Keskustan puoluevaltuusto 23.4.2023: Vaalivoittajat hallitukseen ja Keskusta oppositioon
23.4.2023 11:58:43 EEST | Suomen Keskusta r.p. | Tiedote
Näillä perusteilla puoluevaltuuston johtopäätös on, että Keskustan tulee jäädä oppositioon.
Oppositio ei ole itseisarvo, vaan meidän on keskityttävä politiikkamme ja toimintamme parantamiseen. Tulevalla vaalikaudella meidän tulee kirkastaa identiteettiämme, kehittää uusia ratkaisuja yhteiskunnan ongelmiin ja rakentaa keskitie tulevaisuuteen.
Viime vuosikymmenten politiikan myrskyistä on syytä ottaa oppia ja laatia vaihtoehto, joka yhdistää suomalaisten tarpeet ja toiveet sekä Keskustan arvot ja aatteen.
Selvää on, että Keskusta puolustaa tulevaisuudessakin hajautettua yhteiskuntaa, lähipalveluja, sivistystä, kestävää luontosuhdetta ja heikommassa asemassa olevia ihmisiä.
Keskusta ei ole oikeisto- tai vasemmistopuolue, vaan keskustalainen vaihtoehto. Kantamme on ja pysyy: poliittinen kahtiajako on uhka tasapainoiselle kehitykselle ja suomalaiselle hyvinvointiyhteiskunnalle.
Keskusta tekee omaa rakentavaa oppositiopolitiikkaansa. Puolustamme koko Suomen ja kaikkien suomalaisten tasa-arvoisia elämisen mahdollisuuksia. Rakennamme yhteiskuntaa, jossa kannattaa tehdä työtä, yrittää ja kantaa vastuuta.
Tavoitteemme on olla koko Suomen hyväksi toimiva vahva ja uudistava yleispuolue, johon luotetaan kautta maan.
Tietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on 120-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Keskustan Siika-aho: Kokoomuksen ja SDP:n johdolla Suomelle käy aina huonosti20.3.2026 11:59:28 EET | Tiedote
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-ahon mukaan seuraavan vaalikauden tärkein tehtävä on pelastaa suomalaiset. Syöksykierre, johon Orpon hallitus on Suomen ajanut, on saatava poikki.
Keskustan puoluesihteeri varoittaa äijäkulttuurista: ”Piika-Suomi ei ole vaihtoehto”19.3.2026 09:49:31 EET | Tiedote
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho tyrmää hallituksen raskaussyrjintää lisäävän lakihankkeen ja peräänkuuluttaa tasa-arvon vahvistamista työelämässä.
Keskustan puheenjohtaja, ex-puolustusministeri Antti Kaikkonen ydinasepolitiikasta: Pattitilanteeseen kannattaa etsiä ratkaisu13.3.2026 16:30:38 EET | Tiedote
Ydinenergialaista on käyty vilkasta ja kärkästä keskustelua sen jälkeen, kun hallitus kertoi aikeistaan muuttaa lakia.
Keskustan Siika-aho antaa laiskanläksyä Häkkäselle ja Tuppuraiselle: ”Ydinaseet räjäyttivät vaaliasetelman kaikkien nähtäville”12.3.2026 09:12:54 EET | Tiedote
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho pitää lupaavana, että puolustusministeri Antti Häkkänen suhtautuu myönteisesti Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen ydinaseet torjuvalle esitykselle.
Keskustan Kaikkonen: Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä8.3.2026 11:15:11 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on lakiesityksellään edistämässä määräaikaisten työsuhteiden käyttöä. Muutos osuu etenkin naisiin, sillä se avaa oven raskaussyrjinnälle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
