Kalifornialaissyntyinen valokuvataiteilija ja aktivisti Del LaGrace Volcano vierailee Tampereen taidemuseossa
20.2.2023 09:14:03 EET | Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo | Tiedote

”Kauneus on vetänyt minua puoleensa, erityisesti sellainen kauneus, joka ei sopeudu tavanomaisiin normeihin. Epäilen että minusta tuli valokuvaaja, jotta voisin vangita tuon kauneuden – ominaisuuden, jota en koskaan tunnistanut itsessäni. Kun teini-ikäinen vartaloni kieltäytyi kehittymästä yksiselitteisesti naiselliseksi, kehitin hyvin hirviömäisen kuvan itsestäni. Tätä olen pyrkinyt korjaamaan ottamalla sellaisia omakuvia, joita pystyn itsekin katsomaan. Tästä on tullut lahja, jonka haluan jakaa myös muiden kanssa, jotka itseni lailla eivät kuvitelleet olevansa kuvaamisen arvoisia.”
- Del LaGrace Volcano
Del LaGrace Volcano on kalifornialaissyntyinen valokuvataiteilija, esiintyjä ja aktivisti, joka asuu nykyisin Ruotsissa. Volcano on tehnyt pitkän ja tuotteliaan uran eri queer-alakulttuurien, yhteisöjen ja aktivismin kuvaajana ja osana.
Eliza Steinbock työskentelee Maastrichtin yliopiston taiteiden ja yhteiskuntatieteiden tiedekunnassa sukupuolen ja moninaisuuden tutkimuksen apulaisprofessorina. Hänen omat tutkimusintressinsä kiinnittyvät sekä transtutkimukseen että visuaalisen kulttuurin tutkimukseen.
Del LaGrace Volcano: Bodies of Resistance 4.2.-21.5.2023 Tampereen taidemuseossa
Näyttely esittelee sukupuolen ja seksuaalisuuden moninaisuuden kirjoa ja kokemuksia lukuisissa omakuvissa ja muotokuvissa. Volcano on kuvannut ystäviään, perhettään ja rakastettujaan ja luonut kuvaston, jossa queer-kehojen kauneus ja halu saavat tilaa ja tulevat näkyväksi.
Bodies of Resistance on Del LaGrace Volcanon ensimmäinen yksityisnäyttely Suomessa. Hän on järjestänyt kymmeniä näyttelyitä ympäri maailman, hänen teoksiaan on ollut esillä mm. Lontoossa Tate Modernissa ja Victoria & Albert Museumissa.
Del LaGrace Volcanon näyttely järjestetään yhteistyössä Trans*Creative: health, violence and environment in transgender cultural production -tutkimushankkeen kanssa, jota rahoittaa Koneen Säätiö.
Näyttelyn kanssa samaan aikaan 23.–25.2.2023 järjestetään Tampereella Pohjoismainen transtutkimuksen konferenssi From Transgender Rage to Trans Joy. Trans Studies through Affective Lens. The 8th Nordic Trans Studies Network Conference.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Kangasamanuenssi, Tampereen taidemuseo
Puh:+358 (0)40 801 6873johanna.t.kangas@tampere.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen taidemuseo
Tampereen taidemuseo järjestää vaihtuvia näyttelyitä taiteen historian teemoista ja esittelee vanhoja mestareita sekä nykytaiteen tuoreimpia tekijöitä. Esille nostetaan niin paikallisia taiteilijoita kuin kansainvälisiäkin tekijöitä. Vuoden kohokohta on Vuoden nuoren taiteilijan julkistus ja palkintonäyttely. Pirkanmaan vastuumuseona taidemuseo tutkii paikallista taidehistoriaa ja tukee alueen toimijoita. Tampereen taidemuseo hallinnoi ja hoitaa Suomen toiseksi suurinta taidekokoelmaa, joka käsittää yli 15 000 teosta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo
Yleisö kutsutaan osallistumaan Taidevaltakunta ’26 -biennaalin teoksiin Tampereella24.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Vasta avautuneessa Taidevaltakunta ’26 -biennaalissa kävijät voivat osallistua monin tavoin useiden taiteilijoiden teoksiin ja heittäytyä mukaan erilaisiin performansseihin. Finlaysonin alueella esimerkiksi ratkotaan kuvitteellisia arjen ongelmia päivystävän taiteilijan yksityisvastaanotolla ja Haiharan kartanon pihalla keskitytään kuuntelemaan yli satavuotiaan kuusen ääntä. Performansseissa yhdistyvät kuvataiteen, musiikin, tanssin ja teatterin ilmaisukeinot.
Mannerheimin patsaan muistolaatta on poistettu teoksesta Leinolassa23.6.2026 17:02:23 EEST | Tiedote
Tampereen Leinolassa sijaitseva Evert Porilan Mannerheimin patsas (1939) on joutunut ilkivallan kohteeksi. Teokseen kuuluva muistolaatta on yritetty irrottaa veistosjalustasta. Muistolaatta on Tampereen taidemuseon hallussa, ja se palautetaan teokseen myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.
Tammerkosken väliaikaisen sillan rakentaminen katkaisi vedet viikoksi Tammerlammen kesäteoksesta11.6.2026 14:44:33 EEST | Tiedote
Taidevaltakunta ’26 -biennaaliin kuuluvasta Tammerlammen kesäteoksesta katkaistiin suihkulähteen vedentulo viikoksi. Tammerkosken yli ollaan rakentamassa väliaikaista siltaa, ja suihkulähteen vedenotto Tammerkoskesta katkaistiin työmaan takia. Suihkulähde pitäisi olla toiminnassa jälleen keskiviikkona 17.6. Tammerlammessa on vettä, vaikka suihkulähde ei toimi. Veden pinta tulee kuitenkin laskemaan viikon aikana. Tammerlammen kesäteos on tänä vuonna Ilkka Virtasen Homo Nepenthes Mangrove.
Laaja nykytaiteen biennaali Taidevaltakunta´26 avautuu Tampereella 13.6.20265.6.2026 11:33:34 EEST | Tiedote
Tampereen taidemuseo tuottaa kesäksi laajan Taidevaltakunta ’26 -biennaalin, joka esittelee nykytaidetta keskustassa Finlaysonin alueella ja kaupunkitilassa sekä Kaukajärvellä Haiharan taidekeskuksessa. Biennaalin teema on Yhdessä, ja sitä on lähestytty monipuolisesti sisältöjen, tekniikoiden ja osallistamisen kautta. Mukana on lähes 80 taiteilijaa, ja suurin osa teoksista on valmistunut tänä vuonna Taidevaltakuntaa varten.
Uusi prosenttitaideteos valmistui Ahvenisjärven koululle26.5.2026 09:01:17 EEST | Tiedote
Ahvenisjärven uuden koulun yhteyteen on valmistunut prosenttiperiaatteella toteutettu julkinen taideteos. Kaksiosaisen teoksen tekijäksi valittiin koulun taidetyöryhmän päätöksellä kuvanveistäjä Kalle Mustonen. Taiteilija mallinsi koulun pihalla olleen kivilohkareen ja toteutti siitä puuveistokset koulun aulaan ja ulkotilaan. Ulkoveistos on tiettävästi Suomen suurin julkinen puuveistos.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
