Keskustan liikennelinjaus: Nykyväylät kuntoon ja uudet miljardihankkeet jäihin, dieselin käyttövoimavero poistettava

- Kevään vaaleissa ja hallitusneuvotteluissa ratkaistaan, miten liikennemiljardit suunnataan ja suomalaisten arjen liikkumisen edellytykset turvataan. Keskusta esittää vaihtoehdon, jossa mennään koko Suomen tarpeet edellä, sanoo liikennepoliittista valmistelua johtanut kansanedustaja Ari Torniainen.
- Kansalaisten ja yritysten tarvitsemat raiteet sekä maantiet on pidettävä kunnossa koko maassa. Tämä ei onnistu, jos rajalliset voimavarat suunnataankin uusiin jättihankkeisiin.
Liikenne- ja viestintäministeriön sekä valtiovarainministeriön tuoreet arviot kertovat, että miljardien uudet ratahankkeet ovat taloudellisesti kannattamattomia ja ympäristölle tuhoisia. Toisaalta nykyisten teiden ja raiteiden korjausvelan umpeen kurominen edellyttää lisäpanostusten jatkamista. Keskusta huomauttaa, että ei ole mahdollista toteuttaa uusia ratahankkeita, korjata vanhoja väyliä ja samalla tasapainottaa julkista taloutta. Tällä vaalikaudella korotettua perusväylänpidon rahoitusta onkin suojeltava miljardihankkeilta, jotta väyläverkkomme ei pääse rapautumaan.
- On uskomatonta, että SDP, Perussuomalaiset ja Kokoomus maalavat kuvaa, jossa rahat riittävät sekä perusväylien kunnostamiseen että kymmenen miljardin uusiin raidehankkeisiin. Näillä keisareilla ei ole vaatteita. Rehtiä on myöntää, että raha ei riitä sekä korjausvelan kaventamiseen että uusiin hankkeisiin, sanoo Keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi.
- Nykyinen tiestö ja rataverkko on kansallisomaisuuttamme, josta on pidettävä huolta. Edessä on kovia liikennepäätöksiä, ja suomalaisille on kerrottava puolueiden tarjoama linja jo ennen vaaleja, Lohi vaatii.
Keskusta linjaa tavoittelevansa diesel-autoilijoiden käyttövoimaveron poistamista. Käyttövoimaveron perusteluna on ollut dieselin bensaa halvempi hinta. Venäjän hyökkäyssota nosti dieselin bensaa kalliimmaksi, mikä on vienyt käyttövoimaverolta olemassaolon oikeutuksen.
- Verotuksen pohjana pitää olla oikeudenmukaisuus. Diesel-veron perusta on murentunut, kun dieselin hinta on noussut Venäjän sodan myötä. Siksi Keskusta esittää käyttövoimaveron poistoa, Torniainen sanoo.
- Pitkien etäisyyksien maassa auton käyttö on monelle välttämättömyys, eikä näillä polttoaineen hinnoilla huviajella. Uudessa tilanteessa suomalaisten tasa-arvo edellyttää diesel-autojen käyttövoimaveron poistoa, sanoo Markus Lohi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markus LohiVarapuheenjohtaja
Puh:0400 692 682Ari TorniainenKansanedustaja, liikennepoliittisen työryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 0422Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Eurooppalaiset keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsinkiin – yhteinen julkilausuma vaatii vahvempaa Eurooppaa27.6.2025 17:56:44 EEST | Tiedote
Euroopan keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsingissä 27.-28.6. ALDE-puolueen neuvoston kokoukseen. Kokouksessa julkaistiin yhteinen Helsingin julkilausuma, jossa korostetaan Euroopan turvallisuuden, demokratian ja yhtenäisyyden vahvistamista. Julkilausumassa vaaditaan muun muassa eurooppalaisen puolustuksen tiivistämistä, Ukrainan tukemista ja digitalisaation tuomiin uhkiin vastaamista.
Keskustan Kuntaliiton valtuuskuntaryhmä: Kuntapiikki ei ole enää auki22.5.2025 16:22:03 EEST | Tiedote
Keskustan Kuntaliiton valtuustoryhmä edellyttää, että kuntien valtionosuusleikkaukset lopetetaan eikä kuntien tehtäviä ja velvoitteita enää lisätä ilman vastaavaa täysimääräistä rahoitusta.
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen vappupuhe 1.5.20251.5.2025 13:05:00 EEST | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen piti vappupuheen Helsingissä Kyösti Kallion patsaalla.
Keskustan Vihreä vappu - Antti Kaikkosen vappupuhe Helsingissä 1.5. klo 13.0029.4.2025 09:52:09 EEST | Tiedote
Keskustan puoluejohto, kansanedustajat ja muut keskustavaikuttajat pitävät vappupuheitaan vappuaattona ja vapunpäivänä ympäri Suomea. Puheenjohtaja Kaikkosen vappupuheen voi kuunnella tänä vuonna Helsingissä vapunpäivänä klo 13, Kyösti Kallion patsaalla. Tervetuloa mukaan!
Keskusta ehdottaa perustaitojen tarkastuspistettä hallituksen koulutusleikkausten sijaan26.4.2025 16:46:02 EEST | Tiedote
Keskustan puoluevaltuusto ehdottaa, että hallitus lisäisi peruskoulun 2. luokan loppuun tarkastuspisteen perustaitojen oppimisen varmistamiseksi. Perustaidot kuten lukeminen, kirjoittaminen ja laskeminen ovat oppimisessa välttämättömiä taitoja, joita haluamme tällä mallilla vahvistaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme