Turun Osuuskauppa työllistää kesällä lähes 1200 kesätyöntekijää
21.4.2023 13:00:04 EEST | Turun Osuuskauppa | Tiedote

Kesätyöhaku käynnistyi Turun Osuuskaupassa tammikuussa ja hakemuksia saatiin ennätyksellisesti yli 3500 kappaletta. Tulevalle kesälle osuuskauppa palkkaa jopa 530 kesätyöntekijää, jotka tulevat työskentelemään kaikissa osuuskaupan toimipaikoissa ympäri Varsinais-Suomea. Kesätyönhakijoiden valintaan vaikutti ensisijaisesti hakijan motivaatio ja innostus tehtävää kohtaan, ei niinkään aiempi työkokemus alalta.
Perinteisen kesätyöhaun lisäksi Turun Osuuskauppa järjestää kahden viikon Tutustu työelämään ja tienaa -kesäharjoitteluita 15–17-vuotiaille nuorille. Kesäharjoittelun tarkoitus on tarjota nuorelle ensimmäinen työkokemus ja antaa hänelle hyvä alku työurallensa. Turun Osuuskauppa palkkaa tulevalle kesälle noin 650 kesäharjoittelijaa.
Työllisyysmahdollisuuksia tarjotaan myös yksilöllistä tukea tarvitseville
Turun Osuuskauppa tekee kesällä yhteistyötä myös Ammattiopisto Spesian kanssa. Yhteistyön avulla tarjotaan työllisyysmahdollisuuksia yksilöllistä tukea tarvitseville liiketalouden ammattitutkinnon toisen vuoden opiskelijoille. Työllisyysjaksot Prismoissa kestävät tulevana kesänä kaksi viikkoa ja työhön on mahdollista ottaa mukaan myös oma ohjaaja. Ammattiopiston opiskelijoiden työtehtävät ovat pääsääntöisesti hyllytys- ja asiakaspalvelutehtäviä.
- Turun Osuuskaupan tarjoamat työllisyysjaksot ovat tärkeitä mahdollisuuksia Spesian opiskelijoille. Monelle nuorelle meidän tarjoamamme työssäoppimisjaksot ovat avain työelämään, kertoo S-market Majakkarannan marketpäällikkö Hanna Tuominen.
Ammattiopisto Spesian opiskelijat ovat olleet jo aiemminkin viikoittain työssäoppimassa S-market Majakkarannassa, ja yhteistyön on tarkoitus jatkua myös tulevina vuosina. Turun Osuuskauppa on sopinut ammattiopiston kanssa kumppanuussopimuksen, joka tarjoaa tulevaisuudessakin opiskelijoille työllisyysmahdollisuuksia osuuskaupan toimipaikoissa.
- Parasta meidän S-marketissamme työskentelevissä spesialaisissa on heidän välittömyytensä ja spontaaniutensa. Kaupassa työskennellessään opiskelijat oppivat työtaitojen lisäksi myös elämäntaitoja. On ihana nähdä, että nuoret saavat positiivisista työkokemuksista ja kannustavasta työilmapiiristä rohkaisua omalle uralleen, summaa Tuominen.
Lisätietoja:
Turun Osuuskauppa, Henkilöstöjohtaja Terhi Lautkankare, puh. 010 764 4004
Turun Osuuskauppa, Osaamisen kehittämisen päällikkö Ami Kalliomäki, puh. 010 764 5600
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Wiklundin uudistukset etenevät - Prisman hinnat putoavat Turun keskustaan22.6.2026 09:01:33 EEST | Tiedote
Wiklundin mittava uudistus etenee suunnitellusti Turun ydinkeskustassa. S-market Wiklund Herkun hinnat vaihtuvat Prisman hintoihin 24.6. alkaen.
Robokuljetukset laajenevat kesällä useaan Turun Osuuskaupan myymälään8.6.2026 08:50:22 EEST | Tiedote
Turun Osuuskauppa jatkaa ruoan verkkokaupan kehittämistä ja laajentaa robokuljetuksia entisestään. Touko-kesäkuussa robokuljetukset otetaan käyttöön yhteensä 12 myymälässä.
Turun Osuuskauppa vahvistaa kiinteistöjen ja kiinteistöpalveluiden johtamista18.3.2026 11:01:45 EET | Tiedote
Turun Osuuskaupan kasvustrategian ytimessä ovat palveluverkoston hallittu ja tavoitteellinen laajentaminen, asiakaskokemuksen jatkuva parantaminen sekä liiketoiminnan kannattavan kasvun varmistaminen. Turun Osuuskauppa on nyt vahvistanut organisaatiotaan tukemaan kasvustrategiansa toteutusta ja palveluverkon hallittua laajentamista.
Sale Merimasku palvelee niin vakiasukkaita kuin mökkiläisiäkin17.3.2026 12:04:29 EET | Tiedote
Turun Osuuskauppa avaa uuden Sale Merimaskun Rymättyläntien ja Merimaskuntien risteykseen torstaina 19.3.2026. Uusi myymälä parantaa alueen vähittäiskaupan palveluja ja palvelee ympäri vuoden niin vakituisia asukkaita kuin kesäkauden aikana mökkiläisiä. - Haluamme parantaa asiakasomistajien palvelua koko tällä alueella. Merimaskun Salessa panostamme ystävälliseen palveluun ja ennen kaikkea siihen, että perusostokset hoituvat vaivattomasti. Valikoimastamme löytyy hyvin arjen tarpeisiin sopivat tuotteet. Lisäksi kesäkaudella täällä liikkuu paljon mökkiläisiä ja palvelutarjonta on mietitty myös tätä silmällä pitäen, kertoo Turun Osuuskaupan ryhmäpäällikkö Tuomo Makkonen. Myymälässä työskentelee kahdeksan vakituista työntekijää. Kesällä asiakkaita ilahduttavat lisäksi seitsemän kesätyöntekijää. Myymäläpäällikkönä toimii Anniina Virtanen. Monipuoliset palvelut ja energiatehokkaat ratkaisut Uusi kauppa on kokonaispinta-alaltaan lähes 900 neliömetriä, ja myymälätilaa on vajaat 500 neliömetriä
Wiklundin uudistus etenee – Meri Hakulinen kehitysjohtajaksi4.3.2026 11:59:59 EET | Tiedote
Wiklundin laaja uudistus etenee kohti seuraavaa vaihetta. Meri Hakulinen on aloittanut 1.3. Wiklundin uutena kehitysjohtajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

