S-Pankin osuus asuntolainojen markkinoista kasvanut
24.4.2023 14:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote

S-Pankin markkinaosuus asuntolainakannasta kasvoi vuoden lopussa 3,66 prosenttiin. Tämä tekee S-Pankista Suomen kuudenneksi suurimman asuntolainojen tarjoajan. Luvut selviävät Suomen Pankin tuoreesta tilastosta, joka kuvaa luottolaitosten markkinaosuuksia.
Koko vuonna 2022 rahoituslaitosten asuntolainataseet kasvoivat 1 538 miljoonaa euroa. S-Pankin osuus taseiden kasvusta oli 322 miljoonaa euroa eli 21 prosenttia.
Viime vuonna asuntomarkkinat hiljenivät korkotason noustua historiallisen matalilta tasoiltaan. Vuoden toisella puoliskolla asuntolainamarkkinat lähes pysähtyivät ja kasvoivat vain 59 miljoonaa euroa.
“Puolivuotisjaksoilla tarkasteltuna asuntolainataseen keskimääräinen kasvu on ollut 1–2 miljardia euroa, eli muutos oli merkittävä. Äkillisesti vaikeutuneesta tilanteesta huolimatta S-Pankki oli toisella vuosipuoliskolla markkinoiden nopein kasvaja 139 miljoonalla eurolla”, kertoo S-Pankin lainojen kehityspäällikkö Annemari Airaksinen.
Hidastuneet asuntomarkkinat tarjoavat tällä hetkellä hyviä mahdollisuuksia esimerkiksi ensiasunnon ostajille. Samaan aikaan muuttunut korkotilanne on saanut asuntolainalliset pohtimaan, miten oman maksukyvyn voi turvata.
”Asuntolaina on monen kymmenen vuoden sitoumus, ja kuten olemme nähneet, tilanteet voivat muuttua äkisti. Siksi on hyvä miettiä, miten lainan takaisinmaksun voi turvata parhaiten. Esimerkiksi lainaturvavakuutus, säästäminen pahan päivän varalle tai vaikkapa asuntolainan sitominen osittain kiinteään korkoon antaa mielenrauhaa takaisinmaksun vuosille”, Airaksinen sanoo.
Onko nyt oikea hetki ostaa ensiasunto tai vaikkapa mökki? Entä miten suomalaisten aikomukset hankkia uusi asunto ovat muuttuneet viime aikoina? Näitä teemoja pohditaan syvemmin S-Pankin webinaarissa 26.4. kello 16–17. Keskustelemassa ovat S-Pankin lainojen kehityspäällikkö Annemari Airaksinen, valmennuspäällikkö Emilia Simola sekä Suomen Kiinteistönvälittäjät ry:n toimitusjohtaja Jussi Mannerberg. Ilmoittaudu ja lue lisää webinaarista täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
S-Pankin viestintä
Puh:+358 50 573 5855viestinta@s-pankki.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Nimityksiä S-Pankki Kiinteistöjen Advisory Boardiin ja hallitukseen6.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki Kiinteistöt Oy perusti vuoden vaihteessa Advisory Boardin, joka tuo yhtiölle ulkoista näkemystä kiinteistösijoitusalalta. Advisory Boardiin ja hallitukseen on nimitetty uusia jäseniä.
I S-mobil kan du nu aktivera banktjänster och börja spara för barn6.2.2026 08:00:00 EET | Pressmeddelande
S-Banken har gjort det enklare att sköta bankärenden åt barn i S-mobil. Vårdnadshavaren kan nu öppna ett konto och börja fondspara till sitt barn i S-mobil. Dessutom kan vårdnadshavaren i S-mobil ge den andra vårdnadshavaren fullmakt att sköta barnets bankärenden.
S-mobiilissa voi nyt avata pankkipalvelut ja aloittaa säästämisen lapselle6.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki on helpottanut lasten pankkiasioiden hoitamista S-mobiilissa. Huoltaja voi nyt avata tilin ja aloittaa rahastosäästämisen lapselle S-mobiilissa. Lisäksi hän voi antaa S-mobiilissa toiselle huoltajalle valtakirjan lapsen pankkiasioiden hoitamiseen.
Kati Saarela utnämnd till marknadsföringschef på S-Banken3.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Kati Saarela (EM) har utnämnts till marknadsföringschef på S-Banken med tillträde 9.3.2026. På S-Banken ansvarar Saarela för varumärket, marknadsföringsstrategin samt genomförandet av en särpräglad och effektiv marknadsföring i S-Bankens olika kanaler.
Kati Saarela S-Pankin markkinointijohtajaksi3.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Kati Saarela (KTM) on nimitetty S-Pankin markkinointijohtajaksi 9.3.2026 alkaen. S-Pankissa Saarela vastaa brändistä, markkinointistrategiasta sekä erottuvan ja vaikuttavan markkinoinnin toteuttamisesta S-Pankin eri kanavissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

