Puolueet puolustaneet koulutusta – koulutuslupauksesta on nyt pidettävä kiinni
Kolmesta suurimmasta eduskuntapuolueesta jokainen lupasi puolustaa koulutusta alkavalla hallituskaudella. Kahdeksan yhdeksästä eduskuntapuolueesta linjasi vaalien edellä, ettei koulutuksesta leikata.
– Vaalien edellä käytiin erinomaista keskustelua koulutuksesta ja osaamisesta. Puheenjohtajat kautta puoluekentän kantoivat huolta koulutus- ja oppimistason laskusta. Oppimisen ei tuki toimi, suomalaisnuorten oppimistulokset heikkenevät ja korkeakoulutettujen määrä laskee ja osaajapula vallitsee laajasti, Katarina Murto toteaa.
– Ongelmien esiin tuominen ei riitä, vaan niiden korjaaminen ja siihen tarvittavat resurssit on sisällytettävä hallitusohjelmaan. Erityisesti oppimisen tuen uudistamiseen pitää tarttua heti vaalikauden alusta, Murto kiirehtii.
Hallitusohjelman pitää lujittaa koulutuksen perustaa sekä turvata osaamista ja tutkimusta.
– Vaikka taloustilanne on tiukka, ei Suomella ole varaa miltään osin leikata koulutuksesta, jonka rahoitus on jo pitkään riittämättömällä tasolla. Päinvastoin koulutuksen perusrahoitusta on lisättävä pitkäjänteisesti ja tämä on varmistettava menokehyksissä.
– Koulutuksen rahoitus on turvattava täysimääräisenä myös kunnille. Valtiovalta ei saa päätöksillään syventää kuntien ahdinkoa. Esimerkiksi peruspalvelujen valtionosuuksien indeksikorotuksen jäädyttäminen kohdistuisi vääjäämättä myös varhaiskasvatukseen ja perusopetukseen. Siihen ei ole varaa, kun tavoitteena on saada oppimistaso nousuun, Murto toteaa.
Uudessa eduskunnassa 21 opettajataustaista kansanedustajaa
Katarina Murto kiittää OAJ:n alueyhdistyksiä ja paikallisia toimijoita, jotka kampanjoivat aktiivisesti talven ja kevään aikana Tulevaisuudenkestävä Suomi tehdään koulutuksella -teemalla.
– Lämpimät onnittelut kaikille uudelleen valituille ja uusille kansanedustajille. Iso kiitos myös kaikille opettajataustaiselle ehdokkaille. On tärkeää, että päätöksentekijöinä on alan ammattilaisia, jotka syvällisesti ymmärtävät kasvatuksen, koulutuksen ja tutkimuksen merkityksen,
Vaaleissa oli ehdokkaana reilut 200 opettajataustaista* vaikuttajaa. Heistä eduskuntaan valittiin 21.
Opettajataustaiset kansanedustajat 2023* (vaalipiiri, nimi, puolue)
Helsinki, Minja Koskela, Vas.
Uusimaa, Inka Hopsu, Vihr.
Varsinais-Suomi, Milla Lahdenperä, Kok., Sofia Virta, Vihr.
Satakunta, Laura Huhtasaari, PS, Krista Kiuru, SDP
Häme, Timo Heinonen, Kok., Hilkka Kemppi, Kesk.
Pirkanmaa, Pauli Kiuru, Kok., Jouni Ovaska, Kesk., Arto Satonen, Kok.
Kaakkois-Suomi, Jaana Strandman, PS
Savo-Karjala, Markku Siponen, Kesk.
Vaasa, Mikko Ollikainen, RKP, Juha Mäenpää, PS, Paula Risikko, Kok.
Keski-Suomi, Petri Honkonen, Kesk.
Oulu, Pia Hiltunen, SDP, Hanna-Leena Mattila, Kesk., Sebastian Tynkkynen, PS
Lappi, Sara Seppänen, PS
*perustuu ehdokastietoihin
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina MurtoPuheenjohtajaOAJ
Puh:+358 50 568 9188katarina.murto@oaj.fiTietoja julkaisijasta
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on maailman ainoa työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
OAJ:ltä uusi ehdotus ammatillisen koulutuksen laadun turvaamiseksi – "Edistäisi hallitusohjelman tavoitetta"5.6.2025 12:58:33 EEST | Tiedote
Julkisuudessa on viime päivinä puhuttu paljon ammatillisen koulutuksen laadusta ja rahoituksen riittävyydestä. OAJ esittää lakimuutosta, joka lisäisi koulutuksen laatua ja auttaisi varmistamaan, että jokainen opiskelija saa tarpeeksi lähiopetusta.
OAJ: Hallituksen ei pidä heikentää määräaikaisten työsuhteiden perusteita2.6.2025 12:03:06 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys määräaikaisten työsuhteiden perusteiden heikentämisestä lähti tänään lausuntokierrokselle. OAJ vastustaa esitettyjä heikennyksiä, sillä ne lisäävät työelämän epävarmuutta ja vaikuttavat tätä kautta esimerkiksi opettajan ammatin vetovoimaan.
OAJ JA VOL: varhaiskasvatuksen johdon kelpoisuuksien väljentämiselle ei ole perusteita15.5.2025 10:01:20 EEST | Tiedote
OAJ ja VOL vaativat, että hallitus luopuu suunnitelmastaan muuttaa päiväkodin johtajan kelpoisuusvaatimusta.
Kunta-ala sai raharatkaisun, OAJ tyytyväinen – Opettajille yleisen linjan mukaiset korotukset ja uusi palkkaohjelma5.5.2025 23:30:00 EEST | Tiedote
Kunta-alan palkkasopu tuo opettajille yleisen linjan mukaiset korotukset. Uusi palkkaohjelma, joka ei ole irtisanottavissa, tuo tämän päälle vielä 1,8 prosentin lisäkorotuksen. OAJ:n puheenjohtaja on tyytyväinen lopputulokseen ja siihen, että ratkaisuun päästiin neuvottelemalla.
OAJ tyrmistynyt: Hallitus leikkaa jälleen koulutuksesta23.4.2025 23:14:04 EEST | Tiedote
Koulutuksen merkitys talouskasvun vauhdittajana unohdettiin hallituksen puoliväliriihen päätöksissä. Kuntien 75 miljoonan euron valtionosuusleikkaukset kohdistuvat merkittävänä leikkauksena suoraan koulutukseen ja kasvatukseen. Lisäksi korkeakouluihin kohdistetut yhteensä vajaan 120 miljoonan euron leikkaukset ovat tyrmistyttäviä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme