HSY

HSY varmistaa saneerauksilla laadukkaan juomaveden pääkaupunkiseutulaisille

21.4.2023 11:19:06 EEST | HSY | Tiedote

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY käynnistää Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksella toiminnan tehostamisen kolmannen vaiheen. Toimenpiteillä varmistetaan laadultaan erinomainen juomavesi asukkaille. Laitoksella tuotettua vesijohtovettä käytetään niin Helsingissä, Espoossa, Vantaalla kuin Kauniaisissakin.

HSY:n hallitus valitsi kokouksessaan 21.4.2023 Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen toisen selkeytys- ja suodatusosaston saneerausurakoitsijaksi Skanska Infra Oy:n 25,8 miljoonan euron (alv 0%) kokonaishinnalla. Keväällä 2023 alkavassa urakassa laitosalueelle rakennetaan varastosiilot kalkkikivirouheelle ja hiekkasuodatus muuttuu hiekkakalkkikivisuodatukseksi.

- Siirtyminen kalkkikivirouheeseen pienentää merkittävästi vedentuotannon hiilijalanjälkeä. Selkeytys- ja suodatusosaston mittava laitekannan uusiminen parantaa laitoksen toimintavarmuutta, kertoo toimitusjohtaja Tommi Fred.

Kokonaisuudistusten myötä Pitkäkosken vedentuotantokapasiteetti nousee nykyisestä 7000 kuutiometristä noin 9000 kuutiometriin tunnissa. Pitkäkoskesta tulee Suomen suurin vedenpuhdistuslaitos, joka huolehtii Vanhankaupungin ohella yli miljoonan asukkaan vedensaannista. Vanhankaupungin vedenpuhdistuslaitoksen tuotantokapasiteetti on noin 8000 m3/h. Tällä määrällä täyttäisi olympiatason uima-altaan vähintään kolme kertaa tunnin aikana.

Faktalaatikko:
- HSY tehostaa Pitkäkosken laitoksen vedenpuhdistusprosessia ja tuotantokapasiteettia neljässä eri vaiheessa vuosina 2021—2026. Vastaavia parannuksia toteutettiin Vanhankaupungin vedenpuhdistuslaitoksella aiemmin.
- Toimenpiteillä varmistetaan laadukas juomavesi, turvataan vesihuollon toimintavarmuutta ja varaudutaan väestömäärän kasvuun pääkaupunkiseudulla.
- Mittavassa saneeraushankkeessa uusitaan prosessinosia, poistetaan tuotannollisia pullonkauloja, korvataan ikääntyneet laitteet ja menetelmät uusilla sekä mahdollisuuksien mukaan nykyistä energia- ja ympäristötehokkaammilla ratkaisuilla. 
- Tutustu vedenpuhdistusprosessiin Vedenpuhdistusprosessi lyhyesti - HSY


Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n hallituksen päätökset 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan18.9.2026 09:40:56 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus sai muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuvat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden strategian todettiin olevan linjassa omistajaohjaustavoitteiden kanssa ja sen tavoitteet tukevat jäsenkaupunkien tavoitteita. Lausunnoissa esiin nostetut näkökulmat ot

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan15.9.2026 14:04:26 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 18.9.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus saa muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta, Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuivat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden s

HSY:n hallituksen päätökset 28.8.2026 – useita vesi- ja jätehuollon hankintoja28.8.2026 10:31:41 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hankkia ICT-peruspalvelu-uudistuksen Enfo Oy:ltä ja vartiointipalvelut tarjoajaryhmittymältä Reila Palvelut Oy ja Hälytyskeskus Hälyttävä Oy. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Vantaan Tammiston Kauppatien vesijohdon rakentamisen hankesuunnitelma - Espoon Mikkelänpellon vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - verkostosaneerauksen sujutuspaketin rakentamisen urakoitsijoiksi valittiin Vision Infra Oy & Aarsleff Oy ja Sujutek Oy - Helsingin Munkkiniemen vesihuollon saneerausurakoitsijaksi valittiin Louhintahiekka Oy - Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen PK2 kalvosuodatuslaitteisto hankitaan Azelis Finland Oy:ltä - kansistojen, kuten kaivonkansien vaihdot ja pienet korjaustyöt hankitaan Asfalttikallio Oy:ltä. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat jätehuollon hankinnat: - Kivikon jätepalvelukeskuksen, Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemien piha-alueiden kone- ja kunnos

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye