Iitin ja Kouvolan Kuusankosken verkkoihin vauhtia – DNA:n ja Telian 5G-verkon rakennus alueella alkaa
28.3.2023 08:30:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote

5G-verkko tuo nopeammat ja laadukkaammat yhteydet niin koteihin kuin työpaikoillekin. Nopean 5G-verkon myötä enemmän kapasiteettia vaativat suoratoistopalvelut, etäkokoukset ja pelit toimivat ilman katkoksia, mikä helpottaa asukkaiden arkea ja yritysten toimintaa.
”Haluamme pitää Iitin elinvoimaisena. Meille on tärkeä, että kaikilla on mahdollisuus käyttää hyviä yhteyksiä, olipa sitten kyse arjen sujuvuudesta tai etätöiden tekemisestä yritystoiminnasta puhumattakaan. Kunnastamme löytyy monenlaista käyttötarvetta, siksi onkin hyvä, että meille rakennetaan sekä valokuitua että 5G-verkkoa. 5G-verkon ylivoimainen hyöty on se, että mobiiliyhteyttä voi kantaa mukana omassa puhelimessa”, sanoo Iitin kunnanjohtaja Jarkko Salonen.
Nopeammat yhteydet avaavat suurille yrityksille mahdollisuuden rakentaa privaattiverkkoja 5G-teknologialla. Korkean 5G-taajuuden alueilla kiinteä 5G tarjoaa toimipisteisiin kuidunkaltaiset internet- tai yritysverkkoyhteydet.
Pienemmissä yrityksissä 5G-verkko mahdollistaa koko tietoliikenneinfran rakentamisen mobiiliyhteyksien päälle. Pienessä yrityksessä yksi huippunopea liittymä soveltuu kaikkeen tarpeeseen: liikkuvaan työhön, konttorille, kotiin, varayhteydeksi ja yhteydenjakoon.
Hyötyjä myös arkeen ja vapaa-ajalle
5G-verkko parantaa käyttökokemusta merkittävästi. Suosiotaan kasvattavat suoratoistopalvelut vaativat verkolta enemmän kapasiteettia, ja uuden 5G-verkon avulla videot, pelit ja sovellukset toimivat laadukkaasti ja pätkimättömästi. Esimerkiksi etätyöt ja pelaaminen onnistuvat paremmin, kun viiveitä on vähemmän ja sovellukset reagoivat välittömästi.
Mitä ja milloin Iitissä ja Kuusankoskella tapahtuu?
Tukiasemien päivitystyö aloitetaan maanantaina 3. huhtikuuta, ja työn on tarkoitus olla valmis perjantaina 21. huhtikuuta. Rakennustyön aikana päivitetään yhteensä 37 tukiasemaa seuraavilla alueilla:
- Iitti: Ainola, Holstila, Kausala, kirkonkylä, Niemensuo, Noidanniemi, Perheniemi, Rieska, Sitikkala ja Säyhtee
- Kouvola: Kuusankosken keskusta, Aholanmäki, Hiivuri, Keltti, Koria, Kunnanpelto, Kuusaanniemi, Mattila, Maunuksela, Mäkikylä, Mäyrämäki, Nappa, Naukio, Paloharju, Pioneeripuisto, Puistomaa, Sairaalanmäki, Sipilänmäki, Takaharju, Tähtee, Verkkosuo, Voikkaa ja Vuohivuori
Tukiasemien vaihdosta voi aiheutua lyhyitä palvelukatkoksia
Tukiasemien päivitykseen liittyvistä töistä saattaa aiheutua enintään työpäivän mittaisia paikallisia palvelukatkoksia DNA:n ja Telian matkaviestinpalveluihin. Lisäksi palvelun laatu voi heiketä muutamaksi päiväksi, kunnes kaikki tukiasemat on saatu päivitettyä. Palveluhäiriöt pyritään pitämään mahdollisimman lyhyinä, jotta ne aiheuttavat alueen asukkaille ja yritystoiminnalle mahdollisimman vähän haittaa.
700 MHz:n taajuusalueille rakennettavat verkot voivat aiheuttaa häiriöitä pienelle osalle antenni-TV-talouksista. Lisätietoa aiheesta täällä: https://taajuustalkoot.fi/
Lisätiedot:
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Telian viestintä, puh. 02040 54000, communications-fi@telia.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yhteisverkko on DNA Oyj:n ja Telia Finland Oyj:n vuonna 2014 perustama yhteinen verkkoyhtiö, joka suunnittelee, toteuttaa ja ylläpitää matkaviestinverkkoa Pohjois- ja Itä-Suomen alueella.
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli 997 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Kysely paljastaa karun tuloksen suomalaisten perhesuhteista ja älypuhelimista – alle 45-vuotiaat korostuvat29.10.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Lähes puolet suomalaisista kokee, että älypuhelimet haittaavat heidän perhesuhteitaan. Tätä mieltä on 46 prosenttia vastaajista DNA:n vuosittain teettämässä Digitaalinen elämä -kyselytutkimuksessa. Erityisesti 25–54-vuotiaat ja lapsiperheet kokevat älypuhelinten häiritsevän perhesuhteitaan.
Survey reveals a stark picture of Finns’ family relationships and smartphone use – under-45s stand out29.10.2026 09:30:00 EET | Press release
Nearly half of Finns feel that smartphones have a negative impact on their family relationships. This view is shared by 46% of respondents to DNA’s annual Digital Life survey. In particular, people aged 25–54 and families with children feel that smartphones interfere with their family relationships.
DNA Oyj:n heinä–syyskuun 2026 liiketoimintakatsaus: Merkkejä paremmasta haastavassa markkinatilanteessa28.10.2026 08:30:00 EET | Tiedote
DNA:n liiketoiminnassa näkyi kolmannella neljänneksellä jo merkkejä haastavan markkinatilanteen paranemisesta. Liikevaihto sekä matkaviestinverkon ja kiinteän laajakaistan liittymämäärät kasvoivat, vaikka vertailukelpoinen palveluliikevaihto ja vertailukelpoinen käyttökate ennen muita tuottoja ja kuluja laskivat.
DNA Plc’s Business Review for July–September 2026: Signs of improvement in a challenging market environment28.10.2026 08:30:00 EET | Press release
DNA’s business showed signs of improvement in the challenging market environment during the third quarter. Total revenues and the number of mobile network and fixed broadband subscriptions increased, although comparable service revenues and comparable EBITDA before other income and expenses decreased.
Uusi DNA Viihdemix kokoaa suositut suoratoisto-, podcast- ja äänikirjapalvelut samalle tilaukselle27.10.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Suomalaisten käyttämät viihdesisällöt ovat hajautuneet yhä useampiin palveluihin. DNA vastaa kehitykseen tuomalla markkinoille uuden DNA Viihdemixin, joka kokoaa suosituimpia suoratoisto-, podcast- ja äänikirjapalveluja yhdelle tilaukselle ja laskulle. Asiakas voi vaihtaa käyttämiään palveluja joustavasti kuukausittain omien kiinnostuksen kohteidensa mukaan. DNA Viihdemix on saatavilla 27.10.2026 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
