Destian tilinpäätös ja vuosikertomus vuodelta 2022 julkaistu
Destian kannattavuus oli vakaa haastavasta toimintaympäristöstä huolimatta. Kannattavuutta paransi liikevaihdon suotuisa kehitys, kun taas tilikauden tulosta rasitti merkittävä kustannusinflaatio.
Toimitusjohtaja Tero Kiviniemi kommentoi vuotta 2022
”Vuosi 2022 oli muutosten vuosi. Integraatiomme osaksi uutta omistajaamme Colasia eteni vauhdikkaasti, liikevaihtomme jatkoi vakaalla kasvu-uralla ja toimenpiteemme kohti hiilineutraalia Destiaa tuottivat tulosta. Toisaalta viime vuotta varjostivat geopoliittinen ja energiakriisi sekä inflaatio, erityisesti kohonneet polttoaine- ja materiaalikustannukset. Haastavassa toimintaympäristössä kannattavuutemme oli kuitenkin vakaa, jälleen yksi historiamme parhaita.
Kunnossapitopalvelut on liiketoimintamme vankka perusta. Markkinaosuutemme maanteiden hoitourakoista on pysynyt suhteellisen tasaisena ja on nyt 47 prosenttia.
Strategiamme mukaisesti jatkoimme ratarakentamisen kehittämistä yhdessä Colasin kanssa. Tämän hetken suurin hankkeemme, Kalasatamasta Pasilaan -raitiotie Helsingissä, etenee suunnitellusti. Menneen vuoden aikana toteutimme onnistuneesti myös Kontiomäki-Pesiökylä-radan päällysrakenneurakan Kainuussa. Ratakunnossapidon osuutemme säilyi vakaana.
Energiapalvelut-liiketoimintamme merkitys Destialle kasvaa. Keskitymme erityisesti uusiutuvan energian rakentamiseen sekä voimajohto- ja sähköverkkorakentamiseen.”
Tunnusluvut
|
Tunnusluvut (IFRS), Milj. EUR |
1-12/2022 |
1-12/2021 |
1-12/2020 |
1-12/2019 |
1-12/2018 |
|
Liikevaihto |
603,4 |
574,8 |
563,8 |
569,9 |
550,3 |
|
Liiketulos |
17,5 |
21,1 |
14,7 |
13,5 |
17,1 |
|
% liikevaihdosta |
2,9 |
3,7 |
2,6 |
2,4 |
3,1 |
|
Liiketulos, vertailukelpoinen |
20,0 |
21,5 |
16,2 |
11,4 |
17,1 |
|
% liikevaihdosta |
3,3 |
3,7 |
2,9 |
2,0 |
3,1 |
|
Katsauskauden tulos |
13,1 |
17,4 |
15,7 |
15,1 |
16,8 |
|
% liikevaihdosta |
2,2 |
3,0 |
2,8 |
2,7 |
3,1 |
|
Oman pääoman tuotto, % **) |
23,1 |
26,8 |
22,0 |
21,5 |
24,9 |
|
Omavaraisuusaste, % |
28,1 |
31,8 |
32,3 |
31,7 |
31,1 |
|
Sijoitetun pääoman tuotto, % **) |
25,1 |
26,8 |
15,8 |
16,2 |
21,0 |
|
Nettovelkaantumisaste, % ***) |
-50,3 |
-30,9 |
-21,8 |
18,7 |
-23,7 |
|
Henkilöstö keskimäärin |
1 675 |
1 647 |
1 691 |
1 701 |
1 655 |
|
Poissaoloon johtaneet työtapaturmat *) |
6,1 |
6,5 |
13,1 |
5,6 |
5,8 |
|
Tilauskanta katsauskauden lopussa |
663,2 |
754,7 |
708,6 |
763,6 |
732,7 |
|
*) Työtapaturmat miljoonaa työtuntia kohden. **) Vuoden 2018 oman pääoman alkusaldo on oikaistu mutta vuoden 2018 tunnuslukujen laskentakaavassa käytetty vuoden 2017 loppusaldoa eikä oikaistua alkusaldoa vuodelle 2018. ***) Destia-konserni on vuoden 2019 alusta noudattanut IFRS16 standardia vuokrasopimusien osalta. Standardin käyttöönotto kasvatti konsernin taseen varoja ja velkoja 14,1 miljoonaa euroa, minkä johdosta nettovelkaantumisaste nousi merkittävästi vertailuvuodesta. |
|||||
Näkymät
Toimintaympäristön heikko ennustettavuus luo epävarmuutta näkymille vuoteen 2023. Tämän hetken näkymän mukaisesti Suomen rakentamisen markkina kokonaisuutena tulee laskemaan ja infrarakentamisen markkinoiden arvioidaan jatkavan laskua myös vuonna 2023.
