston Eläinten hyvinvoinnin tutkimuskeskuksen johtama laaja kansainvälinen hanke kartoittaa emakoiden ja porsaiden hyvinvointia yli 300 sikatilalla kymmenessä Euroopan maassa. Suomalaisia tiloja kutsutaan mukaan keväällä 2026.
Helsingin yliopiston talous pysyi vakaana vuonna 202522.4.2026 11:22:19 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston opetus- ja kulttuuriministeriön rahoitusmallin mukaan jaettava perusrahoitus heikkeni, mutta valtion rahoitus kokonaisuutena kasvoi.
Incel-yhteisöt ovat monimutkaisempia kuin julkinen keskustelu antaa ymmärtää22.4.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Julkisessa keskustelussa incelit esitetään usein joko yksinäisinä uhreina tai vaarallisina ekstremisteinä. Tuore väitöstutkimus osoittaa, että miesten incel-identiteetti on joustava ja muuttuva: osallistumisen intensiteetti ja naisvihan syvyys vaihtelevat yksilöittäin ja elämäntilanteen mukaan.
Maidontuotannon hiilijalanjälki mahdollisesti oletettua suurempi21.4.2026 10:36:36 EEST | Tiedote
Karjankasvatus aiheuttaa merkittävän osan kasvihuonekaasupäästöistä maailmanlaajuisesti. Uuden tutkimuksen mukaan maidon hiilijalanjälki voi olla huomattavasti suurempi kuin laskelmissa yleensä, kun otetaan huomioon myös maaperästä vapautuva hiilidioksidi.
Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii vaikuttamaan oikeusviranomaisiin Pohjoismaissa17.4.2026 09:43:40 EEST | Tiedote
Järjestäytyneen rikollisuuden epäasiallinen vaikuttaminen oikeusjärjestelmän viranomaisiin on kasvava ongelma kaikissa Pohjoismaissa, osoittaa uusi tutkimus. Ilmiö on odotettua hienovaraisempaa ja jää siksi usein piiloon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme