Vähennä katupölyä poistamalla hiekoitussepeli kosteana
4.4.2023 09:05:02 EEST | HSY | Tiedote

Kastele piha ennen lakaisemista pölyämisen vähentämiseksi – lehtipuhaltimen käyttö kielletty
Katupölykausi on meneillään, ja HSY:n ilmanlaadun mittausten mukaan pölypitoisuudet ovat korkeita. Kevätaurinko houkuttelee nyt asukkaita omien pihojen siivoukseen.
- On tärkeää kastella pihat ja jalkakäytävät ennen kuin harjaa hiekat pois. Näin pölyä syntyy paljon vähemmän kuin kuivaa hiekkaa lakaistessa. Myös harjauksen lopuksi voi vielä suihkuttaa pinnat puhtaaksi vedellä yöpakkaset ja liukkaus huomioiden, kertoo HSY:n ilmansuojeluyksikön päällikkö Hanna Manninen.
Lehtipuhaltimien käyttö hiekan poistoon on kielletty pääkaupunkiseudulla, koska se nostattaa voimakkaasti pölyä ilmaan. Hiekoitussepeliä ei tule myöskään harjata jo puhdistetulle kadulle. Asukkaat voivat nopeuttaa kaupunkien tekemää katujen puhdistusta siirtämällä autonsa ajoissa pois puhdistuksien tieltä. Lisäksi on hyvä vaihtaa kesärenkaat heti kelien salliessa. Erityisesti nastarenkaat kuluttavat asfalttia ja tuottavat siten katupölyä.
Katupölyn hengittäminen ei ole terveellistä kenellekään. Pölyn terveysvaikutuksille ovat erityisen herkkiä astmaatikot, pienet lapset sekä ikääntyneet ja hengitystie- ja sydänsairaat. Katupöly aiheuttaa ärsytysoireita, kuten nuhaa, yskää sekä silmien ja kurkun kutinaa. Lisäksi katupöly pahentaa usein sydän- ja hengityssairaiden oireita.
Vie käytetty hiekka Sortti-asemalle tai käytä uudelleen
Hiekoitushiekan voi kerätä mahdollisuuksien mukaan talteen ja käyttää seuraavana talvena uudelleen omalla pihalla. Sen voi myös viedä HSY:n Sortti-asemille maksua vastaan.
- Hiekkaa ei pidä laittaa kiinteistön sekajäteastiaan, sillä se tekee jäteastiasta erittäin painavan käsivoimin siirrettäväksi ja voi jopa rikkoa jäteastian. Painavat jäteastiat ovat myös työturvallisuusriski, HSY:n käyttöpäällikkö Juho Nuutinen toteaa.
Myöskään jätteen hyödyntämisen näkökulmasta sekajäte ei ole oikea osoite hiekoitussepelille. Sekajätteestä tehdään energiaa jätevoimalassa, mutta hiekasta tai sepelistä ei ole siinä hyötyä.
Lisätietoa:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Manninen HannaIlmansuojeluyksikön päällikköHSY
Puh:050 401 7826hanna.manninen@hsy.fiNuutinen JuhoKäyttöpäällikköHSY
Puh:045 657 9310juho.nuutinen@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Taloyhtiöt on rakennettu ilmastoon, jota ei enää ole12.5.2026 09:10:00 EEST | Tiedote
Ilmastonmuutos on muuttanut merkittävästi niitä olosuhteita, joihin valtaosa suomalaisista taloyhtiöistä on aikanaan rakennettu. Pitkittyneet hellejaksot sekä lisääntyneet sade- ja sulamisvedet haastavat kiinteistöjen kuntoa ja arvoa sekä asumismukavuutta. HSY:n koordinoimassa Taloyhtiöt muuttuvassa ilmastossa (TALVI) -hankkeessa on kehitetty maksuttomia työkaluja, jotka auttavat taloyhtiöitä varautumaan ilmastonmuutokseen käytännönläheisesti.
Harmittomilta tuntuvat vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa vaaratilanteita Sortti-asemilla11.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Väärin lajitellut vaaralliset jätteet, kuten akut, paristot ja aerosolipullot, voivat aiheuttaa tulipaloja ja vaaratilanteita Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n Sortti-asemilla sekä jätteen kuljetuksen ja käsittelyn aikana. Siksi vaaralliset jätteet ja akulliset sähkölaitteet tulee aina toimittaa asianmukaisiin keräyspisteisiin. Kodin vaaralliset jätteet voi tuoda Sortti-asemille maksutta.
Vettä voi käyttää taas normaalisti Pohjois-Espoon alueella30.4.2026 07:51:06 EEST | Tiedote
Terveydensuojeluviranomainen on purkanut keittokehotuksen Pohjois-Espoon alueella 30.4.2026 klo 7.30. Vesinäytteet ovat puhtaat, joten vettä voi jälleen käyttää normaalisti.
Juomaveden keittokehotus jatkuu Pohjois-Espoon alueella29.4.2026 14:24:57 EEST | Tiedote
Juomavesi täytyy edelleen keittää Pohjois-Espoossa. Keittokehotus koskee seuraavia alueita: Juvanmalmi, Kalajärvi, Lahnus, Luukki, Korpilampi, Niittymäki, Odilampi, Perusmäki, Pirttimäki ja Punametsä.
Juomavesi on keitettävä Pohjois-Espoon alueella28.4.2026 22:24:53 EEST | Tiedote
Terveydensuojeluviranomainen on antanut vedenkeittokehotuksen 28.4.2026 klo 22 alkaen seuraaville alueille: Juvanmalmi, Kalajärvi, Lahnus, Luukki, Korpilampi, Niittymäki, Odilampi, Perusmäki, Pirttimäki, Punametsä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme