HSY varmistaa saneerauksilla laadukkaan juomaveden pääkaupunkiseutulaisille
21.4.2023 11:19:06 EEST | HSY | Tiedote

HSY:n hallitus valitsi kokouksessaan 21.4.2023 Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen toisen selkeytys- ja suodatusosaston saneerausurakoitsijaksi Skanska Infra Oy:n 25,8 miljoonan euron (alv 0%) kokonaishinnalla. Keväällä 2023 alkavassa urakassa laitosalueelle rakennetaan varastosiilot kalkkikivirouheelle ja hiekkasuodatus muuttuu hiekkakalkkikivisuodatukseksi.
- Siirtyminen kalkkikivirouheeseen pienentää merkittävästi vedentuotannon hiilijalanjälkeä. Selkeytys- ja suodatusosaston mittava laitekannan uusiminen parantaa laitoksen toimintavarmuutta, kertoo toimitusjohtaja Tommi Fred.
Kokonaisuudistusten myötä Pitkäkosken vedentuotantokapasiteetti nousee nykyisestä 7000 kuutiometristä noin 9000 kuutiometriin tunnissa. Pitkäkoskesta tulee Suomen suurin vedenpuhdistuslaitos, joka huolehtii Vanhankaupungin ohella yli miljoonan asukkaan vedensaannista. Vanhankaupungin vedenpuhdistuslaitoksen tuotantokapasiteetti on noin 8000 m3/h. Tällä määrällä täyttäisi olympiatason uima-altaan vähintään kolme kertaa tunnin aikana.
Faktalaatikko:
- HSY tehostaa Pitkäkosken laitoksen vedenpuhdistusprosessia ja tuotantokapasiteettia neljässä eri vaiheessa vuosina 2021—2026. Vastaavia parannuksia toteutettiin Vanhankaupungin vedenpuhdistuslaitoksella aiemmin.
- Toimenpiteillä varmistetaan laadukas juomavesi, turvataan vesihuollon toimintavarmuutta ja varaudutaan väestömäärän kasvuun pääkaupunkiseudulla.
- Mittavassa saneeraushankkeessa uusitaan prosessinosia, poistetaan tuotannollisia pullonkauloja, korvataan ikääntyneet laitteet ja menetelmät uusilla sekä mahdollisuuksien mukaan nykyistä energia- ja ympäristötehokkaammilla ratkaisuilla.
- Tutustu vedenpuhdistusprosessiin Vedenpuhdistusprosessi lyhyesti - HSY
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fred TommiToimitusjohtajaHelsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä, HSY
Puh:050 348 4841tommi.fred@hsy.fiHeinonen MariToimialajohtaja, vesihuoltoHelsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä, HSY
Puh:050 320 3909mari.heinonen@hsy.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n hallituksen päätökset 29.5.2026 – saneerausvelka hallintaan uudella investointiohjelmalla29.5.2026 10:30:48 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon ja jätehuollon investointiohjelmat vuosille 2027–2046. Hyväksytyt ohjelmat viedään lausunnoille jäsenkuntiin. Hallitus päätti myös hyväksyä vesihuollon omaisuudenhallintasuunnitelman. Hallitus päätti hyväksyä Espoon Maarinsolmun vesihuollon saneerauksen ja johtosiirtojen hankesuunnitelman ja hankkia valurautaiset vesijohtoputket ja putkiosat Saint-Gobain Finland Oy PAM:lta. Hallitus sai tiedoksi pääkaupunkiseudun vuoden 2025 Ilmanlaadun ja ennakkotiedot kasvihuonekaasupäästöistä sekä Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) seurantakatsauksen vuodelta 2025. Hallitus sai tiedoksi lisäksi HSY:n osavuosikatsauksen tammi-huhtikuulta 2026 sekä omistajaohjaukselle annettavan kvartaaliraportin tammi-maaliskuulta 2026. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julk
Jukolan viesti 2028 suunnistetaan Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen kupeessa27.5.2026 08:55:01 EEST | Tiedote
Kesällä 2028 Espoossa ja Kirkkonummella, Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen läheisyydessä järjestetään yksi Suomen suurimmista urheilutapahtumista, Venlojen ja Jukolan viesti. Maailman suurimman suunnistusviestitapahtuman aikana HSY tuo tunnetuksi ekoteollisuuskeskuksen monipuolista ja modernia jätehuollon ja kiertotalouden keskittymää, jossa käsitellään muun muassa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja järjestäjäseura Espoon Suunta ry allekirjoittivat yhteistyösopimuksen 7.5.2026.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 29.5.2026 – saneerausvelka hallintaan uudella investointiohjelmalla27.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 29.5.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon ja jätehuollon investointiohjelmien hyväksymisestä vuosille 2027–2046. Hyväksytyt ohjelmat viedään lausunnoille jäsenkuntiin. Hallitus päättää myös vesihuollon omaisuudenhallintasuunnitelman hyväksymisestä. Hallitus päättää Espoon Maarinsolmun vesihuollon saneerauksen ja johtosiirtojen hankesuunnitelman sekä valurautaisten vesijohtoputkien ja putkiosien hankinnan hyväksymisestä. Hallitus saa tiedoksi pääkaupunkiseudun vuoden 2025 Ilmanlaadun ja ennakkotiedot kasvihuonekaasupäästöistä sekä Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) seurantakatsauksen vuodelta 2025. Hallitus saa tiedoksi lisäksi HSY:n osavuosikatsauksen tammi-huhtikuulta 2026 sekä omistajaohjaukselle annettavan kvartaaliraportin tammi-maaliskuulta 2026. Ys
Ennenaikaisesti purettujen rakennusten keski-ikä on vain 37 vuotta pääkaupunkiseudulla25.5.2026 09:11:14 EEST | Tiedote
Rakennuksia puretaan yllättävän varhain pääkaupunkiseudulla. HSY:n selvityksen mukaan rakennuksia purettiin ennenaikaisesti keskimäärin jo 37 vuoden ikäisinä vuosina 2024–2025. Ennenaikainen purkaminen koskee erityisesti toimistorakennuksia. Purkamisen taustalla ovat kaupungistuminen ja kaupunkirakenteen jatkuva muutos.
Ämmässuolta löytyy tilaa luonnolle ja kiertotalouden edistämiselle – niityt ja lintujen tekopesät tukevat uhanalaisia lajeja19.5.2026 08:44:55 EEST | Tiedote
HSY on edistänyt luonnon monimuotoisuutta Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa rakentamalla pääskyhotellin uhanalaisille pääskyille sekä tekopesät kattohaikaralle ja huuhkajalle. Vanhan kaatopaikan päälle perustettu kukkiva keidas tarjoaa sopivan elinympäristön erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille. Teolliselle alueelle mahtuu useita luonnon kohteita, vaikka siellä on monenlaisia toimijoita edistämässä jätehuoltoa ja kiertotaloutta. Ämmässuolla käsitellään myös pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte lannoitteeksi maatalouteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
