SDP EDUSKUNTA

SDP:n Guzenina: Kulttuuri on elämän suola ja sen avulla kerrotaan suomalaisuuden tarinaa

22.3.2023 13:41:03 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Maria Guzenina puolustaa kulttuurialan asemaa Suomessa ja haluaa nostaa kulttuurin rahoituksen yhteen prosenttiin valtion budjetista ensi vaalikaudella. Guzeninan mukaan kulttuuri kuuluu jokaisen suomalaisen arkeen ja se luo tarinaa Suomesta ja suomalaisista.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Perussuomalaisten Riikka Purran kommentti YLEn puheenjohtajatentissä 21.3. kulttuurista luksuspalveluna osoittaa kansanedustaja Maria Guzeninan mukaan Purralta ymmärtämättömyyttä ja historiattomuutta.

- Kulttuuri on liima, joka tuo eri taustaisia ihmisiä yhteen, luo yhteisöllisyyttä ja vahvistaa hyvinvointia. Lisäksi kulttuuri on työvoimavaltaisena aikana Suomen kestävän kasvun näkökulmasta olennainen ja sen vientipotentiaali suuri. Kulttuurin aseman väheksyminen osana suomalaista elämäntapaa osoittaa perussuomalaisten puheenjohtajalta ihmisten tarpeiden väheksymistä, Guzenina sanoo.

Guzeninan mukaan kulttuurin yhteys ihmisten hyvinvointiin on osoitettu lukuisissa tutkimuksissa.

- Me kuuntelemme musiikkia, katsomme sarjoja ja elokuvia, luemme kirjoja, pelaamme. Jos kulttuuria ei tuettaisi, olisi meillä merkittävästi vähemmän valinnanvaraa siinä, minkälaisen kulttuurin parissa haluamme viettää aikaamme.

- Onkin älytöntä ajatella, että kulttuurin arvo mitattaisiin vain sen kaupallisella menestyksellä. Jos ainoa saatavilla oleva kulttuuri olisi sitä, mikä myy massoille, olisi tarjonta pian hyvin yksipuolista. Kulttuuria pitää tukea ja sen parissa työtään tekevien toimintaedellytyksiä on vahvistettava, Guzenina toteaa.

Guzeninan mukaan perussuomalaiset väheksyy kannanotollaan kaikkia niitä ihmisiä, jotka saavat elantonsa kulttuurialalta. Kulta ry:n mukaan kulttuuriala työllistää 80 000 työntekijää suoraan ja 48 000 työntekijää välillisesti. Määrä on suurempi kuin esimerkiksi metsäteollisuudella.

- Taiteilijat ja kirjailijat kertovat Suomesta tarinaa niin suomalaisille itselleen kuin koko muulle maailmalle. Kulttuurin monimuotoisuus on myös osa vapaan maan demokratiaan, Guzenina päättää.

- Ei voi olla niin, että Purra ja hänen puolueensa päättävät, mikä on kulttuuria ja mikä ei. Sellainen maailma on nähty itärajan takana. Se ei toiminut siellä, kuten ei toimisi tälläkään.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: Suomen surkean työllisyystilanteen pitäisi olla Kopran ykkösmurhe Antti Lindtmanin sijaan25.6.2026 19:30:06 EEST | Tiedote

- Työttömien määrä on kasvanut kokoomuksen vahtivuorolla jo koko 2000-luvun ennätykseen. Työttömiä on tällä hetkellä yli 100 000 enemmän kuin tämän hallituksen aloittaessa. Kasvava työttömyys on myös suomalaisten suurin huoli tällä hetkellä, joten Jukka Kopran kannattaisi keskittyä pohtimaan Suomen surkeaa työttömyystilannetta Antti Lindtmanin sijaan, kansanedustaja Joona Räsänen (sd.) toteaa.

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ilmastovuosikertomuksen viesti on muuttunut rutiiniksi – hallitus ei tee tarvittavia ilmastotoimia25.6.2026 14:52:24 EEST | Tiedote

Ilmastovuosikertomuksen viesti on muuttunut rutiiniksi: ilmastotoimia tarvitaan. Hallituksen vastaus on ollut muuttumaton – ilmaston eteen tehtävää työtä ei tehdä. Vuoden 2026 ilmastovuosikertomus osoittaa, että Suomen päästökehityksessä on myönteisiä merkkejä, mutta nykyisillä toimilla Suomi ei saavuta vuoden 2035 hiilineutraaliustavoitettaan. SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan hallitus on saanut saman viestin vuosi toisensa jälkeen, mutta jättänyt tarvittavat päätökset tekemättä.

SDP:n Piritta Rantanen: Onko kokoomuksella ja perussuomalaisilla arkipyhien poistossa yhteinen sävel?24.6.2026 17:55:22 EEST | Tiedote

– Perussuomalaisten puoluesihteeri ilmoitti eilen puolueen olevan valmis kannattamaan työntekijöiden arkipyhien poistoa, vaikka he ovat valtiovarainministeri Purraa myöten tähän asti linjanneet toisin. Myös kokoomuksen puoluesihteeri kommentoi arkipyhien poistoa todeten, että ”kyllä varmaan voidaan arvioida, onko muutamia, joita voisi”. Alkaa kuulostaa siltä, että jos Orpon–Purran hallitus saa ensi vaaleissa jatkokauden, suomalaiselle työntekijälle on luvassa entistä kylmempää kyytiä, varoittaa SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen.

SDP:n Tuppurainen ja Vasemmistoliiton Honkasalo: Hyväksyykö pääministeri Orpo, että hänen hallituksensa neuvottelee terroristijärjestö Talebanin kanssa?24.6.2026 17:26:50 EEST | Tiedote

Suomi on osallistunut EU:n eilisiin neuvotteluihin Afganistanin terroristiseksi luokitellun Taleban-hallinnon kanssa. Sisäministeri Rantanen (ps.) kertoi aamulla X-päivityksessään Suomea edustaneiden virkamiesten olleen mukana tapaamisessa. – Onko pääministeri Orpo tietoinen siitä, että Suomi käy neuvotteluja terroristien kanssa, kysyvät ulkoasiainvaliokunnan jäsenet Tytti Tuppurainen (sd.) ja Veronika Honkasalo (vas.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye