Tampere-talo julkaisi uutta ohjelmaa lapsille

Suositut Lasten Lauantait tekevät paluun syyskaudella. Kerran kuussa järjestettävät Lasten Lauantai -teemapäivät ovat olleet suurimmaksi osaksi loppuunmyytyjä, joten liput tapahtumiin kannattaa ostaa hyvissä ajoin. Teemapäivinä perheen pienimmille on tarjolla mukaansatempaavia teatteriesityksiä, työpajoja Muumimuseossa sekä maistuvia herkuttelumahdollisuuksia ravintola Tuhtossa.
Laadukkaista lastenteatteriesityksistä vastaa espoolainen Teatteri Hevosenkenkä. Esitykset kestävät 45 minuuttia ja sopivat 3-vuotiaasta ylöspäin. Esityksiä on Maestro-salissa teemapäivän aikana kaksi, ensimmäinen klo 11 ja toinen klo 14. Syksyn teatteriesityksiä ja -päiviä ovat Pippuridino 23. syyskuuta, Koirakampaamo Villa Koiranen 14. lokakuuta ja Hotelli Home ja Hiipivä Hepuli 4. marraskuuta.
Tampere-talossa esiintyy syyskaudella myös suosittuja lastenyhtyeitä. Neljän dinosauruksen ja lohikäärmeen muodostama Hevisaurus rokkaa Isossa salissa sunnuntaina 26. marraskuuta. Räyhäkäs juraheviyhtye tekee hevimusiikkia lapsille ja lapsenmielisille. Yhtye on julkaissut kahdeksan studioalbumia ja palkittu kaksi kertaa parhaan lastenmusiikkilevyn Emmalla.
Toinen lapsiperheiden suosikkiyhtye on Mimmit, jonka tunnelmallinen Puhuri-joulukonsertti saapuu Pieneen saliin torstaina 7. joulukuuta. Konsertissa kuullaan sekä uusia että kaikille tuttuja talvi- ja joululauluja tuorein sovituksin. Mimmit on yksi Suomen tunnetuimmista lastenmusiikkiyhtyeistä; yhtye on julkaissut yhdeksän levyä ja tehnyt yli 850 konserttia Suomessa ja ulkomailla.
Joulun tunnelmaan johdattaa myös jo perinteeksi muodostunut Lumiukko-konsertti lauantaina 2. joulukuuta. Ison salin lavalle heijastuu rakastettu animaatioelokuva Lumiukko (The Snowman, 1982), joka perustuu Raymond Briggsin samannimiseen kuvakirjaan. Kirjalle uskollisesti elokuva kertoo pienen James-pojan ja Lumiukon seikkailun ilman sanoja. Howard Blaken säveltämän musiikin esittää Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri TASO johtajanaan Kimmo Tullila. Elokuvan koskettavan tunnusmelodian ”Walking in the Air” laulaa myöhemmin julkaistava poikasopraano Pirkanpojat-kuorosta.
Pirkanmaan koululaisten syyslomalla lokakuun 18. päivänä Pienessä salissa esiintyy etenkin perheen someikäisen jälkikasvun suosikkiviulisti ONEVIOLIN, joka tekee uniikilla konseptillaan cover-versioita ajankohtaisista hittikappaleista käyttäen vain yhdellä viululla tuotettuja ääniä. Talent Suomi -ohjelmasta tutun artistin videot ovat keränneet TikTokissa ja YouTubessa kymmeniä miljoonia katselukertoja. Artistinimen takaa löytyy vaasalaislähtöinen viulisti ja tuottaja Pekka Niemi, joka on opiskellut viulunsoittoa yhdessä maailman arvostetuimmista yliopistoista, Lontoon Royal College of Musicissa.
Tampere-talo tarjoaa lapsiperheille tekemistä myös kesäkaudella. Koko perheen interaktiivinen Dinosaurukset-kesänäyttely on esillä Sorsapuistosalissa 1.7.–13.8. Näyttely sisältää liikkuvia ja äänteleviä dinosaurushahmoja, toiminnallisia puuhapaikkoja ja uusinta VR-teknologiaa. Mukana ovat dinosaurusten kuningas tyrannosaurus rex, jättimäinen diplodocus, lentolisko pteranodon, viekas velociraptor sekä monet muut vanhat ja uudet tuttavuudet.
Lastentapahtumien liput ovat nyt myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa. Tutustu lasten ja nuorten tapahtumiin tarkemmin täällä.
Median haastattelupyynnöt ja liput
Elsa Vähänen
Viestinnän asiantuntija
Tampere-talo Oy
Puh. +358 40 5512 739
elsa.vahanen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Toimimme myös promoottorina tuottamalla tapahtumia ja konsertteja talon ulkopuolella, ja Events Tampere -tapahtumatoimistomme tuottaa yritystapahtumia ja kongressi- ja kokouspalveluita.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2019 Tampere-talon liikevaihto oli 14,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, kävijöitä on vuosittain 675 000 ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Talossa on vieraillut jo lähes 10 miljoonaa kävijää. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja työntekijöitä on 49. Hallituksen puheenjohtaja on Martti Silvennoinen.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Suomen ensimmäinen Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Verdin suosituin ooppera Tampereella ensimmäistä kertaa yli 50 vuoteen22.9.2023 13:57:26 EEST | Tiedote
Tampereen Oopperan ensi kevään oopperatuotanto on Giuseppe Verdin La Traviata. Suosikkioopperaa tähdittävät Marjukka Tepponen, Paolo Fanale ja Arttu Kataja. Oopperan ensi-ilta on Tampere-talossa lauantaina 2. maaliskuuta 2024. Esityksiä on kuusi. Teoksen ohjaa Samuel Harjanne, ja Tampere Filharmoniaa johtaa Giancarlo Andretta.
Tampere-talo Oy suunnittelee toimintojensa jakamista kahteen yhtiöön20.9.2023 16:39:56 EEST | Tiedote
Tampere-talo Oy on suunnitellut toimintojensa jakamista kahteen erilliseen yhtiöön. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimisi yleishyödylliseen kulttuuri- ja taidetoimintaan keskittyvä Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä markkinaehtoinen Talo Events Oy. Markkinaehtoinen liiketoiminta tultaisiin siirtämään uuteen, jo perustettuun yhtiöön aikaisintaan vuoden 2024 alusta. Molemmat yhtiöt jatkavat vahvaa konserniyhteistyötä kulttuuri- ja tapahtumaelämän edistämiseksi Tampereella ja muualla Suomessa.
Konseptit ilmiöiksi: Bisnes & Kulttuuri -seminaari Tampereella tarjoaa inspiraatiota ja verkostoja29.8.2023 11:43:37 EEST | Kutsu
Tervetuloa jo perinteeksi muodostuneeseen kulttuurin ja yritysmaailman yhteistyötä rakentavaan Bisnes & Kulttuuri -seminaariin maanantaina 9.10.2023 klo 12–16.15.
Minna Leinosen sävellyskonsertissa eturivin taiteilijoita ja kantaa ottava kantaesitys28.8.2023 07:10:00 EEST | Tiedote
Tampere-talon syksyssä soi nykymusiikki. Suomen eturivin taiteilijat yhdistävät voimansa ja esittelevät säveltäjä Minna Leinosen monipuolista tuotantoa lauantaina 16. syyskuuta. Pienen salin lavalle nousevat nykymusiikkiyhtyeet TampereRaw, defunensemble sekä eri instrumenttien solistit. Sävellyskonsertissa kuullaan fossiilivapaasta elämästä ammentavan Maa, jonka jätämme -teoksen maailman kantaesitys.
Tampere Hall’s dinosaur exhibition attracts 57,000 visitors16.8.2023 14:59:18 EEST | Tiedote
Tampere Hall's summer events attracted many domestic and foreign tourists. A total of 127,800 people visited Tampere Hall during the summer season. The popular Dinosaur Invasion summer exhibition was experienced by 57,000 visitors. Rock legends Patti Smith and Billy Gibbons performed for large audiences in the Main Auditorium in June. Tampere Philharmonic Orchestra's annual Park Concert in August attracted thousands of people who watched the outdoor concert live at Tampere's Duck Park or via Yle’s broadcast.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme