Hope on laulu rauhan puolesta – Tuigun uudella biisillä kerätään YK:lle varoja rauhan rakentamiseen Ukrainassa
23.2.2023 13:50:44 EET | Suomen YK-liitto | Tiedote
“Venäjän hyökkäys Ukrainaan, uutiset, kuvat ja tiedot sieltä aiheuttivat minussa syvän järkytyksen ja surun. Koin että minun täytyy musiikin keinoin ilmaista myötätuntoni ja välitön toiveeni siitä, että Ukrainan kansa selviää tästä sodasta”, sanoo Juha Björninen. Tunne johdatti Björnisen säveltämään ja tuottamaan Hope - Song for Ukraine musiikin Tuigu yhtyeensä kanssa. “Tulemme esittämään kappaletta konserteissa ja kirkoissa ja annamme sen tuoton hyväntekeväisyyteen.”
Suomen YK-liitosta kerrotaan, että YK:ssa käsitellään Ukrainan tilannetta ja siellä tehtyjä ihmisoikeusrikkomuksia 22.-23.2. yleiskokouksen hätäistunnossa. Lisäksi käsittelyssä on uusi Ukrainaa koskeva päätöslauselma, johon toivotaan entistä laajempaa allekirjoittajajoukkoa. ”Tässä mitataan uudelleen mitä mieltä maailma on tästä sodasta”, sanoo YK-liiton toiminnanjohtaja Helena Laukko. ”On olemassa laaja yhteisymmärrys siitä, että tarvitaan rauha ja neuvottelut sen saavuttamiseksi, mutta rauhan pitää olla sekä oikeudenmukainen että YK:n peruskirjan mukainen.”
Ukrainan sodan aikana YK ja sen järjestöt ovat tehneet maassa rauhanrakennustyötä, auttaneet pakolaisia ja antaneet humanitaarista apua. Avustustyössä on mukana noin 20 eri YK:n järjestöä.
Tuoretta lisätietoa Ukrainasta saa Suomen YK-liiton ylläpitämästä Globalis-tietokannasta (päivitetty 24.2.2023). Tuore artikkeli kertoo Ukrainan konfliktin ja sodan taustoista sekä YK:n roolista Ukrainassa.
Biisi ja keräys toteutetaan yhteistyössä Open Creative Housen kanssa. Open Creative House on luovien alojen keskittymä, joka yhdistää tekijät, yritykset ja organisaatiot rakentamalla luovien alojen siltoja digikulttuuriin ja globaaliin kasvuun.
Voit osallistua keräykseen kuuntelemalla biisiä ja jakamalla sitä ystävillesi. Tuigu ohjaa suoratoistopalvelujen tuotot suoraan YK-liiton Ukraina keräykseen. Lisäksi voit tukea YK:n työtä Ukrainassa tekemällä lahjoituksen MobilePayn kautta 41824 tai verkkosivuilla kauppa.ykliitto.fi/product/hope-for-ukraine/. Keräyslupa RA/2021/142
Tekijätiedot:
Tuigu: Juha Björninen, Otto Tikkanen, Arttu Huopainen, Harri Ruotjoki, Ella Tepponen
Vierailevat artistit: Mika Mylläri ja Tomi Malm
Videon editointi: Lauri Ilomäki
Valokuvat: Rauli Virtanen
Kuvituskuvat: Rauli Virtanen
Tarvittavat linkit:
Latauslinkki medialle: https://www.dropbox.com/s/6ee5ky35j4eeawd/Tuigu%20-%20Hope.wav?dl=0
Biisi on kuunneltavissa 24.2.2023 julkaisun jälkeen:
Tuigu@tuigujazz
Open Creative House @opencreativehouse
Suomen YK-liitto @unafinland
Tiedot keräyskohteesta:
Suomen YK-liiton Ukraina keräys: MobilePay 41824/kauppa.ykliitto.fi/product/hope-for-ukraine/
Lisätietoa keräyksestä ja Ukrainasta: www.ykliittto.fija https://www.globalis.fi/Konfliktit/Eurooppa/ukraina
Some:
Suomen YK-liitto @unafinland
Open Creative House @opencreativehouse
Tuigu @Tuigujazz
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helena LaukkoToiminnanjohtajaSuomen YK-liitto
Puh:+358 44 781 0303helena.laukko@ykliitto.fiJuha BjörninenTuigu
Puh:0405451805juhabjorninen@gmail.comTietoja julkaisijasta
Suomen YK-liittoSiltasaarenkatu 4
00530 Helsinki
+358 44 781 0300, toimisto@ykliitto.fihttps://www.ykliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen YK-liitto
Eva Biaudet har utsetts till Årets FN-vän – Tapio Varis tilldelas en hedersutmärkelse20.10.2026 11:50:41 EEST | Pressmeddelande
Finlands FN-förbund och nätverket FN:s vänner har utsett riksdagsledamoten Eva Biaudet till Årets FN-vän. Professor emeritus Tapio Varis tilldelas en hedersutmärkelse för sitt långvariga arbete för fred, internationell förståelse och global utbildning.
Eva Biaudet on valittu Vuoden YK:n ystäväksi – Tapio Varikselle kunniakirja20.10.2026 11:50:41 EEST | Tiedote
Suomen YK-liitto ja YK:n ystävät -verkosto ovat valinneet kansanedustaja Eva Biaudet’n Vuoden YK:n ystäväksi. Emeritusprofessori Tapio Varis on saanut kunniakirjan pitkäjänteisestä työstään rauhan, kansainvälisen ymmärryksen ja globaalikasvatuksen edistämiseksi.
YK-liitto on huolissaan Yhdysvaltojen vetäytymisestä kansainvälisistä järjestöistä8.1.2026 15:47:40 EET | Tiedote
Yhdysvaltain hallinto julkaisi 8.1.2026 muistion, jossa se ilmoittaa vetäytyvänsä 66 kansainvälisestä järjestöstä ja sopimuksesta. Vetäytyminen koskee myös 31 YK-järjestöä ja -elintä. YK-liiton mukaan kyseessä on vakava isku monenkeskiselle yhteistyölle ja sääntöpohjaiselle kansainväliselle järjestelmälle sekä Yhdistyneille kansakunnille.
Nasima Razmyar YK-liiton puheenjohtajaksi3.12.2025 19:00:00 EET | Tiedote
“YK tuo Suomelle turvaa, vakautta ja vaikutusvaltaa. Pienenä valtiona tarvitsemme yhteisiä sääntöjä ja kansainvälistä yhteistyötä – juuri sitä YK vahvistaa. Siksi YK:n työ maailmalla on myös suomalaisten arjen turvallisuutta ja tulevaisuutta”, sanoo YK-liiton uusi puheenjohtaja Nasima Razmyar.
Vuoden YK:n ystävä on Tasavallan presidentti Alexander Stubb24.10.2025 17:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden YK:n ystävä -kunniamaininta on myönnetty Tasavallan presidentti Alexander Stubbille tunnustuksena pitkäjänteisestä ja monipuolisesta työstä YK:n ja monenkeskisen yhteistyön puolesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

