
Toni Pokela jatkaa K-kauppiaiden johdossa
K-kauppiaiden johdossa, K-kauppiasliiton hallituksen puheenjohtajana jatkaa diplomikauppias Toni Pokela Espoosta. Hänet valittiin jatkokaudelle K-kauppiasliiton vuosikokouksessa huhtikuun alussa Helsingissä. Liiton hallituksen uudeksi varapuheenjohtajaksi valittiin diplomikauppias Taina Källi Järvenpäästä.

Yli 20 vuotta K-kauppiasyrittäjänä pääkaupunkiseudulla työskennellyt Toni Pokelan kauppiasura alkoi K-lähikauppa Kastanjan kauppiaana. Tämän jälkeen hän on toiminut Helsingin asematunnelin K-market Kotikonnussa ja vuodesta 2001 alkaen Espoon K-Citymarket Ison Omenan kauppiaana. Pokelan toinen kauppa K-Market Omena Matinkylän metroasemalla avasi ovensa marraskuussa 2017.
Toni Pokela on hoitanut useita K-ryhmän luottamustehtäviä 2000-luvun alusta alkaen, mm. K-kauppiasliiton hallituksen jäsenenä 2008 – 2012 ja vuodesta 2016 alkaen hallituksen puheenjohtajana. Keskon hallituksen jäsen hän on ollut vuodesta 2012.
K-kauppiasliiton hallitus 2023
- Diplomikauppias Toni Pokela, K-Citymarket Iso Omena, Espoo, pj
- Diplomikauppias Taina Källi, K-Rauta Järvenpää, vpj
- Diplomköpman Joakim Forss, K-Rauta Vaasa
- Diplomikauppias Vesa Hautamäki, K-Rauta Riihimäki
- Kauppias Janne Itkonen, K-Citymarket Kirkkonummi
- Diplomikauppias Pauli Jaakola, K-Supermarket Munkki, Helsinki
- Kauppias Mika Juvonen, Intersport Suomenoja, Espoo
- Diplomikauppias Harri Nykopp, K-Market Otso, Riihimäki
Kuvia voit ladata täältä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni Pokela
puh. 040 547 8346
toni.pokela@citymarket.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
K-kauppiasliitto on K-kauppiaiden yhteistoiminta- ja edunvalvontajärjestö, jonka jäseniä ovat 1 100 K-kauppiasyrittäjää. K-kauppiasliiton perustehtävänä on K-kauppiasyrittäjyyden kehittäminen ja vahvistaminen sekä jäsentensä yhteisten etujen ajaminen. www.k-kauppiasliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.