SDP:n Matias Mäkynen: “Ensi vaalikaudella järjestettävä laaja kokeilu nelipäiväisestä työviikosta”
21.2.2023 15:33:08 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Britanniassa järjestettiin viime vuonna maailman laajin nelipäiväisen työviikon kokeilu, johon osallistui 61 työpaikkaa ja noin 2900 työntekijää.
- Nelipäiväisen työviikon ajatuksena on, että työstä maksetaan edelleen sama palkka ja työntekijälle jää enemmän vapaa-aikaa. Britanniassa päättyneen laajan kokeilun tulokset ovat sen tasoisia, että Suomessakin tulisi viimein lopettaa aiheesta SDP:lle naljailu ja nähdä nelipäiväinen työviikko realistisena ja toivottavana lähitulevaisuuden kehityssuuntana. Tämä olisi paitsi työntekijöiden, myös yritysten kannalta järkevää, Mäkynen toteaa.
Tutkimukseen osallistuneet saivat neljässä päivässä enemmän töitä aikaan kuin viidessä päivässä. Lisäksi he alkoivat voimaan paremmin sekä fyysisesti että psyykkisesti. Myös poissaoloja kertyi vähemmän ja henkilöstön halu pysyä työpaikassaan parani, mistä syntyi säästöjä rekrytointikuluihin. Tuottavuuden kasvu syntyi hyvinvoinnin paranemisen lisäksi siitä, että työpäiviä tehostettiin karsimalla muun muassa kokousten ja työmatkojen määrää niin, että varsinaisille työtehtäville vapautui enemmän aikaa. Yli 90% kokeiluun osallistuneista yrityksistä aikoo toistaiseksi jatkaa nelipäiväistä työviikkoa.
- Kokeilu osoitti nelipäiväisen työviikon olevan kaikin puolin järkevä ja kokeilemisen arvoinen ratkaisu sekä työntekijöiden että yritysten kannalta. Siksi ensi vaalikaudella tulisi järjestää vastaava laaja kokeilu myös Suomessa. Kun työntekijät voivat paremmin ja poissaoloja kertyy vähemmän, mahdollisesti myös sairausvakuutusmaksuja voitaisiin laskea kokeilussa mukana oleville, Mäkynen jatkaa.
- Työuupumus on nykyään valtavan yleistä, ja sen seurauksena myös Suomeen on rantautunut keskustelu quiet quitting -ilmiöstä. Siinä ajatuksena on, että työssä tehdään vain rooliin määritellyt tehtävät ja omaa vapaa-aikaa arvostetaan niin, ettei esimerkiksi ennalta sopimattomiin ilta- tai viikonlopputehtäviin tai muuhun jatkuvaan yllättävään joustamiseen suostuta automaattisesti oman terveyden ja onnellisuuden kustannuksella. Tämä on mielestäni oikea suunta kohti terveempää työskentelykulttuuria. Samaan aikaan täytyy kuitenkin turvata yritysten tuottavuus. Britannian kokeilu osoittaa, että molemmat ovat mahdollisia samanaikaisesti, Mäkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenKansanedustaja
Puh:040 509 4409Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Pelastustoimen rakenteiden selvittäminen on perusteltua21.10.2026 14:28:01 EEST | Tiedote
Sisäministeriön tuoreessa virkapuheenvuorossa esitetään pelastustoimen valtiollistamisen selvittämistä. Samalla tarkasteltaisiin järjestämisvastuullisten alueiden määrää sekä vaihtoehtoina valtakunnallisen pelastusviraston tai yhdistetyn pelastus- ja varautumisviraston perustamista. Kansanedustaja ja Suomen Sopimuspalokuntien Liiton puheenjohtaja Paula Werning (sd.) pitää selvitystä perusteltuna muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Ojala-Niemelän ryhmäpuheenvuoro tulevaisuusselonteon osioon nuorista tulevaisuuden tekijöinä21.10.2026 14:15:50 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän ryhmäpuhe 21.11.2016 tulevaisuusselonteon 2. osaan, jonka keskiössä ovat nuoret tulevaisuuden tekijöinä. Puheenvuoron pitää kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä. Muutokset puhuttaessa mahdollisia, puhuttu muoto pitää. Arvoisa puhemies, Haluan aloittaa antamalla hallitukselle tunnustusta. On positiivista, että tulevaisuusselonteossa on nostettu keskiöön nuoret tulevaisuuden tekijöinä. Suomen tulevaisuus riippuu ratkaisevasti siitä, millaiset mahdollisuudet tämän päivän lapsilla ja nuorilla on rakentaa omaa elämäänsä, kouluttautua, päästä kiinni työelämään, perustaa perhe, voida hyvin ja luottaa siihen, että huominen on tätä päivää parempi. Erityisen arvokasta on, että valmistelussa on kuultu nuoria itseään, myös sellaisia nuoria, joiden ääni muuten helposti jää päätöksenteossa kuulematta. Nuorten tulevaisuususko rakentuu arjen turvallisuudesta: yhteisöihin kuulumisesta, sujuvista koulutus- ja työelämäpoluista sekä kokemuksesta, että nuorta kuullaan
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuksen linja työvoiman saatavuusharkintaan on harvinaisen sekaisin21.10.2026 14:08:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma vaatii kokoomukselta selvää vastausta siihen, ajaako puolue sen pitkäaikaista tavoitetta EU-alueen ulkopuolisen työvoiman saatavuusharkinnasta luopumista, kuten puolue on linjannut viimeksi tämän vuoden puoluekokouksessa hyväksytyssä tavoiteohjelmassa.
Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Hallitus myllersi asuntopolitiikan, mutta unohti kohtuuhintaisen asumisen21.10.2026 12:24:49 EEST | Tiedote
– Orpon–Purran hallituksen jääräpäisen asuntopolitiikan tulokset näkyvät rakennusalan ahdingossa, työttömyyden kasvussa ja kohtuuhintaisen asuntotuotannon romahtamisessa. SDP ehdotti korjausrakentamisen pakettia jo hallituskauden alussa, mutta hallitus heräsi vasta työttömyyden paisuttua Euroopan huippulukemiin, sanoo ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Paula Werning: Vapaaehtoinen maanpuolustus on Suomen puolustuskyvyn voimavara – järjestöjen toimintaedellytykset on turvattava21.10.2026 11:25:57 EEST | Tiedote
Suomen puolustuskyky ei rakennu vain kalustosta ja puolustusmäärärahoista. Sen perustana on yleinen asevelvollisuus, laaja ja koulutettu reservi, korkea maanpuolustustahto sekä aktiivinen vapaaehtoinen maanpuolustustyö. Kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Paula Werning (sd.) korostaa, että maanpuolustusjärjestöjen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen merkitys turvallisuudellemme on tunnistettava myös rahoituksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
