Äntligen ny poesi för de minsta av populär duo

Våren öppnar körsbärsknoppar varsamt, en i sänder
Små paket med härligheter, det är nu det händer
Varje knopp blir fluff och luft till alla som behöver
ljuvligt myller av maräng och ljus som svämmar över
Hur skiljer sig Ljusligheter från Rassel Prassel-serien?
– Det här är en bok som kom till som en jakt på ljusglimtar och det syns i slutresultatet: här finns ljuset vi hittade sida vid sida med glimtar av mörker, säger Lundström.
– Till formatet är den större än de andra böckerna. Det stora formatet gav oss möjlighet att frossa i allt ljuvligt och kusligt, säger Hurme.
Ljusligheter är mera koncentrerad än Rassel-böckerna.
– Rassel prassel-serien var utforskande, där var det hela vardagen, allt det som omger ett litet barn, som stod i fokus, säger Lundström.
Maija Hurme, vilken teknik använder du dig av i boken?
– Grunden i bilderna är akvarell. Det är en underbar mångsidig teknik som överraskar varje gång. Detaljer har jag ritat med färgpenna och med vit tusch.
Tussilagon och kramar, mörkerkryp, vampyrer och en mamma som kör för fort. Du använder hela färgspektrat i illustrationerna. Har du en favoritbild eller illustration?
– Den svåraste var Slask-dikten. Den lämnade jag till sist, men sen blev den också riktigt bra. Det förvånade mig.
Hanna Lundström, hur tänker du när du skriver poesi för de minsta?
– Min skrivprocess börjar ofta med att jag hittar något som är fascinerande, så fascinerande att det måste få en egen dikt. Då får jag lust att undersöka det, och språket som finns kring fenomenet, det blir som ett ordmoln i mitt huvud. Jag vet inte varför det ofta rimmar, kanske för att jag processar mina texter genom att promenera? Kanske promenaderna manar fram texter med rytm och rim?
Ljusligheter. Poesi som skiner har recensionsdatum torsdag 27.4.
Kontakter
Jonas SundströmMarknadsföringschef
Tel:0452347823jonas.sundstrom@sets.fiBilder










Om
Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Världens främsta Edith Södergran-expert: "Hon flyttade in hos mig och vägrade flytta ut"21.9.2023 07:15:00 EEST | Tiedote
Hundra år har förflutit sedan Edith Södergran (1892–1923) dog, men hennes arv lever starkare än någonsin. Södergrans poesi upptäcks av ständigt nya generationer, och intresset för hennes liv är enormt.
Lyssnar du? Vem skriver den stora finlandssvenska ljudboken?20.9.2023 08:15:00 EEST | Tiedote
Schildts & Söderströms utlyser en ljudbokstävling, där det bästa bidraget läses in av skådespelaren Alma Pöysti och får ett förskott på 1000 euro.
Evakuerade Hangöbor längtar hem i andra delen av Karin Collins trilogi19.9.2023 13:21:01 EEST | Tiedote
Året är 1940. Finland har tvingats arrendera ut Hangö udd till Sovjetunionen. Hangöborna har på kort varsel flytt från sin kära stad.
Påminnelse: finlandssvensk författarfrukost i Göteborg18.9.2023 09:18:43 EEST | Tiedote
Schildts & Söderströms, Förlaget M och Svenska litteratursällskapet i Finland bjuder på frukost på Göteborgs bokmässa.
Axel Åhman romandebuterar med en passionerad berättelse om landsbygden12.9.2023 08:30:00 EEST | Tiedote
”Världen skulle vara så mycket sämre utan föreningsliv.”
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum