Pohjoisessa yhteistyö toimii – strategisesti keskeiset yhteydet korostuvat muuttuneessa turvallisuuspoliittisessa tilanteessa
Pohjois-Suomen ja Lapin aluehallintovirastojen sekä Oulun kaupungin yhteisesti järjestämä Pohjoisen Turvallisuusfoorumi kokosi Ouluun noin 200 kuulijaa 17.2.2023. Foorumin aiheena oli turvallisuuspoliittisen tilanteen muutos ja pohjoisen merkitys Suomen turvallisuudelle.
Päivän aikana keskusteltiin pohjoisen muuttuneesta geopoliittisesta tilanteesta ja sen vaikutuksista. Lisäksi kuultiin Suomen kokonaisturvallisuuden mallista ja turvallisuusstrategiasta.
"Pohjoinen on turvallisuuspoliittisesti tärkeä alue. Täältä löytyy runsaat luonnonvarat, merkittävää teollisuutta ja energiatuotantoa. Lisäksi sijainti on strategisesti tärkeä – kytkeehän pohjoinen Suomen maantieteellisesti länteen", totesi Pohjois-Suomen aluehallintoviraston ylijohtaja Terttu Savolainen ja jatkoi:
"Nämä strategisesti keskeiset yhteydet korostuvat muuttuneessa turvallisuuspoliittisessa tilanteessa. Erityisen tärkeitä ne ovat häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa."
Verkostot helpottavat yhteisten asioiden hoitamista
Alueellisten ja paikallisten yhteistyöverkostojen merkitys nousi voimakkaasti esiin iltapäivän paneelikeskustelussa, jossa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen ylijohtaja Jonas Liimatta, Pohjois-Suomen aluehallintoviraston johtaja Petteri Koskinen, Sallan kunnanjohtaja Erkki Parkkinen ja turvallisuuskomitean pääsihteeri Petri Toivonen keskustelivat siitä, miten vahvistamme pohjoisen turvallisuutta.
Toimijoiden yhteistyöverkostot osoittivat arvonsa erityisesti koronapandemian aikana. Aluehallintovirastojen ylläpitämät alueelliset valmiustoimikunnat ja muut yhteistyöelimet kokoontuivat jakamaan yhteistä tilannekuvaa ja varmistamaan laajan alueellisen tilanneymmärryksen syntymisen. Tämä auttoi pandemian tehokkaassa hoitamisessa.
"Aluehallintovirastojen toteuttamien alueellisten maanpuolustuskurssien ja seminaarien, valmiusharjoitusten ja valmiustoimikuntatyön myötä alueille on muodostunut toimivia monialaisia kumppanuuksia, ja ne ovat vahvistaneet omalta osaltaan pohjoisen turvallisuutta", kertoi johtaja Petteri Koskinen.
Lapin aluehallintoviraston ylijohtaja Kaisa Ainasoja summasi seminaaripäivän annin: pohjoisella on suuri merkitys koko Suomen turvallisuudelle. Tämä on tullut päivän aikana esiin vahvasti ja monesta eri näkökulmasta.
"Meillä on täällä pohjoisessa yhteisen tekemisen meininki. Alueellinen turvallisuusyhteistyömme lisää yhteiskunnan resilienssiä ja kansalaisten turvallisuuden tunnetta", kiteytti Ainasoja.
Lisätietoja:
Ylijohtaja Terttu Savolainen, Pohjois-Suomen aluehallintovirasto, puh. 0295 017 551
Ylijohtaja Kaisa Ainasoja, Pohjois-Suomen aluehallintovirasto, puh. 0295 017 345
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Aluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Aluehallintoviraston verkkosivut
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Lappi25-valmiusharjoituksessa harjoitellaan evakuointia5.5.2025 07:47:00 EEST | Tiedote
Lapin aluehallintoviraston järjestämässä Lappi25-valmiusharjoituksessa harjoitellaan poikkeusolojen aikana tapahtuvaa väestönsiirtoa. Harjoitukseen osallistuvat Lapin kunnat ja keskeisimmät viranomaiset.
Heti Kotiin Kiinteistönvälitys Oy LKV:lle (Kuopio) kielto harjoittaa välitystoimintaa uhkasakolla tehostettuna30.4.2025 16:03:26 EEST | Tiedote
Itä-Suomen aluehallintovirasto on 30.4.2025 antanut päätöksen, jolla se on kieltänyt Heti Kotiin Kiinteistönvälitys Oy LKV:tä (y-tunnus: 3145414–4) harjoittamasta välitystoimintaa ilman välitysliikerekisteröintiä ja asettanut kiellon tehosteeksi 40 000 euron uhkasakon.
Keski-Suomen hyvinvointialueella laiminlyöntejä pelastustoimen turvallisuussuunnittelussa30.4.2025 10:26:43 EEST | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto on määrännyt Keski-Suomen hyvinvointialueen korjaamaan puutteet koskien erityistä vaaraa aiheuttavan Tikomet Oy:n kohteen ulkoista pelastussuunnitelmaa, suunnitelmasta tiedottamista ja kohteen pelastusharjoittelua.
Förvaltningsdomstolen beviljade NCC Industry Oy rätt att avvika från förbudet att äventyra naturtillståndet i källorna i Sibbo29.4.2025 15:58:08 EEST | Pressmeddelande
Vasa förvaltningsdomstol upphävde Regionförvaltningsverket i Södra Finlands beslut som hindrade NCC Industry Oy från att avvika från förbudet att äventyra naturtillståndet i Staverkärr i Sibbo. Förvaltningsdomstolen ansåg att källorna i området inte längre är i naturtillstånd på grund av tidigare avverkningar och utdikningar.
Regionförvaltningsverken bekämpar marginalisering bland unga med statsunderstöd på över 28 miljoner euro29.4.2025 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Regionförvaltningsverken har beviljat över 28 miljoner euro i statsunderstöd för uppsökande ungdomsarbete och ungdomsverkstäder. Målet med det uppsökande ungdomsarbetet är att nå unga som behöver stöd och hänvisa dem till de tjänster de behöver. I ungdomsverkstäderna hjälper man unga att få tillträde till en utbildning, arbetslivet eller någon annan service som de behöver. Tack vare de understödda verksamheterna får drygt 33 000 unga hjälp och stöd varje år.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme