Pohjoisen Suomen vesihuoltostrategiatyö on alkanut (Kainuu, Lappi, Pohjois-Pohjanmaa)

Tarve vesihuoltostrategian laatimiselle on lähtenyt maa- ja metsätalousministeriön vetämän kansallisen vesihuoltouudistuksen myötä. Sen tavoitteena on varmistaa kaikille vesihuoltolaitosten asiakkaille turvallinen ja laadukas vesihuolto. Samanaikaisesti tavoitteena on ottaa harppauksia kohti Suomen vesihuoltolaitosten ilmastoneutraaliutta ja resurssiviisautta. Vesihuoltostrategiatyötä on tehty itäisen ja eteläisen yhteistyöalueen sekä läntisen Suomen osalta jo viimevuosina. Nyt tehtävä pohjoisen Suomen strategia vie alueen strategisen kehittämisen samalle viivalle muiden alueiden kanssa. Pohjoinen alue on ominaispiirteiltään moninainen. Edustettuna ovat tiheään asutut kaupunkikeskittymät, maaseutumainen asuminen, monipuolinen elinkeinotoiminta maataloudesta teollisuuteen sekä vaihteleva luonnonympäristö.
Etelä-Savon ELY-keskuksen valtakunnallinen vesihuoltopalvelut -yksikkö toimii hankkeen koordinaattorina yhteistyöalueella. Hankkeen fasilitointiin on kilpailutettu konsultti (Sardeco Oy), joka johdattaa meidät työskentelyn vaiheiden läpi johdonmukaisesti ja määrätietoisesti edeten. – Työskentely on aloitettu tammikuussa 2023. Valmis strategia toimenpidesuunnitelmineen meillä pitäisi olla tämän vuoden loppuun mennessä. Uuden strategian pohjalta jokaiselle mukana olevalle maakunnalle laaditaan tarkemmat strategian tavoitteisiin pohjautuvat toimenpidesuunnitelmat, vesitalousasiantuntija Hanna Hentilä Etelä-Savon ELY-keskuksesta kertoo.
Yhteistyössä sidosryhmien ja vesihuoltotoimijoiden kanssa
Strategia laaditaan yhteistyössä maakuntien sidosryhmätoimijoiden kesken ja toimenpidesuunnitelmat laajassa yhteistyössä kunkin maakunnan alueen vesihuoltotoimijoiden kanssa valtakunnallisen vesihuoltouudistustyön mukanaan tuomat suositukset ja toimenpide-ehdotukset huomioiden.
Ensimmäisessä vaiheessa on arvioitu vesihuollon toimintaympäristö ja nykytila vesialan toimijoille pidettyjen haastatteluiden avulla. Hankkeen työryhmät käynnistyivät maaliskuussa ja työskentelevät aktiivisesti kevään ajan vision ja strategian määrittelemiseksi.
– Tähän vaiheeseen tarvitsemme vahvaa osaamista alueen vesihuoltotoimijoista, oppi- ja tutkimuslaitoksista, viranomaisista ja muista yhteistyötahoista. Loppukeväästä järjestämme sidosryhmätilaisuuksia, joihin toivommekin runsasta osallistujajoukkoa tuomaan esille omia näkemyksiään vesihuollon tulevaisuustyöstä, Hentilä toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesitalousasiantuntija Hanna Hentilä, p. 0295 016 312
Etelä-Savon ELY-keskus
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Alueellinen linjaus ulkomaisen työvoiman käytöstä suppeampi kuin vuosiin28.11.2025 13:45:39 EET | Tiedote
Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskukset ovat päivittäneet alueellisen linjauksen ulkomaisen työvoiman käytöstä. Uusi päivitetty linjaus astuu voimaan joulukuun alussa. Ammattinimikkeiden määrä on edelleen vähentynyt kymmeneen ja on nyt alimmalla tasolla sitten vuoden 2018. Nimikkeitä on poistettu linjauksesta kolmena peräkkäisenä päivityskertana heikon yleisen työmarkkinatilanteen vuoksi. Linjaus päivitetään puolen vuoden välein.
Olje- och naturgasuppvärmning ersätts i snabb takt – tusen ansökningar om understöd på kort tid28.11.2025 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Närings-, trafik- och miljöcentralens populära understöd för att avstå från uppvärmning med fossila bränslen utlystes igen i oktober. Under mindre än två månaders tid har redan nästan tusen hushåll ansökt om stöd. Det återstående anslaget räcker för högst 2 000 sökande. Renoveringarna kan genomföras fram till den 31 augusti 2026.
Öljy- ja maakaasulämmityksen vaihtajat aktiivisena – tuhat avustushakemusta lyhyessä ajassa28.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
ELY-keskuksen suosittu avustushaku fossiilisesta lämmityksestä luopumiseen jatkui jälleen lokakuussa. Tukea on hakenut alle kahden kuukauden aikana jo lähes tuhat kotitaloutta. Jäljellä oleva määräraha riittää enää enintään 2 000 hakijalle. Remontteja voi toteuttaa 31.8.2026 saakka.
Valtakunnallisesti merkittävän Noormarkun ruukin alueella määrättiin suojeltavaksi useita rakennuksia rakennusperintölain nojalla (Varsinais-Suomi, Satakunta)27.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on tehnyt 21.11.2025 päätöksen Porin kaupungissa sijaitsevan Noormarkun ruukin Havulinnan, Isotalon ja Pääkonttorin, niiden puutarhojen sekä Makkarakosken sahan ja Kankipajan suojelusta rakennusperinnöstä annetun lain (rakennusperintölaki, 498/2010) nojalla.
340 kilometriä uutta päällystettä Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maanteille – korjausvelkarahoitus toi parannuksia myös vähäliikenteisemmille teille25.11.2025 13:43:07 EET | Tiedote
Tänä vuonna Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maantieverkolla saatiin tehtyä uudelleen päällystysten lisäksi useita rakenteen parantamiskohteita korjausvelkarahoituksen mahdollistamana. Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueella maanteitä ja jalankulun ja pyöräilyn väyliä päällystettiin noin 340 kilometriä. Pääteiden lisäksi päällystyksiä päästiin tekemään myös vähäliikenteisemmällä tieverkolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

