Elinajanodote laski kuolleisuuden selvän kasvun myötä vuonna 2022
”Vuoden 2022 nousu kuolleisuudessa ja kuolleiden määrässä johtui erityisesti yli 80-vuotiaiden ikäryhmissä tapahtuneesta kasvusta”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Joni Rantakari.
Poikien ja tyttöjen elinajanodotteiden lasku oli suurinta yli 50 vuoteen. Tytöillä laskua oli toista vuotta peräkkäin. Näin tapahtui nyt ensimmäistä kertaa sinä aikana, kun luku on tilastoitu joka kalenterivuodelle, eli 1971 alkaen. Vastasyntyneen elinajanodote on ikävakioitu tunnusluku, joka kertoo, kuinka monta vuotta 0-vuotias eläisi keskimäärin, jos kuolleisuus pysyisi laskentavuoden tasolla.
”Pohjoismaiden välisessä vertailussa Suomessa elinajanodote on laskenut eniten suhteessa koronaa edeltävään aikaan. Suomessa elinajanodote on laskenut välillä 2019–2022 pojilla 0,53 ja tytöillä 0,74 vuotta, kun taas Norjassa laskua oli pojilla 0,27 vuotta ja tytöillä 0,33 vuotta sekä Tanskassa tytöillä laskua 0,1 vuotta ja pojilla nousua 0,1 vuotta. Ruotsissa vuonna 2022 puolestaan niin poikien kuin tyttöjen elinajanodotteet palasivat tismalleen samalle tasolle kuin vuonna 2019”, Rantakari kertoo.
Kuuntele myös Tilastokeskuksen Faktanvartija-podcast, jossa syvennytään kuolleisuuden mittaamiseen ja suhteutetaan vuoden 2022 kuolleisuuslukuja historialliseen kehitykseen. Asiantuntijana jaksossa on Tilastokeskuksen ilmiöasiantuntija, väestötilastojen yliaktuaari Markus Rapo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliaktuaari Joni Rantakari, joni.rantakari@stat.fi, p. 0295 513 249
Joni RantakariYliaktuaari
Puh:029 551 3249joni.rantakari@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Vienti Yhdysvaltoihin väheni – tullineuvottelujen vaikutusta ei silti näy12.8.2025 08:04:32 EEST | Tiedote
Tavaroiden ja palveluiden vienti Yhdysvaltoihin väheni vuoden toisella neljänneksellä 10 % edellisvuotisesta. Tavaroita ja palveluita vietiin Yhdysvaltoihin 3,2 miljardin euron arvosta.
Kutsu: Työllisyys Suomessa ja alueilla - Tilastokeskuksen tiedotustilaisuus11.8.2025 09:10:51 EEST | Kutsu
Miten työllisyys ja työttömyys kehittyivät heinäkuussa? Miltä Etelä-Pohjanmaan työllisyystilanne ja väestökehitys näyttävät? Onko työllisyyskehityksessä eroja esimerkiksi sukupuolen, iän tai kansalaisuuden mukaan?
Teollisuuden uudet tilaukset kasvaneet koko alkuvuoden – kesäkuussa suurin kasvu metalliteollisuudessa8.8.2025 08:01:49 EEST | Uutinen
Teollisuuden uusien tilausten arvo jatkoi kasvuaan kesäkuussa alkuvuoden tapaan. Yritykset saivat kesäkuussa uusia tilauksia vuodentakaista enemmän kemianteollisuudessa ja metalliteollisuudessa. Paperiteollisuudessa tilaukset kuitenkin vähenivät 3,8 %.
Vanhojen osakeasuntojen myynti kasvoi merkittävästi29.7.2025 08:05:40 EEST | Uutinen
Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat kesäkuussa koko maassa 1,3 % vuodentakaisesta ja 0,4 % toukokuusta. Suurista kaupungeista hinnat nousivat kesäkuussa ainoastaan Espoossa, 1,9 %. Samanaikaisesti kiinteistönvälittäjien kautta tehtiin 30 % enemmän vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen kauppoja kuin vuotta aikaisemmin.
Syntyvyys yhä historiallisen matalaa – väestönkasvu keskittyy Uudellemaalle24.7.2025 08:03:44 EEST | Uutinen
Suomessa syntyi tammi-kesäkuussa 22 341 lasta, eli 413 enemmän kuin vuotta aiemmin. Väkiluku kasvoi 8 801 hengellä. Väestönkasvu perustui pitkään jatkuneen trendin mukaisesti muuttovoittoon ulkomailta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme