DS Smith jatkaa investointejaan Suomeen – luvassa yli 10 miljoonan euron koneinvestoinnit

Aaltopahvipakkauksia valmistava DS Smith jatkaa investointeja Suomeen.
Aiemmin julkaistun uuden Pirkkalan tehtaan lisäksi DS Smith investoi Suomen tehtaille sijoitettaviin koneisiin ja laitteisiin yli 10 miljoonaa euroa. Investointien myötä Tampereen Lielahdessa, Nummelassa, Pirkkalassa ja Iissä oleville DS Smithin tehtaille tullaan asentamaan uusia tuotantokoneita ja -laitteita.
DS Smith on Euroopan johtava kierrätettävien pakkausten toimittaja. Nyt tehtävien koneinvestointien myötä se laajentaa kotimaista tarjontaa ja varmistaa, että pakkaavaa teollisuus, verkkokauppa ja vähittäiskauppa saavat paikallisesti valmistettuina heille juuri oikeanlaisia, helposti kierrätettäviä ja kiertotalouden huomioivia aaltopahvisia pakkauksia, jotka vastaavat myös kuluttajien odotuksiin pakkauksista.
DS Smithin investoinnit Suomeen perustuvat yhtiön arvioon kasvumahdollisuuksista ja asiakkaiden tahtotilasta panostaa kiertotalouden mukaisiin pakkauksiin osaavan kumppanin kanssa. Pakkauksen odotetaan olevan muutakin kuin suojaava laatikko: sen odotetaan tehostavan tuotantoa, toimivan logistiikassa aiempaa tehokkaammin, olemaan mahdollisimman vähästä raaka-aineesta valmistettu, mutta silti suojaava, huomioivan kiertotalouden ja toimivan myös brändien tarpeet huomioiden.
”Tämä nyt julkaistu investointi on osa systemaattista investointiohjelmaamme, jota teemme pitkällä aikajänteellä. Hankittavat koneet ja laitteet varmistavat, että voimme palvella asiakkaitamme entistäkin paremmin. Investointiemme avulla laajennamme tarjontaamme ja lisäämme kyvykkyyttämme auttaa Suomessa toimivia yrityksiä heidän liiketoiminnassaan. Ei pidä unohtaa, että investoinnit ovat jatkumo, joiden avulla voimme olla vastuullinen työnantaja mahdollisimman monelle ihmiselle.” – Ari Viinikkala, toimitusjohtaja, DS Smith, Suomi
DS Smithillä on tehdastoimintaa Tampereen, Pirkkalan, Nummelan ja Iin lisäksi Kuopiossa ja Akaan Viialassa, sekä myyntikonttori Raisiossa. DS Smith työllistää Suomessa suoraan noin 330 henkilöä, ja välillisesti tätäkin enemmän.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ari ViinikkalaToimitusjohtaja, SuomiDS Smith
Puh:+358 10 245 2380Puh:+358 400 127 664ari.viinikkala@dssmith.comSuvi HjelmViestintäpäällikkö, SuomiDS Smith
Puh:+358102452453Puh:+358405778797suvi.hjelm@dssmith.comKuvat

Tietoja julkaisijasta
DS Smith on maailmanlaajuisesti toimiva, johtava kestävän kehityksen mukaisten aaltopahvista valmistettavien pakkausten suunnittelija ja valmistaja, tukenaan kierrätys- ja paperinvalmistustoiminnot. Yrityksen pääkonttori on Lontoossa, se on FTSE 100 -listattu ja toimii yli 30 maassa työllistäen noin 30 000 ammattilaista. Yritys on merkittävä tekijä verkkokaupan, kuluttajatuotteiden, vähittäiskaupan ja teollisuuden toimitusketjuissa. Sen olemassaolon tarkoitus kiteytyy lauseeseen ‘Redefining Packaging for a Changing World’ ja Now and Next -nimisellä kestävän kehityksen strategiallaan se on sitoutunut johtamaan muutosta kohti kiertotalouden mukaista toimintaa tuottaen ratkaisuja, joiden avulla voidaan vähentää kertakäyttöistä muovia, pienentää toimitusketjujen hiilidioksidipäästöjä ja parantaa kierrätystä. DS Smith on Ellen MacArthur -säätiön strateginen kumppani. DS Smithin juuret ovat vuodessa 1940, jolloin Smithin perhe perusti yrityksen. Suomessa juuret ulottuvat jo vuoteen 1911 Tampereella perustettuun Suomen ensimmäiseen aaltopahvia valmistavaan tehtaaseen. DS Smithillä on tehtaat kuudella paikkakunnalla Suomessa (Tampere, Nummela, Pirkkala, Akaa, Kuopio ja Ii).
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DS Smith
Artekin tuolipakkauksen suunnittelusta palkinto Tampereelle4.9.2023 07:23:00 EEST | Tiedote
DS Smithin Tampereen tehtaalla pakkaussuunnittelussa työskentelevä kokenut suunnittelija Jyrki Valkama on jälleen saavuttanut palkinnon pohjoismaisessa ScanStar -pakkaussuunnittelukilpailussa. DS Smithin suunnittelutiimissä työskentelevän Jyrki Valkaman tekemä pakkaussuunnittelu on näin ollen palkittu kilpailussa jo kolmatta kertaa vuoden 2019 jälkeen, koko tiimin tuodessa menestystä Suomeen puolestaan kuudetta kerran peräkkäin. DS Smith sai samaisesta kilpailusta myös kaksi muuta palkintoa, yhden Ruotsiin ja yhden Tanskaan.
DS Smithin pakkausratkaisut esillä Lepaalla 17.-19.8.2023 – hyvä pakkaus viestii tuotteesta, brändistä ja arvoista14.8.2023 10:15:00 EEST | Tiedote
DS Smith, johtava maailmanlaajuinen palveluntarjoaja ympäristöystävällisten pakkausten, paperipohjaisten tuotteiden sekä kierrätyspalvelujen alalla, esittelee kattavan valikoiman puutarha-alalle soveltuvia pakkauksia Lepaan näyttelyssä Hattulassa.
DS Smith on valmis käynnistämään tuotannon Pirkkalan uudessa tehtaassa6.3.2023 07:33:00 EET | Tiedote
DS Smith, Euroopan johtava aaltopahvipakkausten valmistaja, on valmis käynnistämään tammikuussa julkaistun uuden Pirkkalaan avattavan tehtaansa tuotannon. Tehdas valmistaa pakkauksia kotimaisen kaupan, verkkokaupan ja pakkaavan teollisuuden tarpeisiin ja sijaitsee Logicentersin omistamassa uudessa kiinteistössä osoitteessa Kurikantie 200.
DS Smith lahjoitti Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien keräysastiat kierrätyksen edistämiseksi20.2.2023 07:43:00 EET | Tiedote
DS Smith, Euroopan johtava aaltopahvipakkausten valmistaja, on suunnitellut ja valmistanut Tampereen Ammattikorkeakoululle kertakäyttöisten kahvikuppien kierrätysastioita take away-pakkausten kierrätyksen edistämiseksi osana korkeakoulun koordinoimaa RUOKO-hanketta ja osana DS Smithin kestävän kehityksen strategian mukaisia toimia, joista yksi tavoitteista on edistää kiertotaloutta ja houkutella mukaan 5 miljoonaa ihmistä vuoteen 2030 mennessä.
DS Smith avaa myyntikonttorin Raisioon31.1.2023 08:18:00 EET | Tiedote
DS Smith, Euroopan johtava aaltopahvipakkausten valmistaja, avaa myyntikonttorin Raisioon Turun tehdastoimintojen muuttaessa Pirkkalaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme