Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry

Gramex jakoi 6,1 miljoonaa euroa

Jaa
Gramex jakoi vuoden 2023 ensimmäisessä tilityksessään 6,1 miljoonaa euroa korvauksia musiikin esittäjille ja tuottajille. Nyt tilitettiin viime vuoden lopussa käytetystä taustamusiikista sekä musiikin radio- ja tv-käytöstä kerättyjä korvauksia. Tänä vuonna Gramex tilittää korvauksia neljä kertaa.

Kokonaisuudessaan tekijänoikeuskorvauksia maksettiin yhteensä noin 29 000 oikeudenhaltijalle, joista 10 000 oli Gramexin edustamia kotimaisia oikeudenhaltijoita.

Ulkomailta kerätyissä korvauksissa viime vuonna uusi ennätys: 1,9 miljoonaa euroa

Gramex jakoi viime vuonna musiikin tekijänoikeuskorvauksia yhteensä 21,0 miljoonaa euroa. Ulkomailta kerättyjen korvausten määrässä tehtiin historiallinen ennätys: yhteensä 1,9 miljoonaa euroa. Valtaosa ulkomaankorvauksista, 1,8 miljoonaa, oli taiteilijakorvauksia musiikin esittäjille ja artisteille.

Kokonaisuudessaan korvauskertymä vuonna 2022 oli ennätyksellinen 26,4 milj. euroa (2021: 23,8 milj.).

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Musiikin Satama / Keilasatama 2 A
02150 ESPOO

Mediayhteydenotot: +358 50 325 10 73https://www.gramex.fi

Gramex on äänitemusiikin esittäjien ja tuottajien tekijänoikeusjärjestö. Teemme töitä, jotta äänitteillä esiintyvät muusikot ja tuottajat saisivat työstään korvauksen ja jotta yritykset ja organisaatiot voivat hyödyntää musiikkia helposti, arvoa tuottavasti ja vastuullisesti. Meillä on yli 60 000 asiakassopimusta musiikin esittäjien ja tuottajien kanssa sekä noin 32 000 korvauksia maksavaa asiakasta.

Tärkeintä meille on musiikki. Olemme kiitollisia, että saamme osaltamme auttaa musiikkia menestymään ja siten tuoda maailmaan lisää iloa, hyvinvointia ja elämyksiä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry

Jokereiden tarjous päihitti muut – JVG:n kappaleen ensiesitys Veikkaus Arenalla 20.12. yhdistää urheilun ja musiikin ikimuistoisella tavalla3.12.2025 08:15:00 EET | Tiedote

Jokerit teki voittavan tarjouksen Gramexin ja JVG:n Musiikin arvo -kampanjan tarjouskaupassa, jossa myytiin ensimmäistä kertaa Suomen historiassa artistin uusi biisi vain yhtenä vinyylisinglenä halukkaalle ostajalle. Tiukassa kilpailussa tehtiin yhteensä 35 tarjousta 46 245,11 euron edestä. Jokerien tarjous kapusi 15 500 euroon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye