Järvi-Suomen Valokuitu käynnistää valokuituliittymien rakentamisen ja myymisen – ensimmäiset kohteet Joutsassa, Juvalla ja Mikkelissä

Suur-Savon Sähkö -konserniin kuuluva Järvi-Suomen Valokuitu Oy aloittaa valokuituliittymien rakentamisen ja myymisen. Yhtiö on alkuvuoden valmistellut useita alueita, joille valokuituliittymien rakentaminen voidaan aloittaa lumien sulaessa keväällä 2023.
Valokuituliittymät rakennetaan hyödyntämällä sähköverkkojen rakentamisen yhteiskaivuun mahdollisuudet säävarmemman sähköverkon investointien edetessä. Liittymien rakentamisessa hyödynnetään myös valmista valokuituverkkoa, joka on rakennettu aiemmin sähköverkon saneerauskohteiden yhteydessä.
”Kykymme toimittaa valokuituliittymiä Järvi-Suomen alueella laajasti vahvistuu koko ajan, vaikka emme pystykään heti toimittamaan liittymiä kaikille. Julkaisemme toimitusalueet sitä mukaa kun alueiden toteutettavuus varmistuu. Me myös toimitamme liittymät niille alueille, joille käynnistämme myynnin. Asiakkaiden ei tarvitse olla epävarmuudessa, toteutuuko markkinoitu laajakaistayhteys vai ei. Sen minkä lupaamme, toteutuu”, Järvi-Suomen Valokuidun toimitusjohtaja Markus Tykkyläinen toteaa.
Valokuituverkon suunnittelun ja toteutuksen ensimmäisiä alueita ovat Joutsan keskustaajaman Karimäen alue, Juvalla Pieksämäen tien varrella Vehmaan risteyksen ja Saarikon välisellä alueella, sekä Mikkelin Ristiinan Löydön alue. Näille alueille Järvi-Suomen Valokuitu myy jo valokuituliittymiä ja nettipalveluita.
Joutsan Karimäen alueelle toteutettiin jo vuonna 2019 sähköverkon saneerauksen yhteydessä valokuituverkko, jonka viimeistely asiakkaille tarjottaviksi yhteyksiksi jäi kesken. ”Joutsan taajamassa on hyvä laajakaistayhteyksien tarjonta jo entuudestaan. Järvi-Suomen Valokuidun perustamisen myötä myös Karimäen alueen olemassa oleva valokuituverkko saadaan palvelemaan asiakkaita luontevalla tavalla ja vain vähäisin lisäinvestoinnein. Tarjontamme täydentää mukavasti olemassa olevaa valokuitutarjontaa alueella”, Tykkyläinen toteaa.
Ristiinan Löydön alue sekä Vehmaan-Saarikon välinen alue toteutuvat sähköverkon sekä valokuituverkon yhteisrakentamisella.
Nyt julkaistuilla alueilla valokuituliittymät ja internetpalvelut toimitetaan kesän 2023 aikana. Lähiviikkojen ja kuukausien aikana tulee varmistumaan useita alueita lisää. ”Tulemme saamaan kesän 2023 ja 2024 aikana valmiudet toimittaa valokuituliittymät useisiin tuhansiin kiinteistöihin”, Tykkyläinen ennakoi.
Järvi-Suomen Valokuitu tarjoaa asiakkailleen toiminnan käynnistyessä valokuituliittymän arvonlisäverollisena hintaan 799 €. Mikäli kiinteistö sijaitsee etäällä valokuituverkon yhteyspisteestä, hinnoittelu lasketaan erikseen. Liittymän hinta sisältää asiakkaalle toimitettavan päätelaitteen sekä liittymän avaukseen liittyvät kustannukset. Myytävien internetpalveluiden nopeudet ovat 200 MB/s, 500 MB/s sekä 1 000 MB/s.
Yhteyshenkilöt
Jari JuvonentietoliikennepäällikköSuur-Savon Sähkö
Puh:010 210 4316jari.juvonen@sssoy.fiMarkus TykkyläinentoimitusjohtajaSuur-Savon Sähkö
Puh:050 596 5482markus.tykkylainen@sssoy.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Järvi-Suomen Valokuitu Oy on Suur-Savon Sähkö -konsernin tytäryhtiö, joka täydentää Järvi-Suomen alueella olemassa olevaa vahvojen laajakaistayhteyksien tarjontaa. Elinvoimaisen Järvi-Suomen edellytyksenä on alueella olevien yritysten, etätyöntekijöiden, julkisen sektorin sekä vakituisten asujien elämisen edellytysten tukeminen tietoliikenneyhteyksiä vahvistaen. Yhtiön motto onkin “Rakennetaan yhdessä toivottu tulevaisuus”. www.jsvoy.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Savon Sähkö Oy
Katja Koponen nimitetty kehitysjohtajaksi27.6.2025 09:17:34 EEST | Tiedote
Suur-Savon Sähkö -konserni on nimittänyt Katja Koposen kehitysjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 11. elokuuta 2025 ja liittyy samalla konsernin johtoryhmään.
Hallituksen ja hallintoneuvoston nimityksiä13.6.2025 13:36:31 EEST | Tiedote
Suur-Savon Sähkön hallintoneuvosto päätti 13.6.2025 kokouksessaan hallituksen ja hallintoneuvoston jäsenyyksistä.
Osavuosikatsaus: Sää ja markkinat haastoivat energiavuoden alkua4.6.2025 13:46:34 EEST | Tiedote
Alkuvuoden lämmin säätila heikensi konsernin liikevaihtoa ja tulos jäi viime vuoden vastaavaa ajankohtaa heikommaksi. Konsernin tulos painui noin 2,1 milj. euroa negatiiviseksi, kun se viime vuonna oli noin 8,2 milj. euroa plussalla. Negatiivinen konsernitulos johtuu alhaisista sähkön hinnoista, minkä takia sähkönmyynnin ja -tuotannon tulokset jäivät merkittävästi heikommaksi viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Vaajakosken voimalaitoksen säännöstelypatoa korjataan ensi kesänä – vaikutuksia alueella liikkumiseen23.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylässä Vaajakoskella Wanhan Woimalan ja Konttisentien välillä sijaitsevaa patoa korjataan kesällä 2025. Rakennuskohteena on Suur-Savon Sähkön omistaman Vaajakosken voimalaitoksen säännöstelypato. Korjaustyöt vaikuttavat kevyen liikenteen liikkumiseen Wanhan Woimalan alueella kesällä 2025.
Yhtiökokouksen päätökset25.4.2025 13:08:47 EEST | Tiedote
Suur-Savon Sähkö Oy:n varsinainen yhtiökokous pidettiin torstaina 24.4.2025 Mikkelissä. Kokouksessa käsiteltiin yhtiöjärjestyksen varsinaiselle yhtiökokoukselle määrittelemät asiat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme