Perussuomalaiset on eduskunnan suurin yrittäjäpuolue – ”Yrittäjä tietää, mistä hyvinvointiyhteiskunta syntyy”
3.4.2023 14:40:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Perussuomalaiset on edelleen suurin yrittäjäpuolue. Puolueesta valittiin eduskuntaan 19 yrittäjäkansanedustajaa. Yrittäjäkansanedustajien puolueen edustajista on 41 prosenttia. Toiseksi suurin puolue on kokoomus 11 yrittäjäkansan edustajallaan. Kolmanneksi suurin on Keskusta, jonka riveissä on 7 yrittäjäkansanedustajaa.
Varalla olevia yrittäjäkansanedustajia on 14.
– Yrittäjä tietää, mistä hyvinvointiyhteiskunta syntyy ja kuinka päättäjä voi vaikuttaa yritysten edellytyksiin menestyä. Kasvaakseen yrittäjä tarvitsee vakaan, kilpailukykyisen ja ennakoitavan verotuksen ja osaavaa työvoimaa. Päättäjien on nostettava rimaa ja tehtävä kasvupolitiikkaa, joka vahvistaa Suomen talouden kestävää kasvua, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari arvioi.
Jaskari toivoo tulevan hallituksen ja sen ohjelman rakentajien ymmärtävän, että kasvu syntyy vain yrittäjien riskinoton kautta. Jos riskinotosta rangaistaan eikä palkita, se näkyy nopeasti investoinneissa ja työpaikoissa.
– Siksi vastuullinen poliitikko ei syö Suomen kasvun eväitä, Jaskari painottaa.
Yrittäjäkansanedustajat (nimi, puolue suuruus- ja aakkosjärjestyksessä, vaalipiiri)
Yrittäjäkansanedustajan kriteerin täyttää kansanedustaja, joka kokee itsensä yrittäjäksi ja myös sivutoimenaan yrittäjänä toimivat ovat mukaanluetut.
- Eerola Juho, Perussuomalaiset, Kaakkois-Suomen vaalipiiri
- Elomaa Ritva, Perussuomalaiset, Varsinais-Suomen vaalipiiri
- Huru Petri, Perussuomalaiset, Satakunnan vaalipiiri
- Immonen Tomi, Perussuomalaiset, Keski-Suomen vaalipiiri
- Junnila Vilhelm, Perussuomalaiset, Varsinais-Suomen vaalipiiri
- Kangas Antti, Perussuomalaiset, Oulun vaalipiiri
- Teemu Keskisarja, Perussuomalaiset, Uudenmaan vaalipiiri
- Koskela Jari, Perussuomalaiset, Satakunnan vaalipiiri
- Laakso Kristian Sheikki, Perussuomalaiset, Kaakkois-Suomen vaalipiiri
- Lehtinen Rami, Perussuomalaiset, Hämeen vaalipiiri
- Lundén Mikko, Perussuomalaiset, Varsinais-Suomen vaalipiiri
- Niemi Veijo, Perussuomalaiset, Pirkanmaan vaalipiiri
- Peltokangas Mauri, Perussuomalaiset, Vaasan vaalipiiri
- Piisinen Jorma, Perussuomalaiset, Uudenmaan vaalipiiri
- Rintamäki Anne, Perussuomalaiset, Vaasan vaalipiiri
- Rostila Onni, Perussuomalaiset, Uudenmaan vaalipiiri
- Sillanpää Pia, Perussuomalaiset, Vaasan vaalipiiri
- Strandman Jaana, Perussuomalaiset, Kaakkois-Suomen vaalipiiri
- Tavio Ville, Perussuomalaiset, Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomus
- Aalto-Setälä Pauli, Kokoomus, Varsinais-Suomen vaalipiiri
- Eestilä Markku, Kokoomus, Savo-Karjalan vaalipiiri
- Heinonen Timo, Kokoomus, Hämeen vaalipiiri
- Jukkola Janne, Kokoomus, Vaasan vaalipiiri
- Kinnari Teemu, Kokoomus, Hämeen vaalipiiri
- Kiuru Pauli, Kokoomus, Pirkanmaan vaalipiiri
- Lahdenperä Milla, Kokoomus, Varsinais-Suomen vaalipiiri
- Partanen Karoliina, Kokoomus, Savo-Karjalan vaalipiiri
- Satonen Arto, Kokoomus, Pirkanmaan vaalipiiri
- Toveri Pekka, Kokoomus, Uudenmaan vaalipiiri
- Valkonen Ville, Kokoomus, Varsinais-Suomen vaalipiiri
Keskusta
- Huttunen Hanna, Keskusta, Savo-Karjalan vaalipiiri
- Kalmari Anne, Keskusta, Keski-Suomen vaalipiiri
- Kosonen Hanna, Keskusta, Kaakkois-Suomen vaalipiiri
- Mehtälä Timo, Keskusta, Oulun vaalipiiri
- Savola Mikko, Keskusta, Vaasan vaalipiiri
- Siponen Markku, Keskusta, Savo-Karjalan vaalipiiri
- Viljanen Eerikki, Keskusta, Uudenmaan vaalipiiri
Ruotsalainen kansanpuolue
- Adlercreutz Anders, RKP, Uudenmaan vaalipiiri
- Norrback Anders, RKP, Vaasan vaalipiiri
Vihreät
- Tynkkynen Oras, Vihreät, Pirkanmaan vaalipiiri
- Virta Sofia, Vihreät, Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kristillisdemokraatit
- Poutala Mika, Kristillisdemokraatit, Uudenmaan vaalipiiri
Liike Nyt
- Harkimo Harry, Liike Nyt, Uudenmaan vaalipiiri
Sosialidemokraatit
- Harakka Timo, SDP, Helsingin vaalipiiri
Eduskuntavaaleissa oli ehdolla 473 yrittäjätaustaista ehdokasta eli 19,5 prosenttia ehdokkaista (Suomen Yrittäjien selvitys 16.3.2023).
Lisätietoja: Harri Jaskari, johtaja, Suomen Yrittäjät, 050 512 2874, harri.jaskari@yrittajat.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri Jaskarijohtaja
Puh:050 512 2874harri.jaskari@yrittajat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)https://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 362 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Ammattidieselin taso liian matala22.10.2026 16:38:38 EEST | Tiedote
Hallitus antoi torstaina eduskunnalle esityksen ammattidieselistä. Veronpalautus olisi 3,3 senttiä litralta ja koskisi linja-autoja sekä vähintään 7,5 tonnin kuorma-autoja. Suomen Yrittäjät pitää esityksen etenemistä hyvänä, mutta vaatii palautuksen tason nostamista ja käyttöönoton aikaistamista.
Yrittäjägallup: Perussuomalaisten nousu jatkuu yrittäjien keskuudessa – Purran suosio vahvistuu19.10.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten kannatus yrittäjien keskuudessa on yhä vahvistunut. Kokoomus on selvästi suosituin yrittäjien keskuudessa, mutta sen kannatus on laskenut reilussa vuodessa 39 prosentista 28 prosenttiin. – Yrittäjät ovat isossa roolissa ratkaisemassa, mikä on vaaleissa suurempi porvaripuolue, kokoomus vai perussuomalaiset, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen arvioi.
Suomen arvostetuin yrittäjäpalkinto kolmelle yritykselle – Kolmikkoa ohjaa rohkeus uudistua17.10.2026 22:05:00 EEST | Tiedote
Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot jaettiin lauantaina 17. lokakuuta kolmelle yritykselle. Tunnustuksen saivat suojavarusteita viranomaiskäyttöön valmistava CPE Production Oy, maanalaisen rakentamisen teknologioihin sekä laitteisiin erikoistunut Normet Group Oy ja matkailualan yritys SantaPark Arctic World. Fennia ja Suomen Yrittäjät luovuttivat perinteikkään ja arvostetun palkinnon Valtakunnallisten yrittäjäpäivien juhlagaalassa Lahdessa.
Hoitoa, kirkkotaidetta ja käsityöjuustoja – vuoden yrittäjäpalkinnot menivät määrätietoisille uudistajille17.10.2026 20:45:00 EEST | Tiedote
Hoivayrityksen luonut Samuli Mattila on valittu Vuoden nuoreksi yrittäjäksi. Valtakunnallisen Vuoden yksinyrittäjä -palkinnon saa suomalaisia kirkkoja rikastuttanut tekstiilitaiteilija Helena Vaari-Silventoinen, ja Vuoden maahan muuttanut yrittäjä on sveitsiläisestä juustoperinteestä ponnistavan perheyrityksen rakentanut Peter Dörig.
Yrittäjägallup: Pk-yritysten taloustilanne kohentunut, näkymät heikentyneet syksyn aikana17.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Pk-yritysten taloustilanne on hieman parantunut, osoittaa Yrittäjägallup. – Viime aikoina nähty talouden kasvu alkaa näkyä yritysten tilanteessa. Se on erittäin tervetullutta monen vaikean vuoden jälkeen. Parantuminen on jatkunut koko vuoden 2026, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