Tiettyjen osa-alueiden uskotaan kuitenkin kasvavan, kuten energiarakentamisen ja teollisten hankkeiden investointien. Useat kaupungit jatkavat myös kaupunkien kehittämistä, raideliikenteen kehitysinvestointeja sekä näihin liittyvän infran rakentamista.
Lisäksi valtion 12-vuotinen liikennejärjestelmäsuunnitelma parantaa pidemmän aikavälin näkyvyyttä merkittävien liikenneväylien investointeihin Suomessa, olettaen, että valtio kykenee suunnitelmaa lähivuosina myös toteuttamaan.
Destian tilinpäätös ja vuosikertomus vuodesta 2022 on julkaistu yhtiön verkkosivuilla: https://www.destia.fi/tietoa-meista/taloudellinen-informaatio/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Harjula, viestintäpäällikkö
Puh. 040 750 7989
Sähköposti: johanna.harjula@destia.fi
Tietoja julkaisijasta
Destia on Suomen suurin infra-alan palveluyhtiö ja osa kansainvälistä Colas-konsernia. Luomme hyvän yhteiskunnan perustaa suunnittelemalla, rakentamalla ja ylläpitämällä huomisen liikenne- ja energiainfraa. Teemme sen noin 1 700 destialaisen ainutlaatuisella infran tajulla. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli noin 600 miljoonaa euroa. www.destia.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Destia Oy
Destia ja Oulun ammattikorkeakoulu julkaisevat infra-alalle suunnatun vastuullisuuden opintokokonaisuuden11.12.2025 10:00:07 EET | Tiedote
Destia ja Oulun ammattikorkeakoulu ovat toteuttaneet yhteistyössä infra-alan opiskelijoille ja ammattilaisille suunnatun vastuullisuuden verkko-opintokokonaisuuden. Vastaavia alalle räätälöityjä vastuullisuusopintoja ei ole aikaisemmin ollut saatavilla.
Suomen raskaan liikenteen kokonaiskuva ja tulevaisuus – uusi raportti julkaistu2.12.2025 11:00:16 EET | Tiedote
Raskaan liikenteen merkitys Suomen yhteiskunnan toimivuudelle on kriittinen nyt ja tulevaisuudessa. Vastajulkaistu raportti "Suomen raskaan liikenteen kokonaiskuva ja tulevaisuus" tarkastelee alan nykytilaa, merkitystä ja tulevaisuuden kehityssuuntia: miten raskas liikenne vaikuttaa talouteen, kilpailukykyyn ja toimintavarmuuteen ja miten kuljetamme vuonna 2040?
Vantaan ratikan toteutussopimus allekirjoitettu – rakentaminen pääsee vauhtiin joulukuussa27.11.2025 11:01:45 EET | Tiedote
Vantaan ratikan allianssiosapuolet allekirjoittivat toteutusvaiheen sopimuksen 26.11.2025, mikä mahdollistaa rakennustöiden aloittamisen suunnitellusti joulukuun alussa. Destian allianssin työt käynnistyvät Tikkurilasta, jossa on jo syksyn aikana tehty valmistelevia töitä.
Destia avaa infra-alan asiantuntijapalveluiden verkkokaupan5.11.2025 09:00:27 EET | Tiedote
Destia on avannut asiantuntijapalveluita tarjoavan Destia Insight -verkkokaupan, joka kokoaa yhteen erilaisia infra-alan asiantuntijapalveluita, raportteja sekä selvityksiä esimerkiksi kaupunkien ja yritysten tarpeisiin.
Destia parantaa rataa Kouvolan ja Luumäen välillä14.7.2025 09:00:17 EEST | Tiedote
Destia on voittanut Väylävirastolta radan päällysrakenneurakan Kouvolan ja Luumäen välillä. 8,5 miljoonan euron arvoinen urakka on osa laajempaa Karjalan radan parantamishanketta. Korjauksilla ylläpidetään rataosuuden toimintaedellytyksiä, täsmällisyyttä ja palvelutasoa ja jatketaan sen elinkaarta. Urakka alkaa heinäkuussa 2025 ja päättyy kesäkuussa 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
