Munasarjojen monirakkulaoireyhtymää sairastavat naiset kamppailevat kehonkuvansa kanssa – laihduttaminen ja tyytymättömyys omaan kehoon yleistä myös normaalipainoisilla
28.3.2023 07:10:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

PCOS on lisääntymisikäisten naisten yleisin hormonaalinen häiriö, jonka diagnostisiin kriteereihin kuuluvat epäsäännöllinen kuukautiskierto, mieshormonien liikatuotanto sekä monirakkulaiset munasarjat. Jopa 50–70 % PCOS:ää sairastavista naisista on ylipainoisia.
”Tutkimuksemme tulokset osoittavat, että PCOS:ää sairastavat naiset kyllä yrittävät kovasti laihduttaa, mutta yrityksistä huolimatta heillä on muita naisia selkeästi korkeampi painoindeksi ja vyötärönympärys”, kertoo Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Emilia Pesonen.
Ylipaino lisää oireyhtymää sairastavien naisten riskiä liitännäissairauksille, kuten tyypin 2 diabetekselle, minkä vuoksi hoidossa korostetaan painonpudotusta ja painonhallintaa. Käytännön tukea laihduttamiseen ei kuitenkaan ole yleensä tarjolla.
”PCOS:stä kärsivät naiset tarvitsisivat kokonaisvaltaisempaa tukea, esimerkiksi ravitsemus- ja psykoterapiaa. Epäonnistuneilla painonpudotusyrityksillä voi olla haitallisia seurauksia esimerkiksi syömiskäyttäytymiseen, itsetuntoon ja minäpystyvyyteen”, toteaa tutkijatohtori ja laillistettu ravitsemusterapeutti Marjukka Nurkkala Oulun yliopistosta.
Naisilla, joilla on PCOS, on aikaisemmissa tutkimuksissa havaittu olevan muita naisia enemmän kehotyytymättömyyttä ja jopa kolminkertainen riski syömishäiriöille. Nyt julkaistussa tutkimuksessa havaittiin, että myös normaalipainoiset PCOS:ää sairastavat naiset kamppailevat kehonkuvansa kanssa.
”Oireyhtymä itsessään lisäsi riskiä sekä useille laihdutusyrityksille että ylipainoisuuden kokemukselle keski-iässä, eivätkä painoindeksi tai esimerkiksi psyykkinen kuormittuneisuus selittäneet havaittua yhteyttä”, Pesonen kertoo.
Lääkärin vastaanotolla oireyhtymää sairastavia naisia usein varoitellaan painonnoususta. ”Painoon liittyvistä asioista tulisi keskustella hyvässä hengessä, syyllistämättä naisia. Vastaanotolla on hyvä korostaa terveyttä ennemmin kuin painoa. On myös muistettava, että kaikki naiset, joilla on PCOS, eivät ole ylipainoisia”, Oulun yliopiston naistentautien ja synnytysten professori Terhi Piltonen huomauttaa.
Tutkijoiden mukaan jatkossa olisi hyvä kiinnittää huomioita siihen, ettei PCOS:ää sairastavien naisten painoon liittyvää stressiä lisättäisi. ”Tarvitaan lisätutkimuksia siitä, hyötyisivätkö naiset enemmän painoneutraalista lähestymistavasta elämäntapamuutoksiin. Jatkossa myös lihavuusleikkausten ja lääkehoidon toivotaan olevan osa hoitoa pitkään lihavuudesta kärsivillä naisilla”, Piltonen jatkaa.
Tutkimukseen osallistui 1 828 Pohjois-Suomen syntymäkohorttiin 1966 kuuluvaa naista, joista 278:lla eli noin 15 prosentilla oli todettu PCOS. Naisten laihdutusyrityksiä ja kokemusta omasta painostaan tutkittiin kyselyiden avulla heidän ollessa 31-vuotiaita ja uudelleen 46-vuotiaana.
Tutkimus julkaistiin arvostetussa Obesity-lehdessä. Tutkimusta ovat rahoittaneet Jenny ja Antti Wihurin rahasto, Sigrid Juséliuksen säätiö, Suomen Akatemia, Novo Nordisk, sekä opetus- ja kulttuuriministeriö.
Tutkimusartikkeli: Pesonen E, Nurkkala M, Niemelä M, Morin-Papunen L, Tapanainen J.S, Jämsä T, Korpelainen R, Ollila M-M, Piltonen T.T. Polycystic ovary syndrome is associated with weight-loss attempts and perception of overweight independent of BMI: a population-based cohort study. Obesity (Silver Spring). 2023;1‐13. https://doi.org/10.1002/oby.23681
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Terhi Piltonen, Oulun yliopisto
040 500 82 66
terhi.piltonen@oulu.fi
Väitöskirjatutkija Emilia Pesonen, Oulun yliopisto
040 683 59 65
emilia.pesonen@oulu.fi
Meri RovaViestintäasiantuntija, FT
Tiedeviestintä: lääketiede, biokemia ja molekyylilääketiede
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Avaruuden kolonisaatiosta väitellään Oulun yliopiston Puolesta & Vastaan -debattisarjassa3.4.2026 07:52:00 EEST | Tiedote
”Avaruuden kolonisaatio on ratkaisu maapallon ongelmiin” on Oulun yliopiston debattisarjan väite, josta muun muassa avaruustähtitieteen emeritusprofessori Esko Valtaoja esittää oman näkemyksensä. Puolesta & Vastaan -sarjassa väitellään keskiviikkona 8. huhtikuuta Oulun yliopistossa Linnanmaalla.
Suomalaisen vastarinnan salainen keskus sijaitsi New Yorkissa – suhtautuminen jakoi myös Mannerheimin perhettä2.4.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Ensimmäisen sortokauden aikana New Yorkissa toimi merkittävä suomalaisen vastarintaliikkeen strateginen keskus, jossa muun muassa Carl Erik Johan Mannerheim etsi Japanin ja Yhdysvaltojen tukea Suomen itsenäistymiselle samalla, kun hänen veljensä Carl Gustaf Emil Mannerheim palveli Venäjän armeijassa. Asiaan on saatu lisävalaistusta uudesta tutkimuksesta, joka muuttaa käsityksemme suomalaisesta vastarinnasta.
Riskinä uupuminen jo ennen töiden aloittamista – opettajiksi opiskelevien kyynistyminen alaan huolestuttaa tutkijoita31.3.2026 07:32:00 EEST | Tiedote
Peruskoulun opettajista jopa puolet harkitsee säännöllisesti ammatin vaihtamista. Tutkijat kantavat huolta jo opettajankoulutuksen aikana näkyvästä työuupumuksesta ja opiskelijoiden kyynistymisestä.
Uni puhdistaa aivoja – Oulun yliopiston tutkijat löysivät tavan mitata ilmiötä nopeasti ja turvallisesti31.3.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Uni auttaa aivoja puhdistumaan, ja nyt tätä prosessia voidaan mitata ihmisillä täysin kajoamattomasti. Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet menetelmän, jolla aivojen nesteiden liikkeen vilkastumista unen aikana voidaan seurata nopeasti ja turvallisesti ilman varjoaineita.
Epäsäännöllinen nukkumaanmeno lisää sydäntapahtumien riskiä30.3.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Epäsäännöllinen nukkumaanmenoaika keski-iässä voi ennustaa kohonnutta sydän- ja verisuonitautien riskiä. Tuore Oulun yliopiston tutkimus osoitti, että suuret vaihtelut nukkumaanmenoajassa kaksinkertaistivat riskin vakaville sydäntapahtumille erityisesti alle kahdeksan tuntia nukkuvilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
