Finansinspektionen publicerade tillsynsstrategi för bekämpning av penningtvätt - lagreform effektiviserar sanktionsövervakningen
19.4.2023 10:25:00 EEST | Finanssivalvonta | Pressmeddelande
Finansinspektionens strategi för bekämpning av penningtvätt fastställdes i början av året. Den betonar riskbasering och effektivitet och den täcker också tillsyn över bekämpning av finansiering av terrorism samt iakttagande av sanktioner.
- Tillsynen över penningtvätt riktas till samtliga företag under vår tillsyn och grundar sig på långvarigt arbete. Om det uppstår misstankar om försummelser eller överträdelser har vi tillgång till ett omfattande urval metoder, från anmärkningar till indragning av koncessionen och sanktioner, konstaterar byråchef Pekka Vasara.
Finansinspektionens föregripande roll, dvs. information och anvisningar, är central i strategin. Under de senaste åren har det kommit ut många nya, små och internationella aktörer på marknaden som inte nödvändigtvis känner till de förväntningar som lagstiftningen ställer. Syftet med tillsynen är alltid att företagen under tillsyn kan agera rätt så att det inte uppstår behov av påföljder.
Tillsynen täcker samtliga aktörers livscykel, ända från ansökningarna om registrering eller koncession. De aktörer som är förenade med den största totala risken omfattas av regelbunden kontinuerlig tillsyn och de är föremål för årliga inspektioner eller temabedömningar.
Sanktionsövervakning i samarbete med andra myndigheter
Västländerna riktade i fjol sanktioner av aldrig tidigare skådad omfattning mot Ryssland efter invasionen av Ukraina. Den delreform av penningtvättslagen som riksdagen godkände i mars ger i fortsättningen Finansinspektionen befogenheter att övervaka iakttagandet av ekonomiska sanktioner.
- Tack vare lagändringen kommer vi effektivare åt eventuella brister och försummelser, då vi hittills har övervakat indirekt med bristfälliga befogenheter. Vi koncentrerar oss särskilt på att företagen under tillsyn har tillräckliga och proportionella processer för den egna tillsynen över iakttagandet av sanktioner, säger Pekka Vasara.
På samma sätt som på andra tillsynsområden är det fråga om samarbete mellan myndigheterna. Utrikesministeriet meddelar tolkningsanvisningar för sanktionsförordningarna samt behandlar undantagstillstånd i anslutning till sanktionerna. Utsökningsverket svarar för frysningen av tillgångar. När en myndighet misstänker att till exempel sanktioner överträtts eller kringgåtts undersöks saken av polisen.
Lagändringen trädde i kraft den 31 mars 2023. Finansinspektionen preciserar inriktningen av tillsynen när föreskrifterna om iakttagandet av sanktioner blir färdiga.
Kontakta
Närmare upplysningar lämnas av Pekka Vasara, byråchef, Bekämpning av penningtvätt.
Alla intervjuförfrågningar riktas till Kommunikationens mediejour, telefon 09 183 5030 vardagar kl. 9-16.
Länk
Nyckelord
Kontakter
Mediejourbetjänar vardagar klockan 9–16, med undantag för skärtorsdag och nyårsafton, då jouren håller öppet klockan 9–13
Tel:09 183 50 30Om
Finansinspektionen (FI) är en myndighet med ansvar för finans- och försäkringstillsynen i Finland. Under vår tillsyn står bland annat bankerna, försäkringsbolagen, pensionsbolagen, andra aktörer i försäkringsbranschen, värdepappersföretagen, fondbolagen och börsen. Vi främjar den finansiella stabiliteten, förtroendet för finansmarknaden och skyddet av kunder, investerare och försäkrade.
Följ Finanssivalvonta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Finanssivalvonta
Tjänsten som direktör för Finansinspektionen utlyses10.9.2026 09:39:49 EEST | Pressmeddelande
Ansökningsförfarandet för tillsättning av tjänsten som Finansinspektionens direktör inleds den 10 september 2026. Finansinspektionens direktion fattade beslut om saken vid sitt sammanträde i går. Mandatperioden för direktören är fem år.
Finanssivalvonnan johtajan virka haettavaksi10.9.2026 09:39:49 EEST | Tiedote
Finanssivalvonnan johtajan hakumenettely käynnistyy 10.9.2026. Finanssivalvonnan johtokunta päätti asiasta eilisessä kokouksessaan. Johtajan toimikausi on viisi vuotta.
Applications invited for position of FIN-FSA Director General10.9.2026 09:39:49 EEST | Press release
Applications will be accepted from 10 September 2026 for the position of Director General of Finland’s Financial Supervisory Authority (FIN-FSA). This was decided by the FIN-FSA Board at its meeting yesterday. The Director General’s term of office is five years.
Högsta förvaltningsdomstolen har meddelat sitt beslut med anledning av Ermitage Partners Oy:s besvär17.6.2026 14:30:00 EEST | Pressmeddelande
Högsta förvaltningsdomstolen har genom sitt beslut av den 17.6.2026 bifallit Ermitage Partners Oy:s yrkande om upphävande av Finansinspektionens beslut, som förbjöd Ermitage Partners Oy att tillhandahålla investeringstjänster utan tillstånd.
Korkein hallinto-oikeus antoi päätöksensä Ermitage Partners Oy:n valitukseen17.6.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus on 17.6.2026 antamallaan ratkaisulla hyväksynyt Ermitage Partners Oy:n vaatimuksen kumota Finanssivalvonnan päätös, jolla kiellettiin Ermitage Partners Oy:ltä sijoituspalvelujen tarjoaminen ilman toimilupaa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
