Myrskylinnut vie lukijansa tosipohjaiseen kamppailuun raivoavaa merta ja jäätä vastaan
9.3.2023 09:00:00 EET | Aviador Kustannus | Tiedote

Einar Kárasonin romaani Myrskylinnut on julkaistu Aviadorin kustantamana.
Tositapahtumiin perustuva Einar Kárasonin romaani Myrskylinnut kertoo, miten islantilainen troolari joutuu rajuilman kynsiin keskellä valtamerta. On helmikuu 1959 Newfoundlandin vesillä ja kalastajilla kaikkien aikojen kalaonni. Kotiinlähdön aikaan puhkeaa myrsky, jonka keskellä uupunut miehistö taistelee elämästään. Romaanin tarinan kertoo nuori kansimies Larús, yksi kolmestakymmenestä miehistön jäsenestä, joka toisten tavoin yltää sateen, sumun ja jään keskellä inhimillisen toiminnan äärirajoille.
Myrskylinnut on seitsemäs Einar Kárasonin (s. 1955) tuotannosta suomennettu romaani. Teoksen suomentaja Tapio Koivukari on viime aikoina suomentanut myös Jón Kalman
Stefánssonin tuotantoa, johon lukeutuva Kaloilla ei ole jalkoja sijoittui Agricola-käännösromaanikilpailussa kärkikolmikkoon.
Einar Kárason (s. 1955) on islantilainen kirjailija. Hän julkaisi esikoisromaaninsa vuonna 1981 ja läpimurtoteoksensa Pirunsaaren kaksi vuotta myöhemmin. Kaikkiaan hänen romaanituotantonsa käsittää lähes 20 teosta. Niistä on suomeksi julkaistu kuusi – vuonna 2023 julkaistava Myrskylinnut on seitsemäs.
Tapio Koivukari (s. 1959) on kirjailija ja suomentaja. Hän on teologian maisteri ja asui Islannissa 1989–1993. Tapio Koivukari on julkaissut romaaneja, novelleja, kuunnelmia ja lisäksi suomentanut islantilaisten kirjailijoiden teoksia. Einar Kárasonin tuotannon lisäksi hän on suomentanut muun muassa Jón Kalman Stefánssonin romaanit Kaloilla ei ole jalkoja ja Jotain kaikkeuden kokoista.
KÁRASON, EINAR : Myrskylinnut
86 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523811393
Ilmestymisaika: Maaliskuu 2023
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottaja
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Persialaisen Hafezin runoudesta uusi painos16.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Ensi kertaa marraskuussa 2024 ilmestynyt Kätketyn kieli, viinin välke on taas saatavilla.
Mirjam Mäntylän esikoiskokoelmassa katoavaisuus ja muutos kiemurtelee kaikkialla16.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Mirjam Mäntylän runokokoelma Hajonta on julkaistu Aviadorin kustantamana. Runokokoelma Hajonta kuvaa kaiken katoamista – tai oikeastaan muuttumista joksikin muuksi: metsien, vesistöjen, eri eliöiden ja eliölajien. Se kertoo myös rakkaudesta, jossa läheisyys ja etääntyminen vuorottelevat. Teos on läpileikkaus suruun ja menetykseen, jotka ovat alati läsnä, mutta joiden ympärille on mahdollista kasvaa sulkematta mitään ulos. Tulit ajoissa, selkeytesi aamu, viinimäkikotelot, aikeelta tuoksuvat päivät, iholla koivunmahlasta tahmea valo kypsynyt puna, eikä mikään ollut niin myöhässä kuin ymmärrys siitä, mitä menetit Mirjam Mäntylä (s. 2000) on syrjäkylän laitamilta Helsingin kaduille sykähtänyt runoilija, jolle kirjoittaminen on kutsu, sovinto ja lupaus. Hajonta on hänen esikoiskokoelmansa. MÄNTYLÄ, MIRJAM : Hajonta 51 sivua ISBN 9789523814998 Ilmestymisaika: Toukokuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna t
Edo ja kestävyyden taito saa toisen painoksensa15.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helmikuussa 2026 ilmestynyt teos on jälleen saatavilla toisen painoksen myötä.
Matkaan perhosen siivin -tietoteos esittelee Suomen ja Euroopan päiväperhoslajistoa upein valokuvin12.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Matkaan perhosen siivin on ainutlaatuinen kertomus päiväperhosten havainnoinnista ja kuvaamisesta Suomen ja Euroopan kauneimmilla luontopaikoilla.
Arto Julkuselle myönnetty Leppävirran kunnan taiteen ja kulttuurin palkinto8.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Lautakunta palkitsi Julkusen hänen ansioistaan ukulelen soitonopetuksen, tapahtumajärjestämisen ja tietokirjoittamisen saralla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


