Korjaussuunnittelija Frontago osaksi A-Insinöörit -konsernia
2.3.2023 12:03:00 EET | A-Insinöörit Oy | Tiedote

Asunto-osakeyhtiöiden julkisivu- ja peruskorjausten suunnitteluun erikoistunut Frontago on liittynyt yrityskaupalla osaksi A-Insinöörit -konsernia. Yhdistyminen vahvistaa A-Insinöörien otetta pääkaupunkiseudun taloyhtiöiden korjaushankkeista ja asiakkaista.
– Frontago on ammattitaitoinen, toteuttajien arvostama asuin- ja arvokiinteistöjen korjaussuunnittelija, jolla on vahva asiakaskunta ja kumppaniverkostot. Tarjoamme yhdessä taloyhtiöille palvelumallia, jossa yhdistyy peruskorjauksissa tarpeellinen osaaminen kokonaisvaltaisesti ja joka tuo helppoutta ja luotettavuutta asiakkaille, korjausrakentamisen toimialajohtaja Juha Valtari A-Insinööreistä sanoo.
Pääkaupunkiseudulla ja Lahdessa toimiva Frontago työllistää 10 työntekijää ja 5 alikonsulttisopimuksella työskentelevää suunnittelijaa ja konsulttia. Vuodesta 2017 toimineen suunnittelutoimiston palveluihin kuuluvat myös kuntotutkimukset ja projektijohtaminen.
”On mukava työmallikin, kun suunnittelualat istuvat vierekkäin”
Yrityskaupan myötä Frontagon osaajat liittyvät vanhoina työntekijöinä osaksi A-Insinöörien pääkaupunkiseudun 70 hengen monialaista korjaus- ja asiantuntijapalvelut -yksikköä. Myös omistajat jatkavat mukana toiminnassa.
– Yhdistymällä parannamme kykyä ylläpitää tasaista tilauskantaa ja auttaa asiakkaita kokonaisvaltaisella otteella. Osana A-Insinöörejä saamme hankkeiden ja asiakkaiden tueksi kokeneita kollegoja talotekniikasta ja sisäilmasta akustiikkasuunnitteluun. On mukava työmallikin, kun suunnittelualat istuvat vierekkäin, suunnittelujohtajana A-Insinööreissä jatkava Frontagon toimitusjohtaja Juha Hartikka toteaa.
Frontagon korjaushankkeita Helsingissä ovat mm. Bostads Ab V Chaussenin (Mannerheimintie 31), Fastighets Ab Armiron (Meritullinkatu 1), As Oy Hiihtäjän (Hiihtäjäntie 4) ja sekä olympiakylän suojelukohde As Oy Untamontie 10:n julkisivusaneeraukset.
Yrityskauppa toteutui 1.3.2023. Frontagon toiminta jatkuu nykyisellä nimellä A-Insinöörit -konsernin tytäryhtiönä. Fuusio A-Insinöörien korjausrakentamisen toimialayhtiöön on tarkoitus toteuttaa vuodenvaihteessa 2023–2024.
Frontago Oy
- Korjaushankkeiden suunnitteluun erikoisosaaja. Palveluihin kuuluvat myös kuntotutkimukset ja projektijohtaminen.
- Henkilöstöä 10 sekä alikonsulttiverkosto, liikevaihto 2 milj. euroa (2022).
- Vankka kokemus pääkaupunkiseudun ja kehyskuntien asuin- ja arvokohteiden korjaushankkeista sekä julkisivuremonteista asunto-osakeyhtiöille, rakennusliikkeille, kiinteistösijoittajille, kunnille ja kaupungeille.
- Perustettu 2017.
- Toimipisteet Vantaalla ja Lahdessa.
- Verkkosivut Frontago.fi
Yhteyshenkilöt
Juha Valtari, toimialajohtaja, korjaussuunnittelu ja asiantuntijapalvelut, A-Insinöörit
puh. 0400 908 817
juha.valtari@ains.fi
Juha Hartikka, suunnittelujohtaja, Frontago – osa A-Insinöörejä
puh. 044 239 7221
juha.hartikka@frontago.fi
Kuvat


Tietoja julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton rakennetun ympäristön konsultti- ja suunnitteluyhtiö. 1 400 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa talo-, teollisuus- ja infrahankkeisiin kaikki suunnittelun ja projektijohtamisen palvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Konsernimme kuuluu arkkitehtitoimisto ONE Architects. Toimimme 19 toimipaikalla Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
Näyttävä Oivallustentalo nousee Myyrmäkeen – A-Insinöörit vastaa vaativasta rakennesuunnittelusta20.5.2026 11:09:46 EEST | Tiedote
Arkkitehtuurisesti korkeatasoinen Oivallustentalo rakennetaan Vantaan Myyrmäkeen kaupunkilaisten uudeksi olohuoneeksi ja oppimisen keskukseksi. Kauppakeskus Myyrmanniin ja alueen keskustoriin yhdistyvän, julkisivultaan polveilevan opistotalon rakennesuunnittelusta vastaa A-Insinöörit. Tontin esirakentaminen käynnistyy syksyllä.
Kristiinankaupunki kehittää edellytyksiä datakeskuksille – A-Insinöörit konsulttina29.4.2026 08:50:00 EEST | Tiedote
Kristiinankaupunki kehittää itäpuolen teollisuusaluetta datakeskustoimintaa varten. Tavoitteena on luoda edellytyksiä datakeskustoiminnalle, joka tukee pitkäjänteisesti alueen muuta elinkeinotoimintaa. A-Insinöörit toimii hankkeessa kaavoituskonsulttina.
Oulun elämysareenan suunnittelu etenee – A-Insinöörit vastaa rakenne-, palo- ja akustiikkasuunnittelusta22.4.2026 09:23:00 EEST | Tiedote
A-Insinöörit on sopinut SRV:n kanssa Ouluun rakennettavan uuden elämysareenan rakennesuunnittelusta sekä paloturvallisuuden ja akustiikan suunnittelusta. Oulun asemaseudun tuntumaan sijoittuva elämysareena tuo kansainvälisen tason urheilu-, kulttuuri- ja konferenssitapahtumat laajasti pohjoisen Suomen saavutettaviksi.
A-Insinöörit kasvoi ja paransi kannattavuuttaan vuonna 2025 – monialaisuus kantoi haastavassa markkinassa24.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Suunnittelu- ja konsulttiyhtiö A-Insinöörit kasvatti liikevaihtoaan yli 10 % ja paransi kannattavuuttaan edelleen poikkeuksellisesta rakentamisen markkinatilanteesta huolimatta. Orgaanista kasvua tukivat erityisesti datakeskukset, julkisen sektorin hankkeet ja teollisuuden vihreän siirtymän hankkeet, erityisesti energia-alalla.
359 opiskelijakotia ja uusi pääkonttori samaan kortteliin – Hoas Huippu valmistuu11.3.2026 09:43:00 EET | Tiedote
Helsingin opiskelija-asuntosäätiön historian suurin hanke valmistuu Keski-Pasilassa. 17 kerrokseen kohoava Hoas Huippu yhdistää 359 opiskelija-asuntoa, Hoasin uuden pääkonttorin, liiketiloja sekä laajat yhteiskäyttöiset tilat. Ääniympäristön hallinta johdatti arkkitehti- ja rakennesuunnittelua vilkkaassa liikenteen solmukohdassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
