Yhteishanke vahvistaa yrittäjien vihreän siirtymän osaamista mikro-opinnoilla

– Tavoitteena on, että yrittäjät oppivat uutta vihreästä siirtymästä, saavat vinkkejä muutostilanteisiin, ideoita kilpailukyvyn parantamiseen ja mahdollisuuden vahvistaa verkostojaan, kertoo hankkeen koordinaattori sekä projektipäällikkö Veera Udd Metropolia Ammattikorkeakoulusta.
Etelä-Suomen REACT-hankkeessa on mukana yhdeksän eteläsuomalaista ammattikorkeakoulua, jotka mikro-opintojen tuottamisen ohella järjestävät lukuisia teemallisia tapahtumia, työpajoja ja yrityssparrauksia alueen yrittäjille. Hanke kuuluu valtakunnalliseen REACT-hankekokonaisuuteen, jossa on mukana yhteensä 22 ammattikorkeakoulua. Kokonaisuus rahoitetaan Euroopan sosiaalirahaston REACT-EU-rahoituksella osana Euroopan unionin covid-19-pandemian johdosta toteuttamia toimia.
– Toimimme siltana muutokseen. Yrityksille hanke tarjoaa hienon mahdollisuuden yhteiskehittämiseen ja verkostoitumiseen. Ammattikorkeakoulujen näkökulmasta hanke on tarpeellinen ja innostava kokeilu tämänkaltaisesta nopeatahtisesta sekä tiiviistä yhteistyön mallista, Udd jatkaa.
Etelä-Suomen osalta hanketta koordinoi Metropolia Ammattikorkeakoulu, ja osatoteuttajina mukana ovat Diakonia-ammattikorkeakoulu, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Laurea-ammattikorkeakoulu, Humanistinen ammattikorkeakoulu (HUMAK), Yrkeshögskolan Arcada, LAB-ammattikorkeakoulu, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu ja Hämeen ammattikorkeakoulu.
Hanke päättyy 30.11.2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veera UddProjektipäällikköMetropolia Ammattikorkeakoulu
Puh:050 5731 834Puh:050 5731 834veera.udd@metropolia.fiVenla TuohinoViestinnän asiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 401 2046Puh:050 401 2046venla.tuohino@diak.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Osallisuutta ja toimijuutta kuluneen kahden vuoden aikana12.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
AVOT-hankkeessa on tuettu ja vahvistettu Oulun alueella heikoimmassa asemassa olevien työikäisten osallisuutta ja hyvinvointia kuluneen kahden vuoden aikana.
Asiantuntijapalvelut yhteistä hyvää rakentamassa11.6.2025 09:01:10 EEST | Tiedote
Diakin asiantuntijapalveluilla tuotetaan ratkaisuja työelämän ja yhteiskunnan tarpeisiin. Dialogin uusi teemanumero tuo esille asiantuntijuutta, jonka tarkoituksena on rakentaa vaikuttavia ja sosiaalista kestävyyttä edistäviä palveluita.
Diak rakentaa vaikuttavia hyvinvointipalveluita – uusi julkaisu kokoaa TKI-toiminnan konkreettisia tuloksia10.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Diak on yhteiskunnan polarisoitumiskehityksen vastavoima. Diakin tavoitteena on katkaista eriarvoistumiskehitys Suomessa ja luoda sosiaalisesti kestävä yhteiskunta, jossa jokainen voi elää onnellista elämää. Näihin tavoitteisiin tähtäämme vaikuttavalla tutkimus- ja kehittämistoiminnallamme (TKI) ja asiantuntijapalveluillamme. Uusi julkaisu tarjoaa kattavan katsauksen Diakin TKI-toiminnan painopisteisiin ja toimii tiekarttana strategiselle kehittämistyölle.
Yhdenvertaisuus korkeakouluun ei saa jäädä haaveeksi – uusi hanke tukee romanien koulutuspolkuja2.6.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Valtakunnallinen Romako korkeakoulutukseen -hanke edistää romanien osallisuutta korkeakoulutuksessa ja työelämässä. Diakonia-ammattikorkeakoulun (Diak) ja Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) yhteistyössä toteuttaman hankkeen tavoitteena on lisätä yhdenvertaisuutta, parantaa romaniopiskelijoiden mahdollisuuksia valmistua ja työllistyä, sekä vahvistaa korkeakouluyhteisöjen valmiuksia tukea romanitaustaisia opiskelijoita.
Tulevaisuuden osaajat tarvitsevat liiketoiminnan ja yhteiskunnallisen näkökulman yhdistämistä22.5.2025 10:17:15 EEST | Tiedote
Yhteiskunnallinen yrittäjyys kiinnostaa erityisesti nuoria, mutta sitä on hankala opiskella Suomessa, koska opintotarjontaa on vähän. Kansainvälinen Open Business for Community Development -hanke kehitti avoimia verkkokursseja, joilla kuka tahansa voi ottaa yhteiskunnallisen yrittäjyyden salat haltuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme