Vaasa saa uuden päiväkodin rakentamisen yhteistoiminnalla – henkilökunta mukana suunnittelussa
18.4.2023 09:27:22 EEST | A-Insinöörit Oy | Tiedote

Vaasan Teeriniemelle rakennetaan parhaillaan uutta päiväkotia 150 lapselle ja kahdeksalle päiväkotiryhmälle. Tiiliverhoiltu kaksikerroksinen päiväkoti toteutetaan yhteistoiminnallisella rakentamisen mallilla, joka on uusi vaihtoehto julkisiin rakennushankkeisiin.
A-Insinöörien kehittämässä yhteistoiminnallisessa kokonaisvastuu- eli KVR-urakkamallissa uudisrakennuksen tavoitteet ja kustannusraamit on suunniteltu moniammatillisesti rakennuttajan, rakennusurakoitsijan, päiväkodin henkilökunnan, arkkitehtien ja muiden suunnittelijoiden yhteistyönä. Tavoitteena on viihtyisien, terveellisten ja turvallisten tilojen lisäksi hiilipäästöjen vähentäminen rakennuksen koko elinkaaren aikana.
Suunnitteluvaiheen käyttäjätyöpajoihin ovat osallistuneet päiväkodin johdon lisäksi varhaiskasvattajat sekä muuta henkilöstöä keittiöhenkilökunnasta kiinteistöhuoltoon. Myös lapset ovat päässeet piirtämään unelmiensa päiväkotia.
– Päiväkodissa tilojen toimivuuden kannalta on olennaista, kenen haalari ripustetaan minnekin kuivumaan ja kuka pesee missäkin kädet. Henkilökunnan palautteen perusteella kehitettiin esimerkiksi kulkuja päiväkotiin sekä tilanjakoa kahdessa kerroksessa, kertoo rakennuttajapäällikkö Emilia Sorama Vaasan kaupungilta.
Myös perheillä on ollut mahdollisuus kertoa toiveistaan hankesuunnitteluvaiheessa avoimen kyselyn kautta.
– Vastauksissa nousivat esiin muun muassa hyvä sisäilma sekä toimivan pihan tärkeys. Moni toivoi, että piha-alue ja sisätilat olisivat alueen asukkaiden käytössä myös päiväkotipäivien ulkopuolella, Sorama kertoo.
Päiväkodin muunneltavat tilat tulevatkin tarvittaessa olemaan iltaisin vanhempainyhdistyksen ja muiden tapahtumien käytettävissä. Pihalla eri-ikäisillä lapsilla on omat alueensa sekä leikkitelineet. Pienimmät lapset saavat pihan varjoisimman osan.
Urakoitsija Lujatalon toteuttaman päiväkodin arkkitehtisuunnittelija on Arkkitehtitoimisto Lehto Peltonen Valkama ja rakenne- sekä akustiikkasuunnittelija A-Insinöörit. A-Insinöörit vastaa myös rakennuttamisesta ja valvonnasta Vaasan kaupungin kumppanina.
Pihalla säilyy metsää, katolle aurinkopaneelit
Luontoa mukailevalla pihalla on tarkoitus säilyttää mahdollisimman paljon metsän puustoa. Hiilijalanjälkeä pienentävät pyöräilyyn kannustavat ratkaisut sekä energiatehokkuus. Rakennuksen katolle tulee aurinkopaneelit ja lämmityksessä hyödynnetään uusiutuvaa energiaa. Yhteistoiminalliseen urakkamalliin kuuluu myös urakoitsijan tavanomaista pidempi, viiden vuoden takuuaika, joka ohjaa käyttämään kestäviä materiaaleja.
– Yhteistoiminnallinen malli sopii isoihin kohteisiin, joissa on paljon muuttujia ja tavallisuudesta poikkeavia rakenteita tai olosuhteita. Työpajoissa hankkeen eri osapuolet ja käyttäjät tutustuvat toisiinsa ja saadaan hyvä yhdessä tekemisen meininki aikaan, toteaa työpäällikkö Juha Sainio Lujatalosta.
– Suunnitteluvaiheen yhteistyö on jatkunut myös rakennusaikana, ja päiväkodin yhteyshenkilöt ovat tervetulleita palavereihin koko rakentamisajan. Rakentamisen ratkaisut on käsitelty monesta eri näkökulmasta. Yhteistyössä tehty suunnittelu minimoi rakentamisajan muutokset, projektipäällikkö Robin Hästbacka A-Insinööreistä sanoo.
