Sähköjärjestelmän tuki -menettelyä jatketaan keväälle 2024
17.4.2023 14:28:00 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Fingrid kehitti viime syksynä uuden, vapaaehtoisuuteen pohjautuvan sähköjärjestelmän tuki -menettelyn, jolla pyrittiin hyödyntämään säätösähkömarkkinoiden ulkopuolinen joustopotentiaali ja välttämään näin talvikaudella 2022 – 2023 mahdollisia sähkökatkoja. Menettelyyn ilmoittautui lähes 50 yritystä ja julkisen sektorin toimijaa, joiden yhteenlaskettu joustopotentiaali ylitti 500 megawattia vastaten yhden ydinvoimalaitoksen sähkötehoa. Fingrid kiittää kaikkia osallistujia, jotka olivat mukana vapaaehtoisesti tukemassa sähköjärjestelmää.
Suomessa vältyttiin sähköpulalta talvella 2022-2023 eikä sähköjärjestelmän tuki -menettelyä aktivoitu. Talvi oli leuto, sähköjärjestelmä ja rajasiirtoyhteydet toimivat häiriöttä ja sähkön käyttö Suomessa pieneni merkittävästi kuluttajien käytettyä sähköä aiempaa säästeliäämmin. Sähköjärjestelmän tuki -menettely oli kuitenkin tärkeä osa varautumista, koska sähkön riittävyyden uhkakuva oli todellinen.
Fingrid keräsi sähköjärjestelmän tuki -menettelyyn osallistuneilta kokemuksia ja saatu palaute oli erittäin positiivista. Valtaosa vastaajista ilmoitti halukkuutensa osallistua menettelyyn jatkossakin, jos sen käyttöä päätetään jatkaa.
Saatujen kokemusten ja positiivisen palautteen perusteella Fingrid on päättänyt jatkaa sähköjärjestelmän tuki -menettelyn käyttöä keväälle 2024 asti. Tavoitteena on, että tähän menettelyyn ilmoitetut joustot ovat jatkossakin käytettävissä mahdollisten merkittävämpien häiriötilanteiden varalta. Jatkamme lisäksi työtä joustojen saamiseksi markkinapaikoille, kuten sähkön päivänsisäisille, vuorokausi- sekä reservimarkkinoille.
Sähköjärjestelmän tuki -menettelyyn toivotetaan edelleen tervetulleeksi uudet osallistujat. Kiinnostuksesta voi ilmoittaa sähköpostitse Tuomas Mattilalle (etunimi.sukunimi@fingrid.fi).
Lisätiedot:
Tuomas Mattila, Fingrid Oyj, puh. 030 395 4180
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Lue myös:
Sähköä riitti talvella - leuto talvi ja säästötoimet avainasemassa
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Hausjärven Hikiän ja Inkoon välille suunnitellun voimajohdon reittivalinta valmistui22.4.2026 15:17:35 EEST | Tiedote
Fingrid on ympäristövaikutusten arvioinnin pohjalta tehnyt reittivalinnan Hausjärven Hikiän ja Inkoon välille suunnitellulle voimajohdolle. Ympäristövaikutusten arvioinnin aikana hankkeesta saatiin runsaasti palautetta, joka on huomioitu reittivalintaa tehdessä. Voimajohtoyhteys on merkittävä hanke Suomen sähköjärjestelmälle ja mahdollistaa alueen tulevien tuotanto- ja kulutusinvestointien liittämisen kantaverkkoon.
Fingrid ottaa käyttöön dynaamisen kuormitettavuuden kantaverkossa21.4.2026 11:04:06 EEST | Tiedote
Fingrid ottaa huhtikuussa käyttöön 400 kV voimajohdoillaan dynaamisen kuormitettavuuden tehostaakseen kantaverkon käyttöä. Fingrid on ensimmäisiä kantaverkkoyhtiöitä, joka ottaa dynaamisen kuormitettavuuden käyttöön tässä laajuudessa. Tekniikka mahdollistaa voimajohtojen siirtokapasiteetin määrittämisen todellisten sääolosuhteiden perusteella ja samalla nykyisten voimajohtojen hyödyntämisen entistä tehokkaammin.
Fingrid on valinnut reitin kantaverkon voimajohdolle Sipoon Anttilasta Vantaan Länsisalmeen20.4.2026 16:03:58 EEST | Tiedote
Fingrid on valinnut reitin Sipoon Anttilan ja Vantaan Länsisalmen väliselle voimajohdolle. Johtoreittivalinta perustuu ympäristövaikutusten arviointiin ja sen yhteydessä saatuun palautteeseen. Hanke on tärkeä osa tulevaisuuden puhdasta sähköjärjestelmää ja mahdollistaa osaltaan Suomen ilmastotavoitteiden saavuttamista.
Uudistunut Verkkokiikari-karttapalvelu tarjoaa tietoa kantaverkon liittymismahdollisuuksista14.4.2026 13:54:30 EEST | Tiedote
Kantaverkon liittymismahdollisuuksia esittelevä Verkkokiikari-karttapalvelu on uudistunut. Verkkokiikari tarjoaa nyt tietoa sähkön tuotannon ja kulutuksen liittymismahdollisuuksien ohella myös sähkövarastojen vapaista aluekohtaisista kapasiteeteista sekä aluekohtaisista rajoitteista. Ajantasainen, yhtenäinen tieto kantaverkon liittymismahdollisuuksista tukee eri osapuolien suunnittelutyötä sekä verkon ennakoivaa kehitystä.
Kuukausitason (M1) kapasiteettilaskenta käyttöön Pohjoismaissa13.4.2026 14:08:53 EEST | Tiedote
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt Fingrid, Svenska kraftnät, Statnett ja Energinet ovat ottaneet 8.4.2026 käyttöön pitkän aikavälin kapasiteetinlaskennan kuukausitasolla (M-1 Long-Term Capacity Calculation). Käyttöönoton myötä Flow-based -menetelmällä lasketut siirtokapasiteetit julkaistaan edellisen kuukauden loppupuolella seuraavalle kuukaudelle eli toukokuulle kapasiteetit julkaistaan huhtikuun lopulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

