Tammi

Lars Kepler -kirjojen tekijöiltä uuden dekkarisarjan avaus syksyllä

Jaa
Lars Keplerinä tunnettu aviopari Alexandra Coelho Ahndoril ja Alexander Ahndoril aloittavat uuden dekkarisarjan kirjailijanimellä Alex Ahndoril. Tammi julkaisee Avainsarjan ensimmäisen romaanin syksyllä 2023.
Lars Keplerinä tunnettu aviopari Alexandra Coelho Ahndoril ja Alexander Ahndoril aloittavat uuden dekkarisarjan kirjailijanimellä Alex Ahndoril. Kuva: Karl Nordlund
Lars Keplerinä tunnettu aviopari Alexandra Coelho Ahndoril ja Alexander Ahndoril aloittavat uuden dekkarisarjan kirjailijanimellä Alex Ahndoril. Kuva: Karl Nordlund

”Meistä on ihanaa kirjoittaa Lars Keplerinä, eikä meillä ole aikomustakaan lopettaa, mutta Avainsarjassa meillä on mahdollisuus tutkia intohimoamme arvoitusdekkareihin. Modernit palapelidekkarit, joissa arvoitus on keskiössä, ovat meistä todella jännittäviä. On jotenkin niin kutkuttavaa saada arvoitus eteensä, poimia vihjeitä ja johtolankoja ja koettaa tulkita henkilöiden sanoja ja vuorovaikutusta”, sanovat Alexandra Coelho Ahndoril ja Alexander Ahndoril.

Julia Stark on nuori nainen, joka yrittää selvitä kamalan onnettomuuden jälkimainingeista: hän on käynyt läpi traumaattisen tapahtuman, joka haavoitti häntä syvästi ja saa hänet kokemaan tiettyjä hetkiä tuskallisen voimakkaasti. Monille ovat tuttuja hetket, kuten vaaratilanteet tai onnettomuudet, joissa kaikki aistit virittyvät äärimmilleen; aika pysähtyy ja joka ikinen yksityiskohta tuntuu merkittävältä. Julialle näin käy aina vain uudestaan.

Lukija voi joko rentoutua ja nauttia tarinasta tai pinnistellä löytääkseen ratkaisun ennen Julia Starkia oman ihmistuntemuksensa, havainnointikykynsä ja loogisen päättelyn avulla. Palapelin kaikki palaset ovat käsillä – ne täytyy vain asettaa oikeille paikoilleen. Ja kun vastaus on selvillä, se tuntuu päivänselvältä. Lukija päätyy ymmärtämään henkilöitä ja uskomaan syihin, jotka saivat heidät toimimaan tietyllä tavalla. Totuuden paljastuminen saa kylmät väreet kulkemaan pitkin selkäpiitä.

Avainsarjan ensimmäinen osa Jag kommer att hitta nyckeln ilmestyy syksyllä 2023 Tammen julkaisemana ja Terhi Vartian suomentamana. Sarjan toinen osa ilmestyy syksyllä 2024.

Lars Keplerin teoksia on myyty maailmanlaajuisesti yli 70 miljoonaa kappaletta, niitä on käännetty 40 kielelle ja julkaistu yli 170 maassa. Joona Linna -sarjan tv-oikeudet on ostanut Apple TV+, jossa tuottajana on Hardy, Son & Baker, päärooleihin on kiinnitetty Tom Hardy ja Zazie Beetz, ja käsikirjoittaja-ohjaajana toimii Øystein Karlsen. Lars Kepler on Alexandra Coelho Ahndorilin ja Alexander Ahndorilin kirjailijanimi. Lars Keplerinä he ovat kirjoittaneet teokset Hypnotisoija (2009), Paganini ja paholainen (2010), Tulitodistaja (2011), Nukkumatti (2012), Vainooja (2014), Kaniininmetsästäjä (2016), Lazarus (2018), Peilimies (2020) ja Hämähäkki (2022).

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Johanna Harkkila ǀ viestintäpäällikkö ǀ puh. +358 41 4497274 ǀ johanna.harkkila@tammi.fi


Arvostelukappaleita voi tiedustella osoitteesta
tiedotus@tammi.fi

Kuvat

Lars Keplerinä tunnettu aviopari Alexandra Coelho Ahndoril ja Alexander Ahndoril aloittavat uuden dekkarisarjan kirjailijanimellä Alex Ahndoril. Kuva: Karl Nordlund
Lars Keplerinä tunnettu aviopari Alexandra Coelho Ahndoril ja Alexander Ahndoril aloittavat uuden dekkarisarjan kirjailijanimellä Alex Ahndoril. Kuva: Karl Nordlund
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tammi
Tammi
Lönnrotinkatu 18 A
00120 HELSINKI

010 5060 300http://www.tammi.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tammi

Uusi tekoälyavusteinen selkokirjahanke avaa kirjallisuuden maailmaa kaikille15.9.2025 13:34:52 EEST | Tiedote

Osana yhteiskuntavastuutaan Werner Söderström Osakeyhtiön laadukkaasta lasten- ja nuortenkirjavalikoimastaan tunnettu Tammi on aloittanut kolmivuotisen selkokirjahankkeen. Hankkeen tavoitteena on tuottaa selkokirjoja tekoälyä työkaluna hyödyntäen, laajentaa selkokirjojen tarjontaa ja siten avata kirjallisuuden maailma kaikille. Selkee-selkokirjasarja alkaa tammikuussa 2026, jolloin julkaistaan kymmenen houkuttavaa teosta huipputekijöiltä. Hanke laajenee yhtiön aikuisten kauno- ja tietokirjallisuuteen seuraavien vuosien aikana.

KUTSU: Langennut legenda – Mika Myllylä -kirjan tiedotustilaisuus12.8.2025 12:01:34 EEST | Kutsu

Tervetuloa Marko Lempisen kirjoittaman Langennut legenda – Mika Myllylä -kirjan tiedotustilaisuuteen perjantaina 12.9. klo 14 alkaen Urheilumuseo Tahtoon (Olympiastadion, Paavo Nurmen tie 1, 00250 Helsinki). Läsnä tilaisuudessa ovat kirjan kirjoittaja Marko Lempinen, Mika Myllylän ex-vaimo Suvi Paavola sekä Myllylän ja Paavolan lapset Benjami Myllylä, Olivia Myllylä ja Wiljami Myllylä. Kesällä 2011 vain 41 vuoden iässä edesmennyt Mika Myllylä jäi historiaan yhtenä Suomen kaikkien aikojen suurimmista hiihtäjistä sekä myyttisenä kansallissankarina, jonka tragedia kosketti laajasti kansalaisia. Langennut legenda -teos paljastaa paljon uutta Myllylän elämän erilaisista kipupisteistä ja valinnoista. Se auttaa esimerkiksi ymmärtämään, miksi häpeä ja riittämättömyyden tunne kalvoivat herkkää persoonaa jo ennen menestysvuosia – ja miksi hän turvautui dopingin käyttöön 1990-luvulla. ”Teos on paitsi suuri kunnianosoitus Mika Myllylälle myös tärkeä yhteiskunnallinen puheenvuoro urheilun, terveyde

Tieto-Finlandialla palkittu teos lahjoitettiin kansanedustajille18.6.2025 14:07:07 EEST | Tiedote

Vuoden 2024 tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon voittanut Sofia Tawastin ja Riikka Leinosen Suuri valhe vammaisuudesta -kirja lahjoitettiin kaikille kansanedustajille keskiviikkona 18.6. eduskunnan Pikkuparlamentissa. Lahjoituksen tekivät Tammen tietokirjallisuuden kustantaja Kati Lampela ja Werner Söderström Osakeyhtiön yhteiskuntasuhdejohtaja Jenni Haukio. Teokset otti vastaan eduskunnan puolesta I varapuhemies Paula Risikko.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye