Jyväskylän yliopisto

Rinnakkaiselon yhteisöt -taidenäyttely pysäyttää pohtimaan luonnon vuorovaikutussuhteita ja evolutiivisia prosesseja

24.2.2023 09:54:32 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Mikä on jäkälien kieli? Miten biologiset vuorovaikutussuhteet muokkaavat eliöiden evoluutiota ja ylläpitävät elonkirjoa? Mitä voimme oppia mikrobiyhteisöjen sosiaalisesta elämästä tai millaisia kulttuureja rakentuu ihmisen ja hyönteisten vuorovaikutuksesta? Miten taide ja tiede kohtaavat toisensa? Rinnakkaiselon yhteisöt -näyttely on Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä 7.-23.3.2023. Näyttelyn yhteydessä on minisymposium 23.3.2023.
Taidenäyttelyssä Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä on esillä myös Aistė Ambrazevičiūtėn töitä. Kuva: Aistė Ambrazevičiūtė
Taidenäyttelyssä Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä on esillä myös Aistė Ambrazevičiūtėn töitä. Kuva: Aistė Ambrazevičiūtė

Rinnakkaiselon yhteisöt -näyttely ja sen yleisöohjelma maaliskuussa 2023 juhlistaa Evoluutiopajat-ryhmän tutkijoiden ja taiteilijoiden neljää yhteistyövuotta ja pyrkii edistämään tietoisuutta evolutiivisista prosesseista ja luonnon monimuotoisuudesta. Näyttelyyn on kutsuttu viisi taiteilijaa ja tutkijaa – Aistė AmbrazevičiūtėRiina HannulaAlma HeikkiläMelliferopolis (Christina Stadlbauer ja Ulla Taipale), joiden teokset ja työskentelytavat käsittelevät yhteisöjä, lajien välistä vuorovaikutusta, symbioosia, elonkirjoa ja evoluutiota.

Näyttelyn yleisöohjelma koostuu koululaistyöpajoista ja 7.3. Riina Hannulan työpajamuotoisesta tapaustutkimuksesta Microbial Medi(t)ation, osana väitöskirjaa Helsingin yliopiston sosiologian laitokselle.

Ohjelma päättyy minisymposiumiin 23. maaliskuuta klo 12-17 (Engagement in collective acts: multidisciplinary views), johon kutsuttuja puhujia tieteen- ja taiteen aloilta kiinnostavat yksilöiden- ja lajien välinen yhteistyö sekä yhteisten resurssien kestävä käyttö. Minisymposiumiin kutsutut puhujat ovat: kuvataiteilija Alma Heikkilä, professori Heikki Helanterä (Ekologian ja genetiikan tutkimusyksikkö, Oulun yliopisto), apulaisprofessori Annukka Vainio (Helsingin yliopiston Kestävyystieteen instituutti (HELSUS), metsätieteiden laitos, Helsingin yliopisto) ja tutkija Henrika Ylirisku (HELSUS, kasvatustieteiden laitos, Helsingin yliopisto). Symposium järjestetään Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä (Tietoniekka-tila, Seminaarinkatu 15 B, Jyväskylä).

Näyttelyn avajaiset on maanantaina 6.3. klo 17. Näyttelyn taitelijat ovat tuolloin tavattavissa ja haastateltavissa.

Rinnakkaiselon yhteisöt -näyttely on 7.-23.3.2023 Tietoniekka-tilassa Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä (Seminaarinkatu 15B). 

Tapahtuman julisteet ja kuvat median käyttöön.

Yhteystiedot ja ilmoittautumiset:

Tiina Hirvonen, evoluutiopajat@gmail.com, p. 044 566 0806

Ilmoittautumiset koululaistyöpajoihin (kouluryhmille): evoluutiopajat@gmail.com ja tapaustutkimukseen (yli 16-vuotiaille osallistujille, 5.3. mennessä): hannulariina@gmail.com

Evolution in Action on ryhmä taiteilijoita, taidekasvattajia, biologeja ja evoluutiobiologian tutkijoita, jotka kehittävät työpajoja ja opetusmateriaaleja, yhdistäen tiedekasvatuksen ja taidepohjaisen työskentelyn menetelmiä. Toimimme osana Jyväskylän yliopiston bio- ja ympäristötieteiden laitosta. www.evolutioninaction.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Suunnittelija Kati Karvonen, kati.a.karvonen@jyu.fi, puh. 050 530 1748, Jyväskylän yliopiston tiedemuseo

Kuvat

Taidenäyttelyssä Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä on esillä myös Aistė Ambrazevičiūtėn töitä. Kuva: Aistė Ambrazevičiūtė
Taidenäyttelyssä Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä on esillä myös Aistė Ambrazevičiūtėn töitä. Kuva: Aistė Ambrazevičiūtė
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Miljoonarahoitus vaihdevuositutkimukseen Jane ja Aatos Erkon säätiöltä2.4.2026 09:31:43 EEST | Tiedote

Jane ja Aatos Erkon säätiö on myöntänyt 1,017 miljoonan euron rahoituksen Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan tutkimukselle. Apulaisprofessori Eija Laakkosen hanke tutkii vaihdevuosien keskeistä mutta vielä puutteellisesti ymmärrettyä ilmiötä: estrogeenin vähenemisen vaikutuksia naisten sydän- ja aineenvaihduntaterveyteen, hermoston ja rasvakudoksen toimintaan, kehonkoostumukseen ja elämänlaatuun.

Jyväskylän Normaalikoulun alakoulu täyttää 160 vuotta – juhlavuosi huipentuu syksyllä31.3.2026 13:22:22 EEST | Tiedote

Suomen vanhin harjoittelukoulu, Jyväskylän normaalikoulun alakoulu, viettää tänä vuonna 160-vuotisjuhlavuottaan. Juhlavuotta vietetään pitkin vuotta oppilaiden projekteilla ja tapahtumilla, ja juhla huipentuu 3. lokakuuta Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa ja hotelli Laajavuoressa järjestettävään pää- ja iltajuhlaan, joissa juhlistetaan samalla myös 110 vuotta täyttänyttä yläkoulua ja lukiota.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye