SDP:n Guzenina: Kulttuuri on elämän suola ja sen avulla kerrotaan suomalaisuuden tarinaa
22.3.2023 13:41:03 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Perussuomalaisten Riikka Purran kommentti YLEn puheenjohtajatentissä 21.3. kulttuurista luksuspalveluna osoittaa kansanedustaja Maria Guzeninan mukaan Purralta ymmärtämättömyyttä ja historiattomuutta.
- Kulttuuri on liima, joka tuo eri taustaisia ihmisiä yhteen, luo yhteisöllisyyttä ja vahvistaa hyvinvointia. Lisäksi kulttuuri on työvoimavaltaisena aikana Suomen kestävän kasvun näkökulmasta olennainen ja sen vientipotentiaali suuri. Kulttuurin aseman väheksyminen osana suomalaista elämäntapaa osoittaa perussuomalaisten puheenjohtajalta ihmisten tarpeiden väheksymistä, Guzenina sanoo.
Guzeninan mukaan kulttuurin yhteys ihmisten hyvinvointiin on osoitettu lukuisissa tutkimuksissa.
- Me kuuntelemme musiikkia, katsomme sarjoja ja elokuvia, luemme kirjoja, pelaamme. Jos kulttuuria ei tuettaisi, olisi meillä merkittävästi vähemmän valinnanvaraa siinä, minkälaisen kulttuurin parissa haluamme viettää aikaamme.
- Onkin älytöntä ajatella, että kulttuurin arvo mitattaisiin vain sen kaupallisella menestyksellä. Jos ainoa saatavilla oleva kulttuuri olisi sitä, mikä myy massoille, olisi tarjonta pian hyvin yksipuolista. Kulttuuria pitää tukea ja sen parissa työtään tekevien toimintaedellytyksiä on vahvistettava, Guzenina toteaa.
Guzeninan mukaan perussuomalaiset väheksyy kannanotollaan kaikkia niitä ihmisiä, jotka saavat elantonsa kulttuurialalta. Kulta ry:n mukaan kulttuuriala työllistää 80 000 työntekijää suoraan ja 48 000 työntekijää välillisesti. Määrä on suurempi kuin esimerkiksi metsäteollisuudella.
- Taiteilijat ja kirjailijat kertovat Suomesta tarinaa niin suomalaisille itselleen kuin koko muulle maailmalle. Kulttuurin monimuotoisuus on myös osa vapaan maan demokratiaan, Guzenina päättää.
- Ei voi olla niin, että Purra ja hänen puolueensa päättävät, mikä on kulttuuria ja mikä ei. Sellainen maailma on nähty itärajan takana. Se ei toiminut siellä, kuten ei toimisi tälläkään.
Yhteyshenkilöt
Maria GuzeninaKansanedustaja
Puh:050 512 2282Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisää jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaesityksellään25.9.2026 17:05:11 EEST | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa käsiteltiin tänään mietintöä, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitäminen on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla ja jos sopiminen ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus haluaa poistaa tämän oikeuden ja antaa viimesijaisen päätöksen työantajalle.
SDP:n Juha Viitala: Mitään ei pidä rakentaa työntekijöiden oikeuksia polkemalla25.9.2026 14:26:21 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomien juttu 25.9.2026 Haminan datakeskustyömaalta nostaa esiin pitkät työviikot, maksamatta jääneet ylityökorvaukset ja työntekijöiden puutteellisen tiedon omista oikeuksistaan. Kansanedustaja Juha Viitalan (sd.) mukaan tapaus osoittaa, että suurten rakennushankkeiden valvontaa ja tilaajavastuuta on vahvistettava.
SDP:n Harakka ja Mäkynen: Energiatuet suoraan ihmisten tileille25.9.2026 14:19:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Timo Harakka ja Matias Mäkynen kannustavat Orpon hallitusta jatkamaan kohdennettujen energiatukien valmistelua pikaisesti. Marinin hallitus käynnisti jo 2021 tulo- ja alueperusteisen suoran tuen valmistelun, jolla nousevia liikenteen kustannuksia voitaisiin kompensoida kohdennetusti haja-asutusalueiden ihmisille tulojen perusteella. Venäjän hyökkäyssodan aiheuttaman energiakriisin myötä Marinin hallitus käynnisti myös paremmin kohdistuvan sähkötuen valmistelun. Se voisi huomioida esimerkiksi sähkön kulutuksen, tulot ja lämmitysmuodon. Molempien mallien valmistelu oli Orpon hallituksen käytettävissä hallitusneuvotteluissa 2023, mutta niistä päätettiin luopua.
SDP:n Seppo Eskelinen: Hallitus kääntää suomalaisten hädälle selkänsä24.9.2026 17:22:37 EEST | Tiedote
-Hallituksen puheen ja teot eivät kohtaa, kun se kääntää selkänsä perheiden hädälle ja jättää käyttämättä nopeat keinot ihmisten tilanteen helpottamiseksi, kun arjen kustannukset ovat kovassa nousussa, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Riitta Kaarisalo vaatii ylivelkaantuneille nopeaa pääsyä velkajärjestelyyn24.9.2026 16:01:08 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd.) jätti tänään hallitukselle kirjallisen kysymyksen velkajärjestelyyn pääsystä ja toiminnan riittävistä resursseista. Kansalaisella on oikeus saada asiansa käsitellyksi asianmukaisesti ja ilman aiheetonta viivytystä toimivaltaisessa viranomaisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
