Pohde korjaa: Kuivaniemen laboratorionäytteenotto jatkuu

Pohteen aiemmassa tiedotteessa kerrottiin, että kuivaniemeläisten laboratorionäytteenotto hoidettaisiin jatkossa Iissä. Pohteen terveyden ja sairaanhoidon toimialuejohtaja Päivi Peltokorven mukaan näytteenotto jatkuu kuitenkin toistaiseksi ennallaan Kuivaniemellä.
”Olemme tarkastelleet näytteenottoa osana tarpeenmukaisten sote-keskusten suunnittelutyötä”, Peltokorpi toteaa. "Tavoitteena on, että esitys tarpeenmukaisista sotekeskuksista lähtee lausunnolle jo ensi viikon aikana. Päätöksiä asiasta on odotettavissa kesäkuussa".
Pohde pahoittelee julkisuuteen lähtenyttä väärää tietoa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi PeltokorpiToimialuejohtaja, terveyden ja sairaanhoidon palvelutPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:044 469 1159paivi.peltokorpi@pohde.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Aluehallitus koolla: taloustilanne kehittyy odotetusti16.1.2026 12:25:00 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 16.1.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Marraskuun kuukausikatsaus osoittaa, että Pohteen talous kehittyy myönteisesti ja vuodelle 2025 ennakoitu ylijäämäinen tulos on mahdollista saavuttaa.
Kuusamon ja Taivalkosken sosiaali- ja terveyskeskukset ottavat käyttöön yhteisen puhelinnumeron15.1.2026 12:17:07 EET | Tiedote
Kuusamon ja Taivalkosken sosiaali- ja terveyskeskusten vastaanottojen puhelinnumerot muuttuvat maanantaina 19.1.2026. Uusi, yhteinen puhelinnumero on 08 669 9001, ja se palvelee Kuusamon ja Taivalkosken asukkaita kiireettömissä ja kiireellisissä terveysasioissa maanantaista torstaihin kello 8–16 ja perjantaisin kello 8–15.
Aikuisten sosiaalipalvelujen neuvonnan chat avataan 14. tammikuuta14.1.2026 09:51:53 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen palvelukattaus laajenee, kun aikuisten sosiaalipalvelujen neuvonnan chat avataan keskiviikkona 14. tammikuuta.
Pohde käynnistää Esko Systemsin osakkeiden myyntiprosessin – asiakas- ja potilastietojärjestelmän kehittäminen jatkuu13.1.2026 16:04:02 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus teki 13.1.2026 periaatepäätöksen Esko Systemsin osakkeiden myynnistä. Myynti toteutetaan kilpailuttamalla osakekaupan yhteydessä yhtiön Pohteelle tuottaman asiakas- ja potilastietojärjestelmän palveluhankinta. Näin mahdollistetaan se, että hyvinvointialueet voivat hyödyntää yhtiön kehittämiä järjestelmiä myös myynnin jälkeen.
OYSin vanhan osan osastotoimintaa mukautetaan legionellalöydöksen vuoksi – tiloissa on turvallista asioida2.1.2026 14:01:02 EET | Tiedote
Oulun yliopistollisen sairaalan K-, N- ja S-osien käyttövedessä on rutiinitarkastuksessa havaittu raja-arvot ylittäviä määriä legionellabakteeria. Legionellaa esiintyy vedessä yleisesti pieninä pitoisuuksina. Kun veden käyttö sairaalan vanhoissa tiloissa on vähentynyt, bakteeripitoisuudet ovat kasvaneet. Legionellabakteerin aiheuttamia tartuntoja ei ole todettu. Varotoimenpiteenä tiloissa järjestettävää ympärivuorokautista toimintaa mukautetaan, kunnes tilanne saadaan ratkaistua. Muu toiminta jatkuu ennallaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

