HSY:n Sortti-palveluissa kerättiin viime vuonna yli 84 miljoonaa kiloa jätettä hyödynnettäväksi
13.2.2023 06:15:00 EET | HSY | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalveluilla on kierrätyspalveluja eri tarpeisiin: Sortti-asema, Sortti-pienasema, Sortti-kontti vaaralliselle jätteelle, Sortti-keräysautot ja Sortti-nouto. Asukkaat voivat käyttää Sortti-palveluja suurimmalle osalle sellaisia jätteitään, joita joko ei kerätä suoraan kiinteistöiltä tai jotka eivät mahdu kiinteistön jäteastioihin. Poikkeuksia ovat muun muassa autonrenkaat, kotien lääkejäte ja räjähteet, joille on erilliset keräyspisteet.
- Kierrättäminen on yhdessä tekemistä. Meidän tehtävä HSY:ssä on huolehtia omalta osaltamme kiertotalouden edistämisestä, että kaikki mahdollinen meille tuotu materiaali saadaan kiertoon ja siitä syntyy aina jotain uutta tai hyödyllistä, käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen toteaa.
HSY toimittaa kerätyn materiaalin hyödynnettäväksi joko uusiotuotteiden tai kompostin valmistuksessa tai jätevoimalassa lämmön ja sähkön tuotannon raaka-aineena. Vaaralliset jätteet hävitetään asianmukaisella tavalla, kun niistä ensin otetaan talteen hyödynnettävät materiaalit.
HSY:n keräysautot ovat nyt Sortti-keräysautoja
HSY on nimennyt alueellisia kierrätyspalvelujaan uudelleen. Tavoitteena on, että asukkaat entistä helpommin tunnistavat ne ja saavat materiaalinsa kiertoon. Keskiössä on jo tunnetuksi tullut Sortti.
Myös asioinnin kehittämiseen on panostettu.
- Nyt kolme vuotta käytössä olleessa eSortti.fi-verkkopalvelussa asiakkaat voivat ilmoittaa ja tarvittaessa maksaa ennakkoon Sortti-asemalle tuomansa materiaalit. Verkkopalvelusta saa puhelimeen QR-koodin, joka toimii Sortti-aseman itsepalvelulaitteissa. eSorttia voi käyttää myös pelkästään apuna omien jätteiden hinnan arvioinnissa, Mäntynen valistaa.
Sortti-kortti on asiakaskortti, jonka haltija voi käyttää Sortti-asemien itsepalvelulaitteita sekä maksaa asiointinsa laskulla. Kuka tahansa asiakas voi vuokrata Sortti-peräkärryn viidellä eurolla kolmeksi tunniksi, jotta saa kuljetettua jätteensä Sortti-asemalle.
HSY:n tavoitteena on lisätä kierrätystä ja nostaa yhdyskuntajätteen kierrätysaste 60 prosenttiin vuoteen 2025 mennessä pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella.
Valitse tarpeisiisi sopiva kierrätyspalvelu
Sortti-asemat ovat kierrätysasemia, joihin asukkaat voivat tuoda omat käytöstä poistetut tavaransa ja romunsa. Asemalta ne päätyvät jatkokäsittelijöiden kautta kiertoon ja niistä saadaan aina jotain uutta ja hyödyllistä.
Sortti-pienasema on ”miniversio” Sortti-asemasta, eli palveluiltaan suppeampi ja kooltaan pienempi kierrätysasema. Se sijaitsee Kierrätyskeskuksen Koivukylän toimipisteen yhteydessä.
Sortti-kontit vaaralliselle jätteelle ovat kiinteitä keräyspisteitä, joihin asukkaat voivat tuoda kotiin kertyneitä vaarallisia jätteitä, kuten maalia, moottoriöljyä ja kemikaaleja. Kontit sijaitsevat eri puolilla pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea.
Sortti-nouto on isojen esineiden maksullinen noutopalvelu sekä rikkinäisille että käyttökelpoisille tavaroille.
Sortti-keräysautot kiertävät keväisin pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Asukkaat voivat tuoda autoille kodin vaarallista jätettä, metalliromua ja sähkölaitteita.
Sortti-keräyskierros vaaralliselle jätteelle järjestetään syksyllä 2023 vasta toista kertaa ja kyseessä on vielä uuden palvelun testaus.
Vastaanotetut jätteet eri Sortti-palveluissa vuonna 2022
| Sortti-palvelu | Jätemäärä tonneina |
| Sortti-asemat | 83 553 |
| Sortti-pienasema | 558,6 |
| Sortti-keräysautokierros (kevät) | 43,6 |
| Sortti-keräysautokierros vaaralliselle jätteelle (uuden palvelun pilotti syksyllä) | 9,3 |
| Sortti-kontit | 228,5 |
| Yhteensä |
84 393 |
| Sortti-noutoja Huom: helmi-joulukuu | 8652 (tavaraa) |
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa: käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen, puh. 0400 609 493, marjut.mantynen@hsy.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY järjestää risunkeräyksen toukokuussa23.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Rehottavatko pihasi puut ja pensaat? Nyt on hyvä hetki suunnitella pihan puiden ja pensaiden hoitoa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää pienkiinteistöiltä risuja ja oksia toukokuussa. Keräys on maksullinen ja se täytyy tilata kiinteistölle etukäteen. Risuja voi viedä myös Sortti-asemille maksua vastaan.
HSY paransi osaltaan pääkaupunkiseudun kestävää arkea - kierrätys ja toimintavarmuus nousussa20.3.2026 10:07:21 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n hallitus päätti 20.3.2026 kokouksessaan hyväksyä vuoden 2025 tilinpäätöksen. Vuoden 2025 toiminnassa korostuivat arjen ympäristöteot ja palvelujen sujuvuus. Verkostojen saneerausinvestoinnit olivat ennätykselliset, jäteveden puhdistustulokset paranivat ja sekajätteen määrä laski. Sähköiset asiointipalvelut monipuolistuivat, kun OmaHSY-palvelu avautui.
HSY:n hallituksen päätökset 20.3.2026 – strategialuonnos 2035 lausunnoille20.3.2026 10:04:35 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä strategialuonnoksen 2035 ja pyytää siihen lausunnot jäsenkaupungeilta. Lisäksi hallitus päätti hyväksyä strategisten tavoitteiden mittarit ja niiden tavoitetasot TTS 2027-2029:n valmistelun pohjaksi. Hallitus päätti hyväksyä omalta osaltaan tilinpäätöksen ja siirtää sen yhtymäkokouksen käsiteltäväksi. Hallitus päätti myös hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat: – Helsingin Myllypuron alapainepiirin jaon hankesuunnitelma – purkutunnelin kahdentaminen välillä Helsingin Viikinmäki–Viikki -hankesuunnitelma – verkostosaneerauksen sujutuspaketti 2027–2029 -hankesuunnitelma. Hallitus sai tiedoksi vuoden 2025 henkilöstökertomuksen sekä HSY:n kasvihuonekaasupäästöt ja energiankulutuksen vuonna 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.
Katupölykausi on alkanut pääkaupunkiseudulla20.3.2026 09:15:08 EET | Tiedote
Jokakeväinen katupölykausi on jälleen alkanut pääkaupunkiseudulla. HSY:n mittausten mukaan katupöly on heikentänyt ilmanlaatua useina päivinä eri puolilla seutua. HSY antaa 10 vinkkiä, miten voit vähentää katupölylle altistumista ja lievittää oireita.
Maailman vesipäivää vietetään 22.3. – HSY juhlii nuorten vesiaiheisilla retkillä ja oppitunneilla19.3.2026 08:50:00 EET | Tiedote
YK:n kansainvälistä Maailman vesipäivää vietetään 22.3. teemalla “vesi ja sukupuoli”. Vesipäivän pitkän aikavälin tavoitteena on saavuttaa vesi ja sanitaatio kaikille vuoteen 2030 mennessä. Yli 2 miljardia ihmistä elää yhä ilman puhdasta vettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa maailman vesipäivää tarjoamalla vesiretkiä ja -oppitunteja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