Yhteistoiminnallisella KVR-urakkamallilla on aiemmin rakennettu esimerkiksi Muhoksen lukio sekä Jokirannan koulu Oulussa. Ideana on parantaa yhteistyötä ja laatua erityisesti keskisuurissa rakennusprojekteissa, joihin allianssi- ja elinkaarihankemuodot ovat sopimuksellisesti liian työläitä.
– Rakennusaikainen kädenvääntö jää yhteistoiminnallisessa mallissa pois, eikä kalliita lisä- tai muutostöitä tule. Tiiviissä yhteistyössä urakoitsija joutuu astumaan tilaajan saappaisiin ja toisinpäin. Se ohjaa miettimään yhteistä parasta. Ilman yhteistoiminnallisuutta emme saisi yhtä toimivaa päiväkotia, Emilia Sorama toteaa.
Tammikuussa 2024 valmistuva uusi päiväkotirakennus sijoittuu alueen vanhan päiväkodin viereiselle tontille Teeriniemenkadun ja Joutsenenkadun risteykseen. Uusi päiväkoti otetaan käyttöön maaliskuussa 2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emilia Sorama, rakennuttajapäällikkö, Vaasan kaupunki
Puh. 040 184 6100
emilia.sorama@vaasa.fi
Robin Hästbacka, projektipäällikkö, A-Insinöörit
Puh. 040 571 1486
robin.hastbacka@ains.fi
Juha Sainio, työpäällikkö, Lujatalo
puh. 044 585 2988
juha.sainio@luja.fi
Kuvat




Tietoja julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton rakennetun ympäristön konsultti- ja suunnitteluyhtiö. 1 400 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa talo-, teollisuus- ja infrahankkeisiin kaikki suunnittelun ja projektijohtamisen palvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Konsernimme kuuluu arkkitehtitoimisto ONE Architects. Toimimme 19 toimipaikalla Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
359 opiskelijakotia ja uusi pääkonttori samaan kortteliin – Hoas Huippu valmistuu11.3.2026 09:43:00 EET | Tiedote
Helsingin opiskelija-asuntosäätiön historian suurin hanke valmistuu Keski-Pasilassa. 17 kerrokseen kohoava Hoas Huippu yhdistää 359 opiskelija-asuntoa, Hoasin uuden pääkonttorin, liiketiloja sekä laajat yhteiskäyttöiset tilat. Ääniympäristön hallinta johdatti arkkitehti- ja rakennesuunnittelua vilkkaassa liikenteen solmukohdassa.
Väylävirasto julkaisi uudet junatyyppivakiot – A-Insinöörien tutkimus selvitti nykyjunien melutasot5.2.2026 09:23:00 EET | Tiedote
A-Insinöörit on tehnyt Väyläviraston toimeksiannosta viisiosaisen tutkimuksen, jossa mitattiin kenttäkokein suomalaisen junakaluston melupäästöt. Tutkimuksen pohjalta päivitetty Suomalaisen junakaluston raideliikennemelu -ohje ohjaa meluselvityksiä ja mahdollistaa säästöt meluntorjuntainvestoinneissa.
A-Insinöörit panostaa kyberturvallisuuteen – Mikael Peltonen liittyy teknisen turvallisuuden tiimin29.1.2026 11:26:37 EET | Tiedote
Teollisuuden kone- ja kyberturvallisuuteen erikoistunut Mikael Peltonen on aloittanut A-Insinööreissä teknisen turvallisuuden konsulttina. Teollisen tuotannon turvallisuuskysymykset ovat jatkuvassa muutoksessa, ja kysyntä kyberturvallisuuden asiantuntijuudelle kasvaa.
Roope Haimila on Vuoden 2025 rakennuttajakonsultti – ”Rakennushankkeiden kiertotalous tarvitsee kannustimia”16.1.2026 07:50:44 EET | Tiedote
Rakennuttajatoimistojen Liitto on valinnut Vuoden rakennuttajakonsultiksi 2025 A-Insinöörien projektijohtaja Roope Haimilan. Suomen ilmailumuseo -hankkeen ohjaimissa työskentelevä Haimila tunnetaan rakentamisen kiertotalouden ja yhteistoimintaa korostavan johtamisen osaajana.
Uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelu käyntiin – A-Insinöörit rakennuttajakonsulttina13.1.2026 09:37:00 EET | Tiedote
Uusi arkkitehtuuri- ja designmuseo nousee Helsingin Eteläsatamaan Makasiinirannan uudistuvalle alueelle. Kansainvälisesti merkittävän uudisrakennushankkeen valmistelu etenee nyt suunnitteluvaiheeseen syyskuussa voittaneen suunnitelmaehdotuksen pohjalta. A-Insinöörit toimii museohankkeen rakennuttajakonsulttina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
