Historiallinen av-käännösyritysten työehtosopimus: mukana yksinyrittäjien vähimmäispalkkiot
24.4.2023 11:30:00 EEST | Akavan Erityisalat | Tiedote

Vähimmäispalkkioista sopimisen mahdollisti Euroopan komission syyskuussa 2022 antamat suuntaviivat, joiden mukaan yksinyrittäjät voivat tietyissä tilanteissa neuvotella kollektiivisesti työehtosopimuksista ilman, että rikotaan eurooppalaista kilpailulainsäädäntöä. Kilpailulainsäädäntö on sellaista EU-sääntelyä, jota jäsenmaiden on pakko noudattaa.
Suuntaviivoja sovelletaan yksinyrittäjiin, jotka ovat työntekijöihin rinnastettavassa tilanteessa, jotka tarjoavat palveluja yksinomaan tai pääasiassa yhdelle yritykselle tai joiden neuvotteluasema on heikko verrattuna esimerkiksi taloudellisesti vahvempiin yrityksiin.
Sopimus yksinyrittäjien palkkioista on Suomessa ensimmäinen lajissaan, ja toimii esimerkkinä myös muilla aloilla.
- Me teimme suomalaista työmarkkinahistoriaa! Ensimmäistä kertaa yksinyrittäjien vähimmäispalkkioista on sovittu työehtosopimuksella eurooppalaisten suuntaviivojen mukaisesti. Kiitän sopimuksessa mukana olevia suomalaisia av-käännösyrityksiä. Toivottavasti saamme mahdollisimman pian seuraajia muilla aloilla, sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.
- Vaikka ratkaisu syntyi nopeasti, olemme käyneet keskustelua aiheesta jo vuosia. Yritimme ratkoa asiaa työriidan sovittelussa jo vuonna 2019, mutta silloinen valtakunnansovittelija ei voinut asiaa sovitella ilman muutosta lainsäädäntöön. Nyt komission antamien suuntaviivojen jälkeen estettä neuvotteluille ja sopimiselle ei enää ole, iloitsee johtaja Helena Lamponen Akavan Erityisaloista.
- Sopimus on av-kääntäjien kunnianpalautus, sillä nimenomaan yksinyrittäjien palkkiotaso on ollut ja on edelleen alallamme suuri epäkohta. Kyse on av-kääntäjän työn arvostuksesta. Vaikka käännöksen osuus tuotantokustannuksista on pieni, käännöksillä on keskeinen rooli katsomiskokemuksessa. Meidän on alana jatkettava työtä sen puolesta, että tämä ymmärrettäisiin laajemmin, ja saavutettu sopimus on merkittävä avaus, sanoo Saga Vera Oy:n toimitusjohtaja Janne Kauppila.
Av-käännösalalla työskentelee noin 400 av-kääntäjää, joista valtaosa on ei-työsuhteisia.
Palkkaratkaisu yleisen linjan mukainen
Palkat nousevat sopimuskauden aikana yhteensä kuusi prosenttia. 1.6.2023 vähimmäispalkkoja ja henkilökohtaisia palkkoja korotetaan 3,5 prosentin suuruisella yleiskorotuksella, minkä lisäksi kokoaikaisille työntekijöille maksetaan 520 euron suuruinen kertakorvaus. Kertakorvaus maksetaan osa-aikaisille työajan suhteessa. Sopimuksen toisena vuonna palkat nousevat yleiskorotuksena kaksi prosenttia, minkä lisäksi työnantaa jakaa 0,5 prosenttia.
Sopimuksessa sovittiin ei-työsuhteisten av-kääntäjien vähimmäispalkkioista. Lisäksi ei-työsuhteisille kääntäjille maksetaan 30–50 %:n lisäkorvaus, koska av-käännösalan yritys ei huolehdi ei-työsuhteisten kääntäjien eläkemaksuista eikä muista työnantajavelvoitteista.
Palkkiot on porrastettu, mutta sopijapuolten tavoitteena on seuraavalla neuvottelukierroksella päästä yhtenäiseen tes-tasoon kaikkien käännöstöiden osalta.
Sopimuksessa myös muita parannuksia
Sopimukseen kirjattiin myös suositus perhevapaista. Sopimuksen allekirjoittaneet liitot suosittelevat, että molemmille vanhemmille annetaan 32 päivää palkallista vapaata ja synnyttävälle vanhemmalle lisäksi palkallinen 40 päivän raskausvapaa.
Kotimaisesta vieraaseen kieleen käännettäessä maksetaan lisäkorvaus. Myös saamen kieleen käännettäessä maksetaan lisäkorvaus, koska kääntäjä saattaa joutua jopa luomaan uutta termistöä.
Av-käännösyrityksiä koskevan työehtosopimuksen osapuolia ovat työntekijäpuolelta Suomen Journalistiliitto ja Akavan Erityisalat sekä sen jäsenjärjestö Kieliasiantuntijat. Työnantajapuolelta sopijaosapuolia ovat Saga Vera Oy, Pre-Text Oy, Movision Ky ja Rosmer International osk.
Lisätietoja:
Edunvalvontajohtaja Petri Savolainen, Journalistiliitto, puh. 050 534 2485
Johtaja Helena Lamponen, Akavan Erityisalat, puh. 040 631 7660
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582
Helena Lamponen, Akavan ErityisalatJohtaja, edunvalvonta- ja lakipalvelut. Työlainsäädäntöä koskevat kysymykset.
Puh:040 631 7660helena.lamponen@akavanerityisalat.fiHanna Gorschelnik, KieliasiantuntijatToiminnanjohtaja
Puh:050 576 2553hanna.gorschelnik@kieliasiantuntijat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat huolestui Metropolian henkilöstövähennyksistä – ”Rohkeus ei ole hätäisiä leikkauksia”24.3.2026 15:10:53 EET | Tiedote
Ammattikorkeakoulujen tulevaisuus rakentuu ihmisten varaan, ei teknologian, muistuttavat Akavan Erityisalat ja Metropolia Ammattikorkeakoulun henkilöstöä edustava Metropolian asiantuntijat ry. Metropolia kertoi uudelleenjärjestelyistä tiistaina 24.3. ja aikaisemmin maaliskuussa 40 työntekijän henkilöstövähennyksistä.
Kansallisarkisto karsii toimipaikkojaan – Ammattiliitto: Tiedon yhdenvertainen saavutettavuus varmistettava24.3.2026 07:34:20 EET | Tiedote
Kansallisarkiston alueellisen palveluverkon karsiminen kaventaa huolestuttavasti sekä tutkijoiden että kansalaisten pääsyä kansalliseen muistitietoomme, varoittaa Tiedon- ja arkistonhallinnan ammattiyhdistys TAAY. - Kaikkea ei voi digitoida. Tarvitaan ratkaisuja, jotka turvaavat myös fyysisen aineiston saatavuuden eri puolilla maata. TAAY on Akavan Erityisalojen jäsenyhdistys.
Akavan Erityisalat: Opiskelijan kesä voi olla kohtuuton19.3.2026 07:25:13 EET | Tiedote
Heikko kesätyötilanne ja sosiaaliturvan poukkoilevat heikennykset voivat ajaa opiskelijan taloudelliseen ahdinkoon ensi kesänä, varoittaa Akavan Erityisalat. Valopilkkuja ovat opintoseteliä ja työttömyysturvalla opiskelua koskevat uudistusesitykset.
Akavan Erityisalat: Palkka-avoimuusdirektiivi toimeenpantava kunnianhimoisesti9.2.2026 14:54:46 EET | Tiedote
Kaivatun palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpanoa koskeva esitysluonnos on monin kohdin pettymys. – On menty osin sieltä, mistä aita on matalin, arvioi Akavan Erityisalojen neuvottelupäällikkö Heli Hagman.
Akavan Erityisalat: Määräaikaisuuksien helpottaminen luo perustan työmarkkinoiden rakenteelliselle epävarmuudelle15.1.2026 14:21:40 EET | Tiedote
Akavan Erityisalat katsoo, että perusteettomien pätkätöiden salliminen luo perustaa rakenteelliselle epävarmuudelle työmarkkinoilla. Riski nuorten naisten raskaus- ja perhevapaasyrjintään kasvaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme