Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Eeva Kallin puhe Keskustan puoluevaltuuston kokouksessa

Hyvät puoluevaltuuston jäsenet,
Vaalitulos – se on selvääkin selvempi.
Nyt kansan tahdon pitää tulla todeksi. Voittajien pitää ottaa valta. Voittajien pitää ottaa vastuu.
Mitä virkaa vaaleilla muuten on?
Maa tarvitsee hallituksen.
Asiat pitää hoitaa. Lupaukset pitää lunastaa. Bensan ja sähkön hinnan laskemisesta alkaen.
Hyvät keskustalaiset,
Vaalituloksen mukaisesti Keskusta menee oppositioon. Uskon, että isänmaata voi palvella myös sieltä.
Olemme valmiita yhteistyöhön, jos päätökset ovat mielestämme oikeita. Sellaisia, jotka tuovat turvaa, työtä ja kasvua, tasa-arvoa ja toivoa.
Sellaisia, joilla jokainen suomalainen ja koko maa pidetään mukana.
Viime vaalikaudella päätimme viimein sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistuksesta. Nyt uudistusta pitää saada viedä hyvinvointialueilla eteenpäin.
Hoitajapulaa pitää helpottaa ja hoitojonoja lyhentää. Peruspalveluja on vahvistettava ja lähipalvelut pitää turvata koko Suomessa. Toiminnan kehittämisen ohella näille on varattava riittävä rahoitus.
Emme hyväksy palvelujen keskittämistä hyvinvointialueita tai kuntia pakkoyhdistämällä.
Viime vaalikaudella toteutimme myös perhevapaauudistuksen. Joulukuussa perheet saivat ylimääräisen lapsilisän.
Nyt perheitä tukevaa politiikkaa pitää jatkaa. Emme hyväksy perheiltä leikkaamista tai kotihoidontuen romuttamista. Perheillä pitää myös tulevaisuudessa olla mahdollisuus itse päättää, miten lapset hoidetaan.
Viime vaalikaudella laitoimme teitä, raiteita ja muita väyliä kuntoon koko maassa. Loimme maakuntiin tuhansia uusia opiskelupaikkoja.
Rajalliset rahat pitää nyt käyttää nykyisten väylien parantamiseen kautta Suomen muutaman miljardihankkeen sijaan. Opiskelumahdollisuuksia maakunnissa pitää lisätä, ei vähentää.
Hyvät ystävät,
Eniten vaalien voittajilla on nyt lunastamista lupauksissaan Suomen talouden kuntoon laittamisesta.
Vuosien velka- ja alijäämäkierre pitää katkaista. Keskusta tukee päätöksiä, joilla uudistetaan yhteiskuntaa, vauhditetaan talouden kasvua, saadaan koko maahan lisää työpaikkoja ja parannetaan tuottavuutta. Yrittäjien verotusta ei saa kiristää.
Säästöjä arvioimme siltä kantilta, ovatko ne sosiaalisesti ja alueellisesti oikeudenmukaisia. Sitä emme hyväksy, että pääosa ratkaisua talouden kuntoon laittamisessa on kaiken keskittäminen.
Se on näennäissäästämistä, joka käy pidemmän päälle sekä inhimillisesti että taloudellisesti kalliiksi Suomelle. Se olisi väärää politiikkaa.
Hyvät puoluevaltuuston jäsenet,
Viime vaalikauden kauaskantoisin päätös oli Nato-jäsenyyden hakeminen miltei yksimielisesti. Yksituumaisuus näissä asioissa on iso voimavara Suomelle myös tulevaisuudessa.
Keskusta on valmis parlamentaarisen yhteisymmärryksen hakemiseen, kun eduskunta saa hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon aikanaan käsiteltäväkseen.
Yhteistä näkemystä yli hallitus-oppositiorajan on syytä rakentaa myös omavaraisuuden ja huoltovarmuuden parantamisessa. Ne ovat erottamaton osa Suomen turvallisuutta.
Kotimaisen ruuantuotannon kannattavuutta pitää parantaa ja mahdollistaa metsien ja muiden luonnonvarojen kestävä käyttö. Hallituksen tulee pitää tinkimättömästi Suomen puolta Euroopan unionissa. Samaa sopii odottaa myös jokaiselta suomalaiselta europarlamentaarikolta. Omat meppimme Elsi ja Mauri käyvät tästä malliesimerkiksi.
Hyvät keskustalaiset,
23-jäseninen uusi eduskuntaryhmämme tekee takuulla osansa, että Suomi pärjää ja Keskusta nousee.
Kiritämme hallitusta. Kiitämme, jos siihen on aihetta. Kritisoimme, kun syytä on. Esitämme tarvittaessa oman vaihtoehtomme.
Tärkeintä meille on, että suomalaiset ja Suomi pärjäävät. Siitä tämän vaalikauden politiikassa on – ja pitää olla – kyse.
Suomi tarvitsee vahvaa keskivoimaa. Keskustaa, joka uudistaa tätä maata. Keskustaa, joka uudistuu myös itse.
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Antti Kaikkonen: Hallitus ja EK eivät voi päättää, mistä suomalaiset tekevät työnsä13.10.2025 11:14:36 EEST | Tiedote
Viime viikkoina on käyty vilkasta keskustelua etätyön hyödyistä ja haitoista. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan keskustelussa on unohtunut, että etätyö on monelle suomalaiselle arjen mahdollistaja.
Keskusta huolissaan huumeiden tulvasta – Kettunen kysyy hallituksen vastuuta11.10.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Keskustan varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen vaatii hallitukselta välittömiä toimia sen selvittämiseksi, miksi Suomeen on päässyt markkinoille uusia, erittäin vaarallisia huumeita, kuten Alfa-PVP:tä, jota ei ole havaittu esimerkiksi Ruotsissa.
Keskustalta maahanmuuttopoliittinen linjapaperi: ”Keskiössä suomalaiset arvot ja pelisäännöt”.8.10.2025 09:59:56 EEST | Tiedote
Keskustan maahanmuuttopoliittisen paperin viesti on, että maahanmuuton vaikutuksista suomalaiseen yhteiskuntaan on pystyttävä keskustelemaan asiallisesti ihmisarvoa kunnioittaen. Avoin keskustelu onnistuu vain, jos maahanmuuttoa käsitellään avoimesti sen hyvine ja huonoine puolineen.
Antti Kaikkonen: Huijaukset kuriin – pankkien on kannettava vastuunsa21.9.2025 11:00:40 EEST | Tiedote
Suomalaisilta huijattiin erilaisissa pankkihuijauksissa viime vuonna kymmeniä miljoonia euroja. Nettimaailman huijarit ovat yhä taitavampia ja häikälemättömämpiä, ja moni viisaskin voi mennä vipuun. Tilanne on kestämätön, ja huijausten ehkäisemiseksi on tehtävä nykyistä enemmän. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen vaatii, että pankit ja viranomaiset ottavat asiassa selvästi nykyistä tiukemman otteen.
Antti Kaikkonen: Koulukirjat takaisin kouluihin13.9.2025 12:18:30 EEST | Tiedote
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan oikeus omiin koulukirjoihin kuuluu kaikille oppilaille asuinpaikasta riippumatta. Kaikkonen nosti asian esille Pyhäjoen messujen yhteydessä järjestetyssä paneelikeskustelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

